Diyetsiz Kilo Verme

Çağımızın problemi olan fazla kilolar vücudunuzun kötü görünmesine yol açarken ciddi sağlık sorunlarının da ortaya çıkmasına yol açıyor. Kilo vermek için çoğu kişi kısa sürede hızlı kilo verdiren diyetleri denemekte çare buluyor. Hızlı kilo verdiren diyetler sizi gün boyu aç bırakarak sağlığınızı tehdit eder. Diyetler genelde tek yönlü beslenmenize neden olduğu için yağ yakışını sağlamaz yerine kaslarınızın erimesine yol açar. Bu da kas ve kemik erimesi gibi ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarır. Ayrıca diyet yapmak hem oldukça meşakkatlidir hem de kendinize psikolojik baskı uygulamanıza neden olur. Oysa diyet yerine sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı edinmek çok daha kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Diyet yapan çoğu kişi verdiği kiloları fazlasıyla geri alırken sağlıklı beslenen kişiler ideal kilolarını uzun yıllarca koruyabilir.

Tek Yönlü Beslenmeyin
Gün içinde sadece protein ya da karbonhidrat ağırlıklı beslenmek vücudun ihtiyacı olan vitaminleri yeterli bir şekilde karşılayamamasına neden olur. Yediğiniz besinlerde denge oluşturmak için kırmızı ve beyaz et, sebze, meyve, tahıl tüketimine ağırlık vermek gereklidir. Aynı besin grubunda yer alan besinlerin birbirinden farklı vitamin değerleri bulunduğunu düşünürsek yemekler daha fazla çeşitlilik katmak gereklidir. Alınan kalori miktarında aşırıya kaçmamak şartıyla tüketilen besinler size günlük işlerinizi yapabilecek enerjiyi sağlar.

Yemek Sürenizi Arttırın
Ana öğünlerin hızlı bir şekilde yenilmesi sizin farkında olmadan daha fazla kalori almanıza neden olur. Midenin doyma hissini algılayarak beyne iletmesi için en az 20 dakikalık bir süreye ihtiyaç vardır. Yemek yerken acele etmeyin ve televizyon, telefon gibi şeylerle ilgilenmeyin. Tüm dikkatinizi önünüzdeki tabağa verin. Böylece yemeğin kokusu ve tadını daha çabuk hissedebilirsiniz. Bu da daha çabuk doymanıza yardımcı olacaktır.

Yemeklerden Önce 1 Bardak Su İçin
Herkes günde 1.5 – 2 litre su içmelidir. Ancak suyun peş peşe içilmesi hem sindirimi zorlaştırır hem de doğrudan idrar olarak vücuttan atılır. Her 2 saatte 2 bardak su içmek en idealidir. Hızlı kilo verme için özellikle yemeğe başlamadan önce 1 bardak su içerek midenin hacim kazanmasını sağlayabilir.

Alternatif Besinleri Tercih Edin
Tüketilen besinlerin daha az kalorili olanları seçerek kolayca kilo verebilirsiniz. Tatlı seven kişiler şerbetli tatlı yerine sütlü tatlıları tüketebilir. Alkol, enerji içecekleri, kola, hazır meyve suları gibi içecekler yerine yeşil çay, rezene, ada çayı, kuşburnu, melisa gibi kilo vermeye yardımcı bitki çaylarını gün boyu içebilir. Ayrıca yemekleri yağda kızartmak yerine haşlama ya da yağsız bir şekilde fırında pişirerek daha az kalori alabilirsiniz.

Egzersiz Yapın
Gün içinde spora ayıracak vaktiniz yoksa evde ya da iş yerinizde kısa süreli basit egzersiz hareketli yaparak metabolizmanızı hızlandırabilir böylece besinlerin vücutta yağa dönüşmesini önleyebilirsiniz.

Yoruma kapalı.