Bayram Detoksu Nedir ? Nasıl Yapılır ? 

 Bayram detoksu bilinen en etkili kilo vermek ve zayıflama yöntemidir. Bayramda beslenmeye daha az dikkat edilir, hazırlanan yöresel tatlar ve geleneklere uygun sofra kültüründen sonra Beslenme alışkanlığı ile her zaman sağlıklı ve doğru beslenmek mümkün olmayabilir. Her alınan besinin besin değeri ve vitamini farklı olduğu gibi vücut üzerinde ki etkisinde de değişiklikler vardır.

bayram detoksu

Bayram sonrası fazladan alınan besinler fazla kiloya dönüşmektedir. Oluşan bu yağların ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan işleme detoks denir. Detoks için birçok yöntem uygulanabilir. Detoks uygularken besin değerlerine ve beslenme düzenine dikkat edilmesi temel şarttır. Doğru beslenme ile yapılan bayram detoksu kilo vermeyi hızlandıran bir işlem olduğu gibi sağlık için oldukça gereklidir. Bayramlarda tüketilen yağlı ve kalorili yiyecekler vücutta yağlanmaya ve aynı şekilde organların işlevlerini olumsuz şekilde etkileyecek besin grubuna dönüşür.

bayram detoksu

Vücut yağlanması karaciğer başta olmak üzere pek çok organın sağlıksız çalışmasına sebeptir. Daha az yağlı ve toksin içermeyen beslenme düzeni oluşturmak gerekir. Beslenme düzenini oluşturmak başlarda zorlayıcı bir durum olsa da zamanla alışkanlık kazanılması kolaydır. Sağlıklı beslenerek vücuttan uzaklaştırılan toksinlerle iç organlara, vücuda ve cilde yarar sağlanır. Sağlıklı olmanın ve görünmenin temelinde beslenmenin önemi çok fazladır. Bu nedenle beslenmeye özen gösterin.

bayram detoksu

Bayram detoksu için adım atmak için beslenme düzeninin de toksin içeren yiyeceklere izin verilmemesi gerekir. Alışkanlıkları bırakmak kolay olmaz. Yiyeceklerde ki alışkanlıkları bir anda bırakamayanlar için yerine tercih edilecek başka alternatif olacak sevilen yiyecekleri tüketmek gerekir. Beslenme düzenini değiştirmeden önce kullanılan zararlı maddeleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Alkol ve sigara sağlığa son derece zarar veren ürünlerdir. Sigaralar akciğere büyük ölçüde hasar verirken, besinlerin değerlerinin azalmasına ve toksin artışına sebeptir. Alkol de aynı şekilde karaciğer gibi organların yağlanmasına ve zamanla görevini yerine getiremeyecek hale gelmesine sebep olur.  

Kabak Detoksu  

bayram detoksu

En çok uygulanan bayram detoksu olan kabak ile vücudun canlanması ve toksinlerin uzaklaşması çok hızlı gerçekleşir. Kabak en sağlıklı sebzeler arasında yer alır. Kalorisi oldukça az ve içerisinde bol su ve lif bulunması ile vücutta emilimi ve sindirimi kolaydır. Lifli besinlerin detoks ve diyet dönemlerinde bol tüketilmesi gerekir. Lifli yiyeceklerin uzun süreli tok tutma özelliği bulunması ile daha az yiyecek tüketilmesine ve daha az toksin oluşumuna yardımcı olur.

bayram detoksu

Kabak sindirimi kolay olması ile tüketildikten sonra kiloya çevrilmeden vücut içerisinde sindirilerek, dışkı olarak atılması kısa sürede gerçekleşir. Sindirim kolaylığı ile vücut ödem tutmaz. Ödem kilo oluşumu olmadan da fazla yağlı görünmeye sebep olur. Ödem oluşumunu etkilemenin iki yolu bulunur. Bol su tüketmek ve sağlıklı beslenmek gerekir. Vücut sağlığı için su tüketimi çok önemlidir. Günlük 2,5 litre su tüketilmelidir. Su besinlerin yakılmasına ve parçalanmasına yardımcı olur. 

bayram detoksu

Bayram detoksu uygulanmadan önce sağlık durumu gözden geçirilmelidir. Şeker, tansiyon gibi kronik rahatsızlıkların diyetisyen ve doktor kontrolünde detoks uygulaması gerekir. Beslenme değerlerinin hesaplanarak uygun kişiye özel diyetler gerekebilir. Hamile kadınlarında detoks uygulaması doğru değildir. Sağlık probleminde bir sorun yaşamayan bireylerin ise kabak detoksu ile vücudunu zinde tutması ve toksinlerden arınması oldukça kolay bir işlemdir.  

