Google Forms Anket Nasıl Kullanılır?

Google Forms Anket

Google forms anket, dijitalleşen dünyanın bizlere sunmuş olduğu kolaylıklardan bir tanesi olarak göze çarpmaktadır. Bireylerin fikirlerini yansıttığı ve kitlelerin çeşitli konulardaki eğilimlerinin ölçüldüğü anketler de birçok araç gibi sanal ortama taşınmış durumdadır.

Psikolojiden sosyolojiye, felsefeden antropolojiye, ticaretten reklam sektörüne birçok alanda akademisyenler, öğrenciler veya çeşitli araştırmacılar tarafından hazırlanıp kullanılmaktadır. Sadece belirli alanlarda öğrenim görenler ya da bu alanda çalışmakta olan uzmanlar değil, bu alandan olmayan ama ilgi duyan kişiler de bu formları hazırlamakta ve insanlara göndermektedir.

İnsanların belirli konulardaki görüşlerini, duygularını, yaşantılarını ve tutumlarını ölçmeye yönelik bu anketler oldukça kullanışlı olmaktadır ve geniş kitlelere ulaşmasıyla geçerli ve güvenilir veriler sunmaktadır.

Yeni araştırmalar yapacak bireyler veya şirketler, kurumlar ya da işletmeler tarafından insanlara sürekli olarak anket düzenlendiği bilinmektedir. Bu anketlerin git gide yaygınlaşması ve kullanımının kolay olması sebebi ile Google forms anket nasıl hazırlanır, nasıl oluşturulur gibi sorular da sıkça sorulmaktadır. Bu yazıda bu konuya oldukça detaylı bir şekilde değinilecektir.

Google Forms Anket Nedir?

google-forms-anket
Google Forms Anket

Google anket ya da yaygın olarak bilinen adı ile Google forms anket, rahatlıkla anket hazırlayabileceğiniz bir araçtır. Bu anketler çeşitli temaları ve soru türlerini içermektedir. Bununla birlikte Google forms anket Google tarafından ayrıntılı bir şekilde analiz edilmekte ve anket sonuçları rapor halinde bireyler ile ve kurumlar ile paylaşılmaktadır.

Birçok işletmenin kullandığı Google forms anket kişilere ve işletmelere pek çok avantaj ve kolaylık sağlamaktadır.

Google Forms Anket Türleri

Google formlar özelliğini kullanarak anket oluşturmak isteyen bireylerin kullanabileceği iki farklı anket türü mevcuttur. Bunlardan ilki kişisel anketlerdir. Bir diğeri ise Google work space olarak da bilinen iş anketleridir.

 • Kişisel Anketler :  Herhangi bir konuda bilgi toplamak isteyen kişi, kurum ve araştırmacılar tarafından kullanılan anket türüdür. Etkinlik formu, iletişim formu, davet formu, iş talep formu gibi birçok anket şablonu mevcuttur.
 • Google Works pace ( İş  Anketleri) : Herhangi bir konu ile ilgili bilgi toplamak ve geri dönüşler elde etmek isteyen işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Google work space anketlerinde özellikle şirketleri korumak ve  şirketlerin güvenliğini sağlamak için birtakım denetim özellikleri geliştirmiştir. Kurumların ihtiyaçlarına göre farklı paketler halinde satılmaktadır.

Google Forms Anket Kullanmanın Avantajları

Online anket kullanmanın özellikle klasik anketlere oranla birçok faydası göze çarpmaktadır: Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Google formların içerisinde birçok anket teması olduğu için herhangi bir konuda bir anket oluştururken daha profesyonel bir görünümü olan anketler oluşturmanız mümkündür.
 • Google anketler ile açık ya da kapalı soru türlerini kullanarak anketi dolduracak bireylerin belirli bir konuda seçim yapabileceği ya da fikrini ortaya koyabileceği anketleri kolay bir şekilde oluşturmaktadır.
 • Google formlar ile bireyler ve kurumlar anket raporlarına ve analizlerine kolay bir şekilde ulaşabilmektedir.
 • Google anketler sayesinde bireyler ve kurumlar ücretsiz bir şekilde anket oluşturabilmektedir.
 • Google anketler kullanan kişi ve kurumlar anket oluştururken hızlı bir şekilde hareket edebilmekte ve anket çalışmalarında zaman kazanabilmektedir.

