Diyetisyen Randevu Sistemi Nasıldır? Diyetisyen Randevu Nasıl Alınır?

Diyetisyen Randevu Sistemi 182 Nedir? Diyetisyen Randevusu Alma

Diyetisyen randevu sistemi hangi birimden alacağınıza göre değişim göstermektedir. Örneğin özel diyetisyene gitmek isterseniz direkt olarak gideceğiniz yeri arayıp uygun tarih ve saate göre randevu oluşturabilirsiniz. Devlet hastanesinden alacaksanız MHRS sisteminden online olarak veya ALO 182 randevu oluşturma hattını arayarak oluşturmanız da mümkündür.

YouTube video

Randevu alma işlemleri, ülkemiz genelinde belirli bir sistem üzerinden yürütülmektedir. Oluşturulan sistemlerin daha kısa sürede hastalara yardımcı olma amacı vardır. Kişilerin seçeceği yöntemler gitmek istediği diyetisyene göre değişiklik gösterecektir. Çünkü diyetisyenlerin çalışma alanları devlet ve özel sektör olmak üzere ikiye ayrılır. Doğru bir uzman tercihinde bulunduktan sonra doktorun özel sektörde ya da kamuda çalışmasının bir önemi yoktur.

Diyetisyen Kime Denir? Diyetisyen Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenlik son zamanlarda yaşanan vakalar ve zayuflamak isteyenler tarafında sıklıkla duyulan ve başvurulan bir alandır. Peki diyetisyen diye kime denir ve görevleri toplum arasında bilinenler kadar sınırlı mıdır? Türkiye’de gerçekleştirilen üniversite sınavlarının ‘sayısal’ bölümünden elde edilen puanlarla üniversite bölümü olarak ‘Diyetisyenlik ve Beslenme’ tercihinde bulunup eğitimi pratik, teorik olarak tamamlayan kişiler diyetisyen olmaya hak kazanır.

Diyetisyenlerin çalışma alanları farklı kurum ve kuruluşlarda olabilmektedir. Kişiler tarafından en sık tercih edilen alan devlet kadrosunda oluşturulan hastaneler olmaktadır. Hastanelerde çalışan diyetisyenler ücretsiz bir şekilde kendisine başvuran hastaları ile ilgilenir. Bunun yanı sıra özel sektörde kendilerine yer bulabilir bizzat kendi merkezlerini açarak belirli bir ücret karşılığında seans olarak görüşmeler yaparak beslenme alanında hastalarına yönlendirmeler de bulunmaktadır.

YouTube video

Diyetisyenler kişiye özel programlarını kilo verme amacıyla oluşturabilmektedir. Toplum içerisinde kadın ve erkeklerin başvurma sebepleri incelendiğinde ağırlıklı olarak kilo veremeyen ve kısa sürede kilo vermek isteyenler olduğu görülmektedir. Ancak diyetisyenler sadece kilo verme konusunda değil sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına doğru beslenme alanlarında yer alırlar. Kişilerin belirli bir dönem değil, ömür boyu kullanması ve uygulaması gereken listeleri özel olarak hazırlamaktadır. Obezite, şeker diyabet gibi hastalara özellikle kişisel olmak koşulu ile hastalık durumuna göre hareket eder.

Beslenme sadece ileri yaş yani yetişkin alanına hitap etmemektedir. Çocukluktan başlayacak olan beslenmelerin her yaşta ayrı bir öneme sahip olduğu bilinir. Özellikle belirli bir hastalığı bulunan kişi ya da kişiler uzman yardımına ihtiyaç duyar. Şeker ya da kalp gibi hastalıkları bulunan bireylerin beslenmelerine ekstra dikkat etmesi gerektiğinden dolayı diyetisyene başvurarak buna göre bir yol izlediği bilinir. Kilo kaygınız yoksa ancak beslenmenizi daha sağlıklı beslenme haline getirmek istiyorsanız sizler de yaşınız fark etmeksizin bir diyetisyenden randevu talep edebilirsiniz.