3 günlük sıvı detoks

bayram detoksu

Bayram detoksu etkili bir şekilde fayda sağlanması için detoks süresi ve kararlılığı önemlidir. Detoks en az iki gün uygulanırsa etkisi görülebilir. Detoks için temel amaç zayıflamamak olmamalıdır. Öncelikle toksinlerin uzaklaşması ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak temel amaç olmalıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasından sonra zayıflamak basit bir işlemdir. Detoks uygulanırken şeker içeren hiçbir yiyecek tüketilmemelidir. Ambalajlı ürünlerde şeker ilavesi olduğu için ambalajlı ürün tüketmekten uzak durulması gerekir. Her gün su tüketimi yapılması gerekir. toksinlerin uzaklaştırılması için etkili olur. 

bayram detoksu


1 – Gün , Bayram Detoksu 

Bayram detoksu için uygulanacak olan 3 günlük kabak detoksu için verilen listeye bağlı kalınması önemlidir. İstikrarlı ilerlenmediğinde toksin atılımı düşük olur ve detoks verimi yeterince alınmaz. 

Kahvaltı

 • 2 adet haşlanmış yumurta
 • Beyaz peynir 80 gr.
 • Sınırsız domates, salatalık

Öğle

 • 2 adet kabak sote
 • 1 kase yoğurt

bayram detoksu

Ara Öğün

 • İstenilen bir meyve

Akşam

 • 2 adet kabak sote
 • 1 kase yoğurt
 • İstenilen boyutta ve ürünlerle salata

2 – Gün

Birinci gün yapılan detoks listesinde alışılmış beslenme düzeninin dışına çıkılmasından dolayı doyamama veya yeterli olmama durumu ile karşılaşılabilir. Vücutta ki şok etkisi ile detoks yapılması gerektiği için liste dışına çıkılmaması gerekir.

Kahvaltı

 • 2 yumurtalı ve az yağlı omlet
 • Beyaz peynir 80 gram
 • 5-6 adet zeytin
 • Sınırsız yeşillik, domates, salatalık

Öğlen

 • Kabak çorbası

bayram detoksu

Ara Öğün

 • İstenilen bir meyve

Akşam

 • Kabak çorbası

3 – Gün

Bayram detoksu için uygulanan 3 günlük kabak detoksu son gününde liste dışına çıkmadan bitirmek gerekir. Günlük 2.5 litre su tüketmeye dikkat etmek gerekir.

Sabah

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • Sınırsız domates, salatalık, biber
 • Lor peynir

Öğle

 • Kabak çorbası

bayram detoksu

ara Öğün

 • Yoğurt veya meyve( yeni )

Akşam

 • 1 kase kabak püresi
 • 1 dilim tam kepek ekmek

1 Günlük Detoks Programı , Bayram Detoksu 

bayram detoksu

Bayram detoksu için uygulanan başarılı detoks programları arasında yer alır. Bir gün boyunca yapılan detoks için 2 kg kilo kaybı yaşamak mümkündür.  Zayıflamak bazen zahmetli bir iş gibi gelse de sağlıklı beslenme ve spor ile daha fazla kilo kaybı yaşamak oldukça kolaydır. 1 günlük detoks listesi ile toksinlerin vücuttan uzaklaşması ve kilo vermek kolaylaşır. Her evde ulaşılabilecek malzemeler ile yapılan bu detoks listesinin dışına çıkılmaması gerekir. 

Malzemeler :

 • Yarım yağlı süt 
 • 2 yemek kaşığı yeşil çay  

bayram detoksu

Sizler için yapılışını kısaca  anlatacak olursak; 1.5 litre yarım yağlı sütü ocakta kaynamaya alın. Sütün kaynamaya başlamasının ardından içerisine yeşil çay ilave edin. 10 dakika birlikte kaynamasını bekledikten sonra ocağın altını kapatın. Sütün ağzı kapalı olacak şekilde çay ile demlenmesi için soğuyana kadar beklenmesi gerekir. Yaklaşık 25, 30 dakika demlenmesi beklendikten sonra sütü süzerek şişelere ekleyin. Gün içerisinde belirli aralıklarla hazırlanan sütü tüketin. Süt tüketirken beslenmeye dikkat etmek gerekir. Yağsız, şekersiz hafif sebzelerden hazırlanmış sote yemekler tercih edebilirsiniz.  

bayram detoksu

Bayram detoksu bir anda alınan fazla kiloların ve toksinlerden kaynaklanan vücut yorgunluğunun azalmasında etkilidir. Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılması ile daha canlı ve zinde bir vücut elde edilir. Vücut sağlığı ve iç organlarının düzenli çalışmasında doğru beslenmek oldukça önemlidir. Beslenmede ambalajlı, yağlı ve şekerli ürünlerin az tüketilmesi gerekir. Detoks uygulanırken günlük su tüketiminin yeterli miktarda alınıyor olması gerekir. Vücutta su eksikliği olduğunda çeşitli hastalıkların oluşumuna sebep olunur.  

Yoruma kapalı.