Diyet Salatalar Nasıl Hazırlanır? Faydaları Nelerdir?

Diyet salatalar hazırlanması kolay olan, diyet yemekleri söz konusu olduğunda diyeti destekleyen atıştırmalıklar arasında sayılmaktadır. Diyet sırasında kalori değeri düşük olan ve tok tutma özelliği fazla olan salatalar idealdir. Salata tüketimi sonucunda vücudun bağışıklık sistemi de güçlenmektedir. Bu sayede kilo kaybı için efor harcarken hasta olma ihtimali de en aza indirilmektedir. Diyet sırasında tüketilen salataların besin değeri açısından zengin yiyeceklerle hazırlanması önemlidir. Çünkü diyet sırasında normalde alınan besin miktarından daha az ve ölçülü bir tüketim söz konusu olmaktadır. Salatalara katılan ekstra malzemeler sayesinde daha tok tutan bir ara öğün yapmak da imkan dahilindedir.

Diyet Salatalar Sağlıklı Mıdır?

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Doyurucu zayiflatan Salata Tarifleri sağlıklı bir beslenmeye imkan tanıdığı için pek çok öğünde tercih edilmelidir. Bu özel salataların hazırlanma aşaması da son derece pratiktir. Pratik bir şekilde hazırlanabildikleri için diyet zamanlarında sıklıkla kurtarıcı rolünde yer almaktadır. İster peynirli bir salata ile diyetteki protein miktarını artırabilir, istenirse de mısır ve ton balığı ile salatanın besin değerini artırabilirsiniz. Kişinin tamamen tercihine göre farklı salataların hazırlanması mümkündür. Açlık krizlerine bir önlem olarak, ara öğünlerde tercih edilen salatalarda peynir bulundurulması faydalı olabilmektedir. Sebzelerin sağlıklı yapısından faydalanmak adına, ara öğünlerde 1 porsiyon salata tüketilmelidir. Sebzeler yüksek oranda lif içerdiklerinden sindirim sistemi için de faydalıdır.

Salatadan Hangi Besinleri Alabiliriz?

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Diyet salatalar vitamin bakımından oldukça zengin alternatifler sunmaktadır. Vücudun diyet programı boyunca ihtiyaç duyduğu besinleri salatadan almak mümkün olmaktadır. Salatanın içerisinde yer alan sebzenin türüne göre, vücudun aldığı vitamin ve diğer değerler farklılık göstermektedir. Lahana, marul ve ıspanak gibi koyu renkli sebzelerin tüketimi sonucunda A vitamini, C vitamini, K ve E vitaminleri alınmaktadır.

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Bu vitaminlerin vücuda alınması sonucunda, diyet sırasında vücudun yorgun düşmesi önlenmiş olacaktır. Salatadan B vitamini almak isteyenlerin roka tüketmeleri gerekmektedir. Rokayı salatalara koyarak B vitamini eksiklikleri giderilebilir. Kalp ve damar sağlığının yanı sıra güçlü bir kemik sistemi için de vitamin alımına önem verilmelidir. Sebzelerden koyu renkli olanları yüksek besin değerlerine sahipken, açık renkli olanlarında fazla miktarda besin yer almamaktadır.

Salata Tüketimi Sağlık Açısından Ne Gibi Faydalar Sunmaktadır?

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Diyet salatalar içerisinde bulunan sebzeye göre, tüketilen salatalar farklı faydalar sunmaktadır. Örneğin, kuşkonmaz tüketimi göz sağlığına yararlıdır. Göz sağlığı için salatalarda brokoli tüketimine de ağırlık verilebilir. Bu sebzeler ayrıca, kanserden korunmak için de oldukça etkilidir. Kalp sağlığının korunması için güçlü antioksidanlara ihtiyaç duyulmaktadır. En önemli likopen olan; turp, biber ve domates tüketimi bu nedenle artırılmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sarı biber ve kabak tercih edilebilir. Sarı renkli sebzeler, bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır. Ayrıca vücudun C vitamini ihtiyacı da bu besinler sayesinde giderilmektedir.

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Cildin ve gözlerin sağlıklı olmasını sağlamak için; tatlı patates, portakal ve havuç tüketilebilir. Vücut için gerekli olan karoten, bu besinler sayesinde elde edilebilmektedir. Anti kanser besine ihtiyaç duyulduğunda yaban mersini tüketilebilir. Bu tüketim aynı zamanda enfeksiyonların vücuttan atılmasına da yardımcı olacaktır. Vücudun ve derinin yaşlanmasını önlemek için patlıcan ve mor soğan tüketimi artırılmalıdır. Bu sebzeler anti-aging özellikleri sayesinde yaşlanma karşıtıdır. Kas ve kemik gelişimi için salata içerisinde protein bulundurulmalıdır. Diyet yapanların salatalarına tavuk ya da ton balığı eklemeleri de vücuda iyi gelen alternatiflerin oluşturulmasında yardımcı olacaktır. TAVUKLU Diyet Salata kilo kaybı hedefleyenler tarafından tercih edilmektedir. Vejetaryen olanlar için de; fasulye, yumurta akı ve baklagillerden oluşan salatalar hazırlanabilmektedir.

Bol Yağlı Salatalar Kilo Aldırır Mı?

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Diyet salatalar yağlı olarak tüketildiğinde vücudun fazla miktarda yağ alması durumu meydana gelebilmektedir. Vücudun fazla miktarda yağ alması, kilo vermek için çok tavsiye edilmese de, vücuda hiç yağ almadan bir diyet programı uygulamak da tavsiye edilmemektedir. Vücuda yağ alınması, salatada yer alan vitaminlerin çözünmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle öğünlerde yer alan salatalara az da olsa yağ katmak gerekmektedir.

Yağ tercihlerinde; zeytinyağı ve tereyağı sağlıklı olmaktadır. Ayrıca kuruyemiş tüketimi ile de vücuda yağ alınabilmektedir. Ara öğünlerde tüketilen bir avuç ceviz ya da fındık ile vücudun ihtiyaç duyduğu besinler kolaylıkla alınabilir. Ara öğün için badem tüketimi de önerilebilir. Selenyum ve  E vitamini eksikliğinin karşılanması için sağlıklı yağlar tüketmek gerekmektedir. Kalp ve damar sağlığı için zeytinyağı ve tereyağı tüketimi önemlidir.

Diyet Salatalar Arasında Diyetisyenlerden Salata Tarifleri

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Diyetisyenlerden Salata Tarifleri sayesinde salata hazırlamak isteyenlere kolaylıklar sağlanmaktadır. Sarımsaklı brokoli salatası çok faydalı olan salatalardan bir tanesidir. Yapılması son derece kolay olan salata ve salata sosunun malzemeleri şöyledir:

  • 3 adet havuç,
  • Yarım kilo brokoli.
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı,
  • 3 tane sarımsak,
  • 1 yk nar ekşisi,
  • 1 tane limonun suyu,
  • Biraz tuz.

kolaydiyetlistesi_diyet-salatalar-nasil-hazirlanir-faydalari-nelerdir

Öncelikle brokoli demet demet ayrılmalıdır. Havuçlar doğranıp haşlanmalıdır. Sos için de; brokoli ve havuç dışındaki malzemeler, herhangi bir kap içerisinde karıştırılmalıdır. Hazırlanan sos, brokoli ve havucun üzerine dökülmelidir. Böylelikle diyet salatalar içerisinde yer alan nefis sarımsaklı brokoli salatası kısa sürede hazırlanmış olacaktır.

Yoruma kapalı.