Diyetisyen Randevu Alma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Sağlık alanından hangi kuruma giderseniz gidin, mutlaka randevu almanız gerekmektedir. Türkiye sağlık sektöründe randevu alarak çalışma sistemine 2010 yılında başlamıştır. Günümüze kadar hala daha devam etmekte olan randevulu çalışma sistemi olası karışıklığın önüne geçmek ve zamandan tasarruf etmek için oluşturulan etkili bir yöntemdir. Hastane randevu için mhrs ya da özel bir hekim çalışma koşulu istiyorsanız klinik iletişim bilgilerine ulaşıp sonra randevu oluşturabilirsiniz.

diyetisyen-randevu-nasil-alinir
Diyetisyen Randevu Nasıl Alınır?

Diyetisyen randevu alma sistemi de bunlardan yalnızca bir tanesidir. Sağlık alanında üç farklı şekilde randevu alma şekli bulunmaktadır. Bunlar:

  • MHRS yöntemi ile randevu alma
  • ALO 182 ‘den randevu alma
  • Özel bir kurum ise direkt kurumu da arayabilirsiniz.

1- MHRS Diyetisyen Randevusu Nasıl Alınır?

Online randevu sistemi olarak da bilinen MHRS randevu sistemi günümüzde oldukça fazla kullanılan ve internet üzerinden mobil olarak T.C. kimlik numaranız ile alabileceğiniz bir randevu sistemidir. MHRS’nin açılımı Merkezi Hekim Randevu Sistemidir. Bu sistemi kullanarak Sağlık Bakanlığına bağlı tüm hastanelerden randevu almanız mümkündür.

diyetisyen-randevu-nasil-alinir

Diyetisyen randevu mhrs yöntemi ile almak da mümkündür. Buna bağlı olarak MHRS diyetisyen randevusu da Sağlık Bakanlığına bağlı olan tüm hastanelerden ve kurumlardan alınabilmektedir. Diyetisyen randevularını oluşturmak için bir diğer yöntem ise operatör ile canlı görüşerek alabileceğiniz yöntemdir.

2- Alo 182 Randevu Sistemi

diyetisyen-randevu-nasil-alinir

Alo 182 randevu sistemi yine Sağlık Bakanlığına ait hastanelerden, ağız ve diş sağlığı merkezlerinden ve aile sağlığı merkezlerinden randevu oluşturma sistemidir. Bu sistemde cep telefonunuzdan, ev telefonunuzdan veya herhangi bir ankesörlü telefondan 182’yi tuşlayarak aramanız sonucunda operatör ile canlı görüşme sağlarsınız. T.C kimlik numaranız ile randevu oluşturmak istediğiniz hastaneden, istediğiniz doktora ve istediğiniz saate randevunuzu bu şekilde oluşturabilirsiniz. İsterseniz bu şekilde de diyetisyen randevu oluşturabilirsiniz.

3- Direkt Özel Kurumu Aramak | Diyetisyen Randevu Oluşturma

diyetisyen-randevu-nasil-alinir

Bu şekilde randevu oluşturulabilen yerler özel poliklinikler veya özel muayene kurumlarıdır. Hekimler kendilerine özel bir muayene yeri açabilirler. Böyle olunca da direkt olarak o kurumu arayıp randevunuzu oluşturabilirsiniz. Diyetisyen randevu sisteminde bu şekilde özel bir poliklinikte veya özel muayenehanesi olan birçok diyetisyen bulmak mümkündür.

Diyetisyen Randevu Ücreti Neye Göre Belirlenir?

Diyetisyen randevu sisteminden randevunuzu oluşturabildiğiniz gibi randevu ücretlerini öğrenmeniz mümkün değildir. Ancak özel poliklinik veya muayenehane ise ya da özel hastane ise doktor randevu ücretini öğrenebilirsiniz. Her kurumda doktorların lisansından deneyimine ve yaptığı işlerdeki başarı oranına kadar randevu ücreti değişim göstermektedir.

