Diyette Tüketilecek Hafif Tatlılar Nelerdir?

Diyet yapanların ilk olarak araştırma ihtiyacı hissettikleri besinler arasında şüphesiz diyet tatlıları yer alır. Tatlıdan vazgeçemeyen ama bir yandan da sağlığını koruma amacıyla diyet yapanların, muhakkak gündelik ya da haftalık olarak tatlı ihtiyaçlarını karşılamaları gerekir. Bu ihtiyacı karşılarken, hafif ve sağlıklı tatlılar tercih etmek önemlidir.

YouTube video

Hem diyetinize devam edip hem de lezzetli tatlılar yiyebilmeniz mümkündür. Kan şekerinizi düzenlemede ve mutluluk hormonu gibi hormonlarınız için tatlılar olmazsa olmazlardandır. Tabiki aşırıya kaçmadan kararında yemek, her zaman iyidir. Diyet sürecinde pratik diyet yemekleri kadar hafif tatlılara da ihtiyaç duyulmaktadır.

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Diyet sürecinde, tatlılar birkaç dokunuşla sağlıklı ve hafif bir hal alabilir. İşte sizler için derlediğimiz diyette tüketilecek 7 hafif tatlı öneri listesi.

Diyette Tüketilecek 7 Hafif Tatlı Önerisi

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Diyet yapmaya karar vermişseniz beslenme şeklinizi ve düzeninizi değiştirmeniz, alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekecektir. Diyet sürecinde tatlı ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde karşılamak için pek çok önerimiz mevcut. İşte diyeti bozmayan tatlılar listemiz.

1 – Cevizli Muhallebi

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Yağsız sütten yapılmış bir muhallebiyle en iyi ceviz gidecektir. İster muhallebi üzerine ister içerisine serpiştirdiğiniz ceviz parçacıkları, tatlınızı az kalorili ve sağlıklı bir hale dönüştürecektir. Sütte bulunan kalsiyum ile cevizde bulunan omega-3 yağı sayesinde sağlıklı bir diyet geçirmeniz mümkündür.

2 – Dondurma

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Yaz aylarında diyet programına uymak insanları zorlasa da, dondurma sayesinde serin ve hafif bir gün geçirebilmeniz mümkün. 3 top dondurmanın 1 bardak sütte bulunan kalsiyum oranına eşit olması nedeniyle, dondurma için tam bir diyet tatlıları arasında yer alıyor diyebiliriz. Çeşitleri arasından sade ve meyveli olanları tercih edebilirsiniz. Diyet sürecinde karamel ve çikolata gibi yüksek kalori içeren dondurmalar diyet programınıza uymadığından tüketilmesi önerilmemekte.

3 – Kilo Aldırmayan Sütlü Tatlı: Kazandibi

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Osmanlı mutfağından günümüz sofralarına miras olan kazandibi, bir çeşit kıvamlı muhallebi türüdür. Şekerli ve yağlı tatlılara göre sütle yapılması dolayısıyla kalori oranı düşüktür. Kazandibinden alınan kalorinin yakılması diğer tatlılara göre kısadır. Üzerine serpiştireceğiniz tarçın, kazandibine ayrıca bir tat verecektir. Gün içerisinde ana yemek sonrası ya da çay faslında tüketilebilir. Ayrıca dikkatli şekilde programlı tüketilmesi, zayıflamaya yardımcı olur.

4 – Fit Tatlılar: Ballı Tahıl Karışımları

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Yulaf, karabuğday ve mısır gibi tahılları balla karıştırarak tüketmeniz durumunda, tatlı ihtiyacınızı doğal yoldan karşılamış olacaksınız. Özellikle yulaflı tatlılar arasında balla karıştırılmış yulaf, tam bir vitamin deposu haline geliyor. Balın içeriğindeki kalsiyum sayesinde sütün yerine; tatlı çiçek özleri sayesinde ise şekerin yerini alarak, tahıllı karışımlarınıza alternatif oluyor. Diyet sürecinde tüketimi halsizlik gibi belirtileri de ortadan kaldırır.

5 – Kakaolu Puding

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Yağsız sütten yapılmış bir kase puding, diyet programınız için sağlıklı ve hafif bir tatlı durumuna geliyor. Özellikle marketlerde satılan hazır pudinglerde yüksek şeker oranı olduğundan bu ürünleri tercih etmek yerine, doğal yollarla tatlandırdığınız ve kakao kullandığınız pudingleri tüketmeniz gerekir.

6 – Güllaç

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Ramazan denilince akla ilk gelen sütlü tatlılardan olan güllaç; az kalorili oluşu, yufkasının hafif olması ve yüksek omaga-3 yağı içermesi sayesinde diyet tatlıları içinde benzersiz değerde. Özellikle yağsız sütten yapılmış güllaçların tercih edilmesi, diyet sürecine de yardımcı olacaktır. Sunumunda üzerine serpiştireceğiniz nar taneleri, sağlıklı ve hafif bir tatlıya dönüşmesini sağlayacaktır.

7 – Meyveli Yoğurt

diyet tatlıları
diyet tatlıları

Haftada 2-3 gün arayla tüketeceğiniz meyveli yoğurt, diyet tatlıları arasında en uygun olanı. Özellikle metabolizmayı hızlandırması sayesinde diyet yapanların kilo vermelerine de yardımcı oluyor. Meyvelerin yoğurda tat vermesiyle hafif bir tatlı deneyimi yaşamanız mümkün.

Yoruma kapalı.