Üç Aylar Hakkında Bilinmesi Gerekenler | 3 Ayların Önemi

Üç Aylar Hakkında Bilinmesi Gerekenler| 3 Ayların Önemi

Mübarek üç aylar hakkında bilinmesi gerekenler konusu mühimdir. Kişilerin değerlendirebilmesi gereken bu özel vakit dilimi konusunda farklı bilgiler bulunmaktadır. Mübarek üç aylar olarak bilinen bu özel ayların artık vaktinin gelmesi ile birlikte inanan kişilerin yapabileceği çok fazla davranış bulunmaktadır. Üç aylarda ibadet, dualar ayrı bir öneme sahiptir.

YouTube video

Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor?

Üç aylar ne zaman başlar, ibadetlere ne zaman başlanmalı? Sorular merak eden kişiler tarafından çoktan sorulmaya başlandı. Üç aylar sırasıyla Recep ayı, Şaban ayı ve Ramazan ayı olarak ilerlemektedir.  Recep ayına dair tarih Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. Böylece bireyler yapabileceği ibadetler hakkında da araştırmalara başladı.

uc-aylar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler
Üç Aylar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Üç aylar hakkında bilinmesi gerekenler, Recep ayı 13 Şubat 2021 tarihi ile girmiş bulundu. Recep ayı kendisi itibari ile müslümanların değerlendirebileceği bir zaman dilimi iken bir de kandiller eklenince daha da kıymetli hale geldi. Recep ayının ilk cuma günü Regaip Kandili olarak 18 Şubat’ın gecesi itibari ile başladı. Kandil itibari ile müslümanlar mübarek günler hakkında daha fazla bilgi almak adına araştırmalara da başladı.

Üç Ayların Önemi Nedir?

Üç ayların ciddiyetini ve önemini anlayabilmek adına öncelikle anlamını bilmek gerekir. Müslümanlara geçmişte yaşadıkları olayları, günahları affettirebilmek için bir fırsattır. Üç ayların önemi, çeşitli ayetler ve olaylar neticesinde açıklanmıştır. Bireylerin bu açıdan değerlendirebileceği çok değerli vakitler bulunmaktadır.

uc-aylar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Üç aylar hakkında bilinmesi gerekenler arasında ilk olarak bu aylar içerisinde olabildiğince ibadet etmek bulunur. Bu aylar haram aylar olarak adlandırılır. Bundan dolayı eski dönemlerde savaşlar dahi durdurulurdu. Müslümanların bu mübarek aylarda tövbe edebileceği, af dileyebileceği büyük bir fırsat doğar. Önemi bundan dolayı oldukça geniştir.

Üç Aylar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Üç ayların Recep ayı ile başlaması ile birlikte tüm müslüman alemi ciddi bir mutluluğa bürünmüştür. Tüm aylar arasında bu üç ayın büyük önemi bulunur. İnançlı olan kişiler üç ayın gelmesi ile birlikte hedefledikleri ibadetleri sergilemeye başlar. Zaten üç ay içerisinde bulunan Ramazan ayında oruç farz olarak kılınmıştır. Bununla birlikte bireylerin de farklı davranışlarda bulunması mümkündür.

uc-aylar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Müslüman aleminin merakla beklediği ve takibinde bulunduğu üç aylar sonunda başladı. Kişilerin Recep ayı itibari ile başlayacağı ve zenginleştireceği bir zaman dilimi önünde bulunur. Kuranı Kerim ve aynı zamanda peygamber efendimiz tarafından bu aylarda ibadetlerin gerçekleştirilmesi, haramdan uzak durulması önerilmektedir. Şüphesiz bu ayların önemi sanıldığından daha büyüktür.

