Neden Diyetisyene Gitmek Gerekir?

Disiplin ve Motivasyon

Genellikle, diyetisyene gitmek için gerekli olan nedenin fazla kilolar olduğu gibi bir düşünce mevcut olsa da tek neden bu değildir. Aynı zamanda kilo almak için veya belirli bir hastalığa uygun şekilde beslenme gibi durumlarda da diyetisyen desteğine ihtiyaç vardır. Ek olarak her duruma ait olan beslenme şekli farklı olabilmektedir. Örneğin; sporcu ve gebe beslenmesi birbirinden farklı olabilir. Bu durumda da yine gidilmesi gereken kişi diyetisyendir.

Bu Yazımızda Neler Var

Sağlık

Sağlık, tüm insanlar için çok önemli olan bir değerdir. Bu yüzden, sırf sağlıklı beslenmek ve bunu bir alışkanlık haline dönüştürmek adına bile bir diyetisyen ile çalışmak istenebilir. Ancak zaman zaman belirli rahatsızlıklara yakalanabiliriz veya ömür boyu bizimle olabilecek bazı hastalıklarımızda olabilir. Bu durumlarda diyetisyenlere danışmamız gerekebilir. Çünkü, hastalıklar ile beslenme arasında ilişkiler olabilmektedir. Örneğin, bir diyabet hastasının ve diyabet olmayan bir hastanın beslenmesi aynı olamayabilir. Bu yüzden, diyabet hastasının bir diyetisyenden yardım alması gerekecektir.

Disiplin ve Motivasyon

Diyet yapan kişilerin en büyük ihtiyaçları; motivasyon ve disiplindir. Diyetisyenlere giden kişiler ise bu motivasyon ve disiplini daha kolay sağlamaktadır. Öncelikle, eğer motivasyonu yüksek ve kendini kolay disipline eden bir bireyseniz diyet yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Ancak, motivasyonu kolay düşen ve sürekli olarak yemek kaçamakları yapan bir bireyseniz diyetisyene gitmek sizin için kaçınılmaz olabilir.

Genellikle, haftalık olarak diyetisyen kontrollerine gidilmektedir. Böyle bir rutin kişinin diyet yaptığı sürece hayatında var olursa, kişi kendini daha kolay disipline edecektir. Örneğin, her Salı diyetisyen kontrolüne giden bir kişi diyet listesinin dışına çıkmaya çekinecektir. Çünkü, Salı günü diyetisyeninin onu kontrol edeceği ve kontrol sonucu hakkında yorum yapacağını bilecektir. Bu da kişinin daha temkinli ilerlemesine neden olacaktır. Ancak kişi bu durumu kendini disipline edebilme adına kullanmalıdır, baskı amaçlı değil.

Neden Diyetisyene Gitmek Gereklidir
Dünya üzerinde bilinen binlerce diyet mevcuttur. Ancak, diyetlerin hepsi herkes için aynı sonucu vermeyebilir. Veyahut arkadaşınıza bir diyetisyen tarafından verilmiş bir diyet siz de aynı etkiyi oluşturmayabilir.

Diyet süreçlerinde zaman zaman motivasyon düşüşü yaşanabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, kilo verme sürecinde olan bir kişi her hafta düzenli kilo kaybı yaşarken bir hafta normalden daha düşük bir kilo kaybı yaşayabilir. Bu da kişide motivasyon kaybına sebep olabilir. Kilo vermesinde meydana gelen bu durum, kişi için normal olmasa da aslında sürecin bir parçası olabilir. Bu durumda çevrenizdeki kişilerin size vereceği telkinler pek etkili olmayacaktır. Ancak, işin uzmanının size durumun nedenini açıklaması ve duruma müdahale etmesi tekrar motivasyonunuzu kazanmanıza yardımcı olabilir.

Ek olarak belirtmek gerekir ki düzenli olarak diyetisyene giden kişiler gördükleri sonuçlar karşısında da motivasyon artışı yaşayabilirler. Örneğin, kilo vermek isteyen bir kişi her hafta verdiği kiloları gördükçe motive olacak ve kendini daha rahat kontrol edebilecektir. Ayrıca bu kilo verme işlemini yaparken de vücuduna zarar vermeden, uygun bir şekilde gerçekleştirmiş olacaktır.

Uzmanlık

Dünya üzerinde bilinen binlerce diyet mevcuttur. Ancak, diyetlerin hepsi herkes için aynı sonucu vermeyebilir. Veyahut arkadaşınıza bir diyetisyen tarafından verilmiş bir diyet siz de aynı etkiyi oluşturmayabilir. Bunun nedeni, diyet listelerinin kişiye özel olarak hazırlanmasıdır. Hazırlanan diyet listelerinde amaç kilo vermenizi veya almanızı sağlarken aynı zamanda sağlınızı da korumaktır. Kişiye özel listeleri ise diyetisyenler hazırlayabilmektedir.

Ayrıca, bir kişinin beslenme hakkında yüzlerce kitap okumuş olması veya sürekli araştırmalar yapması onu diyetisyen yapmamaktadır. Diyetisyenler alanında uzman olmuş ve belirli bir lisansa sahip kişilerdir. Sizlere diyet listesi hazırlamak için belirli yetkileri vardır. Bu yetkileri olmayan kişilerin size beslenme listesi hazırlanmasını asla talep etmemelisiniz.

Yoruma kapalı.