8 Adımda Balık Yağı ve D Vitamini Birlikte Kullanılabilir mi?

Balık Yağı ve D Vitamini Nasıl Kullanılır?

Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusu son zamanlarda en sık araştırılan konular arasına girmiştir.

Balık yağı da D vitamini de son yıllarda tüketimi oldukça fazla artan gıda takviyelerinden olmuştur. Balık yağı omega 3 yağ asitleri içeren bir takviyedir.

Balık yemeyi sevmeyenlerin veya çocukların sıklıkla tükettiği balık yağını bazı markalar içerisine D vitamini ekleyerek üretmişlerdir.

Balık Yağı ve D Vitamini Birlikte Kullanılabilir mi? Nasıl Kullanılır?

Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi? Kişilerin alerjik veya başka bir sebepten vücudunun reaksiyon gösterme riski yoksa elbette kullanılabilir. Son 2 yıldır D vitaminine de balık yağına da talep artmıştır.

Bunun başlıca nedenlerinden biri son yıllarda dünyaca mücadele edilen Corona virüs salgını olmaktadır. Hem D vitamini hem de balık yağı vücut direncini ve bağışıklığı güçlendirmek adına gerek yetişkinlerin gerek ise çocukların kullanmaya başladığı temel takviyelerden olmuştur.

balik-yagi-ve-d-vitamini-birlikte-kullanilabilir-mi

1-Balık Yağı ve Vitamin Aynı Anda Kullanılır mı?

Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi konusuna eşdeğer olarak balık yağı ile birlikte herhangi bir vitaminin kullanılıp kullanılmayacağı da merak konusu olmuştur.

Balık yağı ile birlikte kullanılmaması gereken tek şey kan sulandırıcı ilaçlar olmaktadır. Bunun nedeni ise omega 3 yağ asitleri de kanınızı seyreltebileceği için ekstra kan sulandırıcı almak kişinin sağlığını tehlikeye atabileceği için önerilmez.

2- Hangi Vitaminler Birlikte Alınmamalı? Balık Yağı ve D Vitamini Birlikte Kullanılabilir mi?

Son dönemlerde vitaminlerin ve takviye edici gıdaların kullanımı artmıştır. Bu artışla birlikte Kişilerin birden fazla vitamin tüketimi söz konusu olmaya başlamıştır. Bu sebeple de kişilerin akıllarında balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi gibi pek çok soru yağmuru oluşmuştur.

Birlikte alınmaması gereken vitaminler ise B12 ve C vitamini ile E vitamini ve demir takviyesinin birlikte alınması önerilmemektedir.

balik-yagi-ve-d-vitamini-birlikte-kullanilabilir-mi

3- Omega 3 ve D Vitamini Hapı Aynı Anda Kullanılabilir mi?

Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi konusunda benzer bir soru da omega 3 ve D vitamini hapının birlikte kullanılıp kullanılmaması ile ilgili olmaktadır. Her iki yağ da sağlıklı yağlar olarak bilinen yağlar arasında yer almaktadır.

Vücutta bu yağların eksilmesi demek; vücut direncinin düşmesi ve kronik hastalıkların artması demektir. Bu anlamda her mevsimde balık yağı ve D vitamini takviyesi kullanmakta fayda vardır ve birlikte kullanılması halinde bir sakınca bulunmamaktadır.

4-D Vitamini Hangi Vitaminle Birlikte Alınmalı?

D vitamini kullanımı arttıkça bu konu hakkında sorular oldukça çeşitlenmiştir. Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusundan sonra en sık sorulan bir diğer soru ise D vitamininin hangi vitamin ile birlikte alınması gerektiğine dair olmuştur.

D vitamini ile birlikte alınması önerilen vitamin K vitamini olmaktadır. Bunun nedeni ise K vitamini kandan kemiklere kalsiyum akışı sağlarken, D vitamini ise kemiklerden kana kalsiyum akışı sağlar. Böylece kan ve kemikler arasındaki kalsiyum dengesi korunmuş olur.

balik-yagi-ve-d-vitamini-birlikte-kullanilabilir-mi

5- D Vitamini ile B12 Birlikte Kullanılır mı?

Bazı durumlarda vitaminlerin birlikte kullanılması birbirlerini ekarte ettiği için önerilmez. Bu durumda vitaminler birbirlerini reaksiyona uğratarak istenen verimi almamanızı sağlar. Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusunun bu kadar önemsenip, üzerinde durulmasının da sebebi budur.

Ancak uzmanlar D vitamini ile B12 vitamininin birlikte kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığını belirtmişlerdir.

6-Çinko ve D Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılır mı sorusundan yola çıkılarak buna benzer birçok soruya arama motorlarında ve sosyal medya platformlarında rastlamanız oldukça mümkündür. Bunlardan biri de çinko ve D vitamininin birlikte kullanılıp kullanılmaması konusu olmaktadır.

Bu konuda belirtilen herhangi bir reaksiyon içerdiğine dair bir bilgi olmamakla birlikte, kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

7-Balık Yağı Nasıl Kullanılır Aç Tok Olması Fark Eder mi?

Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusu ile birlikte en sık sorulan bir diğer soru ise balık yağının nasıl kullanıldığına dair olmaktadır. Omega 3 bakımından zengin olduğu bilinen balık yağını aç karnına tüketmeniz önerilmez.

Yemeklerden sonra tam tok iken de tüketmeniz önerilmez. Önerilen hali ise yemek arasında diğer besinleri tüketirken aynı anda almanızdır. Yine de aldığınız markanın prospektüsünü okuyarak, markanın önerdiği şekilde kullanmanızda fayda vardır.

balik-yagi-ve-d-vitamini-birlikte-kullanilabilir-mi
Balık Yağı ve D Vitamini Birlikte Kullanılabilir mi?

8-D Vitamini İçeren Balık Yağı Markaları Var Mıdır?

Balık yağı ve D vitamini birlikte kullanılabilir mi sorusu çok fazla araştırılınca bazı markalar omega 3 balık yağı ürünlerinin içerisine D vitamini de ekleyerek ikisini tek üründe birleştirmeyi başarmışlardır.

Bunlardan biri de Möllers olmaktadır. Möllers balık yağı nasıl kullanılır sorusuna en iyi yanıtı ürünün içerisindeki prospektüsten ulaşabilmeniz mümkündür.

YouTube video

Yoruma kapalı.