Üç Aylarda İbadetlerin Önemi

İbadetler üç aylar hakkında bilinmesi gerekenler en önemli unsuru oluşturur. Öncelikle bu üç ay için özel bir oruç bulunmamaktadır. Ramazan ayı bu konuda hali hazırda yapılması gereken ibadet konusunda en net konumdadır. Ramazan ayı boyunca oruç tutmak farz olduğundan ilk önce yapılması gereken ibadettir. Bunun dışında bireylerin hali hazırda farz olan namazlarının dışında da namaz kılması oldukça faydalı olacaktır.

1- Oruç Tutulmalı

Üç aylar içerisinde farklı konular neticesine oruç tutulabilir. Özel olarak adlandırılan oruç bulunmaz. Ancak kişilerin kaza olarak tutması gereken oruçları için en önemli zamanlamalar arasında bulunur. Her ne kadar bireyler tarafından kış aylarına denk gelmesi ve süresinin az olmasından ötürü tercih edilse de bunun dışında ayların sahip olduğu değerden ötürü tutulması daha kabul edilir olacaktır.

uc-aylar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Kaza oruçlarının yanı sıra üç aylar hakkında bilinmesi gerekenler arasında fazilet oruçları da bulunur. Belirtilen ya da bahsedilen bir konu bulunmasa da Hz. Muhammed tarafından bu aylarda oruç tutulduğu bilinir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu bulunur. Ramazan ayı boyunca oruç tutulacağından dolayı bu ay öncesi uzun süreli oruç tutulmamalıdır. Aksi takdirde kişileri oldukça zorlayacak oruçtan uzak tutacaktır.

2- Namazlar Kılınmalı

uc-aylar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Normal zaman diliminde de namaz kılınması elbette farzdır. Ancak mübarek ay olarak adlandırılan üç aylar içerisinde namaz kılınmanın getireceği sevap başkadır. Namaz içerisinde bu aylara özel duaların okunması, namaz sonrası duaların edilmesi daha hayırlı olacaktır. Peygamber efendimiz tarafından da bu konuda bilgilendirmeler yapılmış aynı zamanda namazlar elden geldiğince kılınmıştır.

3- Üç Aylar Hakkında Bilinmesi Gerekenler| Tövbe Edilmeli

Üç aylar hakkında bilinmesi gerekenler arasında bu aylarda tövbelerin kabul olduğu, haramdan ve günahtan uzak yeni bir hayata başlamak adına fırsat olduğudur. Özellikle Recep ayı, tövbeler ayı olarak bilinir. Bu ay haram aylar arasında bulunması ile birlikte haramdan kesin olarak uzak durulmuştur. Daha önce bilerek ya da istemeyerek işlenilen tüm günahlar için içten tövbeler edilmelidir.

uc-aylar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

İçten yapılacak tövbelerin karşılıksız kalmayacağı müjdelenmiştir. Kişilerin geçmişini arkada bırakarak yeni bir başlangıç yapabilmesi adına üç aylar değerlendirilmelidir. Üç aylar hakkında Hz. Muhammed ” Recep ayı Allah’ındır, Şaban ayı ise benimdir. Ramazan ayı ise tüm müminlerin, müslümanların ayıdır.” şeklinde belirtmiştir. Kendisi de özellikle Recep ayında bolca tövbe etmiş bunun için teşvik etmiştir.

uc-aylar-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

2021 yılının gelmesi özel ve mübarek aylar dışında kadınlar tarafından özellikle moda konusunda takip edilmektedir. 2021 yılı modası hakkında ne kadar bilgilisiniz? Armine 2021 İlkbahar Yaz Kap Modelleri yazımıza bakarak modayı yakalayabilirsiniz! İlkbahar ve yaz ayları dışında da moda yazılarımız için sitemizi takipte kalın.

Üç aylar kadar kefaret nedir ne zaman ödenmelidir konusu da dikkat edilmesi gereken önemli bilgilerdendir. Siz de fidye, kefaret ve fitre gibi kavramları OKUHABER Dini Bilgiler kategorisinden takip edin.

 

 

Yoruma kapalı.