Cod Balığı Nedir? 2022 Cod Balığı Fiyatları Ne Kadar?

Cod Fish Fiyatları Ne Kadardır?

Cod balığı, bilimsel adı ‘‘Huso Huso’’ olan balık türlerinden biridir. Cod balığı, Gadidae familyasına ait olup Gadus cinsi büyük balıklardan sayılır. İnsanlık tarihi için besin ve gelir kaynağı olarak önemli bir konuma sahiptir. Az bilinen ancak sevenlerinin sıkça tükettiği lezzetli balık türlerindendir.

Sözlükte Cod Fish Türkçe Olarak Nasıl Çevrilir? Cod Liver Oil Nedir?

cod-baligi
Cod Balığı

Cod fish, dilimize direkt cod balığı olarak çevrilmektedir. Besin değeri oldukça fazla olan bu balık türü aynı zamanda ‘morina balığı’ veya ‘büyük Mersin balığı’ olarak da bilinmektedir. Cod liver oil ise sağlık için son derece önemli olan morina balığının karaciğeri yağıdır.

Cod Balığı Özellikleri Nelerdir?

Kıkırdaklı bir yapıya sahip olan morina balığı, karın bölgesi beyaz renkli, yan ve sırt bölgeleri ise siyah renklidir. Vücut üzerinde bulunan pulları ise kirli beyaz rengindedir. Burun bölgesi öne doğru uzamış olup burnun alt tarafında 4 tane bıyık bulunmaktadır. Gözleri küçük ve yanlardadır. Dişleri ise bulunmamaktadır.

Cod balığı hakkında bilinen en ilginç bilgilerden biri de renklerinin suyun derinliğine göre renk değiştirebilme özelliğine sahip olmasıdır. Ağırlıkları değişmekte olup 90 kilograma kadar çıkabilen türleri de bulunmaktadır. Nadir olmakla birlikte 220 kiloya ulaşan örneklerine de gözlemlenmiştir. Boyları ise yaklaşık olarak 90 santimetreyi bulmaktadır.

Cod Balığı Üremesi ve Yaşamsal Özellikleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Cod balıkları büyük sürüler halinde yaşayan iri balık türlerindendir. En üretken balık türleri arasında örnek verilebilir. Yetişkin bir cod balığı, çiftleşme döneminde üreme alanlarına gidebilmek için kilometrelerce yol gidebilme özelliğine sahiptirler. Yumurtlama ocak ve nisan ayları arasında metrelerce derinlikte gerçekleşir.

Dişi bir cod balığı, 1 milyondan fazla yavru verebilir. Çoğu yumurta, çeşitli balık türleri ve deniz canlıları tarafından yenmektedir. Geriye kalan yumurtalar ise 8 ile 23 gün içinde yumurtadan çıkmaktadır. Larvalar, oldukça şeffaf ve küçüktürler. Boyutları 10 hafta içerisinde 40 kata kadar artabilmektedir.

Cod balıklarının cinsel olarak olgunlaşabilmeleri için 4 ile 8 yaşları arasında olmaları gerekmektedir. Olgunlaşmalarında sıcaklık faktörü de önemli bir konuma sahiptir. Sıcak bir bölgedeki cod balığı, 2 yaşında yumurtlamaya başlayabilir. Yaşam süreleri ise türden türe değişmektedir. Örneğin, Atlantik bir morina balığı, 25 yaşına kadar yaşayabilme özelliğine sahip balık türlerindendir.

Sağlık için Morina Balığı Satın Al!

cod-baligi

Denizlerin insanlara sunduğu en büyük nimetlerden biri de yenilebilen, insan sağlığı açısından son derece önemli görevlere sahip olan balık çeşitleridir. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sağlıklı bir kalp için haftada en az 2-3 kez balık tüketilmelidir.

