Diyetlerde Balıktan Ne Kadar Faydalanıyoruz ?

Denizden Gelen Mucize Balık

Sağlığımız, hayatımızdaki en kıymetli şeylerin en başında gelir. Bu yüzden sağlığımızı korumalı ve dikkat etmeliyiz. Bunların en başında ise hiç şüphesiz beslenmemize dikkat etmek geliyor. Sağlığımızı korumak ve güçlendirmek için yumurtadan süte, etten sebzeye kadar birçok yiyecek mevcuttur. Balık ise sağlığımıza faydalı olan en önemli yiyeceklerden birisidir. Balığın faydaları her ne kadar saymakla bitmeyecek olsa bile size bu yazımızda bir kaçından ve hangi ayda hangi balık tüketilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Balıkla Bağışıklık Sisteminiz Güçlensin

Balığın en önemli faydalarının başında bağışıklık sistemini güçlendirmesi geliyor. Balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini geliştiriyor ve bu sayede vücudu gribe ve enfeksiyona karşı koruyor. Balığın bir diğer faydası ise kalp sağlığını korumasıdır. Balık içerisindeki omega 3 sayesinde vücuttaki kötü niyetli kolesterolü düşürerek kanın pıhtılaşmasını önler ve kalp yetmezliği riskinden korur.

Balık içerisindeki omega 3 sayesinde vücuttaki kötü niyetli kolesterolü düşürerek kanın pıhtılaşmasını önler ve kalp yetmezliği riskinden korur.

Kemik sağlığın için balık tüketmeyi ihmal etmedin değil mi ?

Kemikleri güçlendirmesi de hiç şüphesiz balığın en önemli faydaları arasındadır. Balık, bünyesinde barındırdığı kalsiyum sayesinde kemiklerin gelişimine olumlu katkı sağlar. Bu özelliği dolayısıyla ebeveynlerin özellikle küçük yaşlardaki çocuklarına balık yedirmesi gerekir. Bu tarz besinler çocuğun gelişimi açısından oldukça önem arz eder.

Unutmaya değil hatırlamaya ihtiyacın var !

Balık tüketmek Alzheimer riskini de azaltıyor. Genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer riskini balık yiyerek bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre balığın içerisinde bulunan omega 3 sayesinde depresyon riskinin de azaltıldığı söyleniyor. Balığın diyabet riskini azaltması ise diğer faydasıdır. Bu nedenle diyabet riski taşıyanların ve diyabet hastalarının bol bol balık tüketmeleri şiddetle tavsiye olunur.

Her ne kadar ülkemizde denizden babam çıksa yerim diyen insan sayısı çok fazla olsa da bazı balıklar bazı aylar daha lezzetli olabiliyorlar.

Hangi Mevsimde Hangi Balık Yenir ?

Diğer bir konu, hangi ayda hangi balığın tüketilmesi gerektiğidir. Her ne kadar ülkemizde denizden babam çıksa yerim diyen insan sayısı çok fazla olsa da bazı balıklar bazı aylar daha lezzetli olabiliyorlar. Buna göre Ocak ayında Uskumru, Şubat ayında Kalkan, Mart ayında İstavrit, Nisan ayında Kefal, Mayıs ayında Mezgit, Haziran ayında Sardalye, Temmuz ayında Çinekop, Ağustos ayında Sarıkanat, Eylül ayında Çipura, Ekim ayında Kılıç, Kasım ayında Lüfer, Aralık ayında ise Palamut balığı yemek daha lezzetli oluyor.

Yoruma kapalı.