DİYETLERDE KURU YEMİŞLERİN ÖNEMİ NEDİR ?

Hangi Diyeti Nasıl Yapmalıyım

Her sene özellikle yaz ayları ve yaz arefesinde bir nevi moda şeklinde diyetler çıkmaktadır. Her diyetin belirli hususlarda abartılı sonuçlar kazanacağınızı telkin eden motivasyonları var. Peki bizim için bu böyle mi olmalı ?

Kilo vereyim yeter diyorsanız…

Baştan sorunu belirlemede biraz eksik kaldınız demek oluyor. Çünkü dikkatli bir PubMed araştırması yaparsanız yaşam alışkanlıklarının genel hayata etkisinin sadece kilo ile sınırlı olmadığını göreceksiniz. Karaciğeriniz ve damarlarınızı dolduran kötü yağ türevleri estetik sorunlardan fazlasını doğuruyor.

Peki kilo vermeyelim mi ?

Şimdi ne yapmamız gerektiğine gelirsek. Dikkatli incelerseniz çoğu diyet ya protein ağırlıklı beslenme veya düşük kalorili fiber ağırlıklı bir beslenme dayatıyor. Evet, kilo verdirecek bir yöntem ama kalori hesabına dayalı sporsuz yapılan bu diyetler kalıcı etkiye sahip olmayacaktır. En azından sağlığınızı kaybetmeden diyet yapmanıza yardımcı olmaz düşüyor bana bu noktada.

kuruyemiş
Dİyet

Kuruyemişler ve iyi yağlar

Belki tuhafınıza gidecek ama çoğu vitamin yağ ile ilişkilidir. Hücrelerimiz doğal ve faydalı yağa bağımlıdır. Fabrika artığı hazır besin yağları değil yani kastımız bu noktada. Ve mevzu kaliteli yağ denildiği zaman doğa bizi kuru yemişlere yönlendiriyor.

Kuruyemişlerin çoğunluğu bitkilerin üremek için kullandığı tohumlardır. Bu tohumlar ciddi süreler dayanabilmek için büyük enerjiler depo etmek zorunda ve bunu kaliteli yağlar ile yapmaktadırlar. İşte bu kaynaktan faydalanmamız bizim için şart ve gereklidir. Özellikle yağdan zayıf diyetlerin fizyolojimizi bozmaması için şart hale gelmekte. Ölçülü davranmak olağan olarak şart her zaman.

Benim söylediklerime bir de göbeğinize bakacaksınız ve beni dinlememeyi tercih edeceksiniz muhtemelen. Sadece diyet ile zayıflama yönnünde gitmenin, diyetlerin değişmez yasalarına uymanın iyi olduğunu düşüneceksiniz. Sizden sadece tek bir isteğim var bu noktada. 200 kalori kadarlık alımınızı kaliteli ve işlenmemiş yemişlerden elde ederek en azından kendinizi korumanızı istiyorum sizden. Özellikle ceviz ve çiğ ikilisi sizin büyük destekçiniz olacaklar. Hem diyetlerin dayattığı o kalori tabloları da size burada yardımcı olacaktır 🙂

Sağlıklı ve sporla dolu bir hayat dileklerimle.

Yoruma kapalı.