Balığın içinde bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde kötü kolesterol, unutkanlık, kemik ağrıları gibi birçok probleme çare bulunabilmektedir. İnsan ömrü ve bu süreyi belirleyen faktörler üzerine araştırmalar yapan bilim insanları, balığın ölüm riskini azalttığı konusunda çarpıcı açıklamalarda bulunmuşlardır. Cod balığı da besin değeri oldukça yüksek ve faydalı balıklar arasındadır.

Faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Zekâ katsayısını (IQ) yükseltir.
 • İnsan vücudu için gerekli olan mineral gereksinimini karşılar.
 • Daha parlak bir cilt ve saç görünümü sağlar.
 • Karaciğer fonksiyonlarının etkili çalışmasını sağlar.
 • Özellikle çocukların sağlıklı kemik gelişimini destekler.
 • Beyne olan olumlu etkileri sayesinde sinir sistemini sakinleştirir.

Lezzetli Bir Cod Balığı için Püf Noktalar!

Cod balığı, tavada, fırında, ızgarada, fritözde, tencerede haşlanarak çeşitli yöntemlerde hazırlanabilecek bir balıktır. Eti oldukça lezzetli olan bu balık türünün balık yağı oranı az olduğu için kızartma yapacak kişilere, tavaya yağ eklemeleri tavsiye edilir. Balığın kuruyup sertleşmemesi için fırına salınmadan önce alüminyum folyo ile kapatılması önerilir. Lezzeti arttırmak için zeytinyağı, limon, sarımsak eklenebilir.

Sağlıklı Bir Morina Balığı Tarifi için Tüm Gerekenler!

YouTube video

Lezzet arayışı içinde olan kişiler, hazırlaması oldukça kolay olan cod balığı evde deneyebilirler. Limon, tereyağı ve çeşitli baharatlar ile hazırlanan sos eşliğinde fırında yapılacak olan fırında morina oldukça lezzetli ve sağlıklı olacaktır. Balığı, balık şeklinde değil de köfte tarzında yemek isteyenler için de tarif bulunmaktadır. Bunun için kıyma makinesinden geçirilmesi yeterlidir!

Tarif arayışı içinde olan meraklılar için sadece birkaç malzeme ile yapılabilecek fırında morina balığı malzemeleri:

 • 6 parça morina balığı
 • Frenk soğanı
 • Dereotu
 • Sıvıyağ
 • Yarım limonun suyu
 • Biraz su
 • Tuz
 • Fırın poşeti

Yapılışı:

 • Balıklar, frenk soğanı ve dereotu iyice yıkanır.
 • Frenk soğanı ve dereotu ince bir şekilde doğranır.
 • Tüm malzemeler fırın poşeti içine alınarak iyice harmanlanır.
 • Poşet sıkıca kapatılıp borcamın içine yerleştirilir.
 • 200 derece fırında güzelce kızarana kadar pişirilir.

Bu yöntemle hızlı bir şekilde hazırlanan balık, oldukça lezzetli ve hafif olacaktır. Fırında patates ve tere salatası ile servis edilerek lezzeti daha da arttırılabilir.

Morina Balığı Ekşi Sözlük Yorumları!

cod-baligi

Ekşi sözlük, bilindiği üzere birbirinden eşsiz yorumların yapıldığı katılımcı sözlüktür. Ekşi sözlüğe morina yazıldığında ise yorumlar çeşitlenmektedir. Kimisi morinanın lezzetinden, kimisi renginden, kimisi yağından bahsetmektedir. Yorumlarda öne çıkanlara bakıldığında morinanın, Portekiz için son derece önemli bir besin kaynağı olduğu anlaşılmaktadır.

 

Cod Balığı Pahalı mıdır? 2022 Morina Balığı Fiyat Nedir?

Bu balık türü, ülkemizin coğrafi koşulları nedeniyle Norveç, İzlanda gibi soğuk bölgelerden ithal ettiğimiz ürünler arasındadır. İthal edildiği için de fiyatı doğal olarak artmaktadır. 1 porsiyon çiğ cod balık 150 TL civarındadır. Pişirilmişi için fiyat ise minimum 200 TL şeklindedir.

 

Yoruma kapalı.