Google Forms Anket Nasıl Oluşturulur?

google-forms-anket

 Google forms anket oluşturma işlemini adım adım ve detaylı bir şekilde ele alınacak olursa şu şekilde sıralanabilir:

 • İlk olarak Google formlar sayfasına girin ve oluşturmak istediğiniz anket türünü belirleyin.
 • Sonra, Google tarafından Google form sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Google forms anket oluşturabilmeniz için Google hesabınız bulunması gerekiyor. Eğer Google hesabınız yoksa bir g mail hesabı oluşturmanız gerekiyor.
 • Google formlar sayfasına giriş yaptıktan sonra üst panelde yer alan şablon kısmına tıklamanız ve oluşturacağınız anket için bir şablon seçmeniz gerekiyor. Bu notada çeşitli şekillerde sınıflandırılmış şablonlar karşınıza çıkacaktır.
 • Şablonu seçtikten sonra anketi dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Değiştirmek ve düzenlemek istediğiniz alanlara tıklayarak değiştirip düzenleyebilirsiniz.
 • Anketinizde yer alacak olan soruları değiştirmek istiyorsanız ilgili sorunun üzerine tıklayarak sorunuz ve cevaplarınız için dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.
 • Bu noktada öne çıkan çeşitli cevap türleri bulunmaktadır. Bunlar kısa yanıt, uzun yanıt, çoktan seçmeli, açılır menü, onay kutuları Google’ da anket hazırlayabileceğiniz cevap türleridir.
 • Bu cevap türlerinden dilediğinizi seçerek ve anketinizde bunlara dilediğiniz şekilde yer vererek anketinizi oluşturabilirsiniz.

Şimdi, anket oluşturma işlemini bu adımlarla detaylı bir şekilde açıkladıktan sonra Google forms anket oluşturmayı özet bir şekilde de ele almakta fayda var.

Google Forms Anket İle Online Anket Oluşturma

Online bir şekilde anket oluşturmanızı sağlayacak olan Google forms anket oluşturma basamakları, daha sade bir biçimde şu şekilde ele alınabilir:

·         Yeni bir form, anket ya da test oluşturun.

 • İlk olarak forms.google.com adresine gidin.
 • Boş + seçeneğini tıklayın.
 • Yeni bir form açılır.

·         Formu, anketi ya da testi düzenleyin ve biçimlendirin.

google-forms-anket

 • Bir forma metin, resim veya videolar ekleyebilir, bunları dilediğiniz gibi düzenleyebilir ya da biçimlendirme yapabilirsiniz.
 • Formunuzu doldurmaları için başkalarına gönderin.

Tüm bu işlemleri tamamladığınızda ve anketinizi hazır hale getirdiğinizde formunuzu insanlara gönderebilir ve onların yanıtlarını toplayabilirsiniz.

Google Forms Anket Analizi

YouTube video

Anketi hazırlayıp tamamladıktan sonra kolay bir şekilde anket sonuçlarına erişebilirsiniz. Hatta bu sonuçların mailinize gelmesini de sağlayabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz formu gönderdikten sonra yanıtlar sekmesinde yanıtları görürsünüz. Yeni yanıtlar geldiğinde e posta üzerinden bildirim almayı da tercih edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz anketi dolduran bireyler tarafından verilen cevapların bir özetini görebilir veya yanıtlar sekmesine tıklayarak burada yanıtlara tek tek bakabilirsiniz. Bununla beraber soru sekmesini tıklayarak form sorularını da görüntüleyebilirsiniz. Formunuza verilen yanıtlar arasında geçiş yapmak için ilgili kişinin e-posta adresini tıklamanız yeterli olacaktır.

Yoruma kapalı.