Diyetisyen randevu ücreti de aynı şekilde değişim gösterdiği gibi bir de danışanına uyguladığı program dahilinde de ücrette farklılıklar olabilmektedir. Çünkü diyetisyenler kişiye özel, o kişinin yaşam şekline ve kilo endeksine göre bir program ve beslenme listesi hazırlamaktadırlar.

Ücretsiz Diyetisyen Randevu Nasıl Oluşturulur?

Diyetisyen randevusu sistemlerinde ücretsiz diyetisyen randevu sistemi oluşturmak isterseniz devlet hastanelerinden randevu almanız gerekmektedir. Sağlık Bakanlığına bağlı ASM (Aile Sağlığı Merkezi) veya devlet hastaneleri ücretsiz randevu oluşumunu sağlamaktadır. Üstelik teknolojinin gelişmesi ile birlikte devlet hastanesi de olsa doktorlar hakkındaki yorum veya şikayetleri okuyarak doktor seçimi de yapabilirsiniz. Devlet hastaneleri birçok farklı alanda hizmet vermektedirler.

diyetisyen-randevu-nasil-alinir

Bu sayede diyetisyen randevu oluşturma hizmetinden faydalanırken aynı zamanda hangi doktordan randevu oluşturacağınıza da karar verebilirsiniz. Üstelik seçeceğiniz doktorun doğum yılından eğitim aldığı okullara kadar da öğrenebilmeniz mümkündür. Aradığınız her branştan doktor bulmanız o hastanenin konumuna ve kapasitesine göre farklılıklar gösterse de hemen her devlet hastanesinde her bölümden en az bir doktor bulmanız mümkündür.

Devlet Hastanesi Diyetisyen Yorumları

Diyetisyen randevu oluştururken faydalanabileceğiniz bir diğer unsur da devlet hastanesi diyetisyen yorumları okuyarak olumlu veya olumsuz yorumlara göre doktor tercih edebilmenizdir. Yorumları okuyarak karar verebileceğiniz gibi, hizmetini aldığınız doktor hakkında da dilediğiniz yorumu yapabilirsiniz. Bu sayede doktor seçiminiz ve hastane seçiminiz online randevu sisteminde de belirlemeniz kolay olacaktır.

Randevu almak istediğiniz şehrin Konya olduğunu varsayalım, Konya’da diyetisyen randevusu almak istediniz ve arama motoruna Konya diyetisyen randevu al yazarak çıkan sonuçları aratmaya başladınız. Çıkan diyetisyen listesi ile birlikte yorumlar da çıkacaktır ve bu yorumlara göre tercih seçeneğinizi netleştirebilirsiniz. Bu örnekleri Kocaeli Devlet Hastanesi diyetisyen randevu alma, Kayseri Devlet Hastanesi diyetisyen randevu alma gibi şekillerde yazarak Türkiye’nin istediğiniz her ilinden diyetisyen randevu oluşturmanız mümkün olmaktadır.

diyetisyen-randevu-nasil-alinir

Aynı zamanda randevu oluşturmadan önce istediğiniz şehirden, istediğiniz hastanenin, herhangi bölümünden doktorları hakkında ki yorumlarını okumanız da mümkündür. Buna da bir örnek vermek gerekirse; yine arama motoruna örneğin diyetisyen randevu oluşturmak istiyorsanız Bağcılar Devlet Hastanesi diyetisyen yorumları yazarak o hastanenin en iyi hizmet veren diyetisyeni hakkında bilgiler edinebilmeniz de mümkün olmaktadır.

Yapılacak işlemlerde ve olaylarda konu ile alakalı bir uzmana danışmak çok doğru olacaktır. Kilo vermek, sağlıklı bir yaşam sürdürmek adına diyetisyenler aktif olarak yaşamımızda yer alır. Peki diyetisyen olmadan kilo verilmez mi? Diyetisyene gitmek zorunlu mu? Neden Diyetisyene Gitmek Gerekir yazımıza bakarak bu ve bunun gibi birçok sorunun cevabını kısaca bulabilirsiniz.

Yoruma kapalı.