Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırıyor Mu?

Konforlu Kolay Korunma Yöntemi Doğum Kontrol Hapı

Kadınların hamile kalmamak açısından en çok başvurdukları yöntemlerden birisi doğum kontrol haplarıdır. Nasıl ki erkekler cinsel hayatlarında hem cinsel hastalıklara yakalanmamak hem de kadını hamile bırakmamak için prezervatifle korunuyorsa aynı şekilde kadın da doğum kontrol haplarıyla hamile kalma konusunda kendisini korumaktadır.

Fakat doğum kontrol haplarının kilo aldırdığına yönelik çok büyük yanılgı söz konusu olmaktadır. Öncelikle doğum kontrol hapı kilo aldırır mı sorusuna cevap ararken ilacın içeriğinden bahsetmekte yarar vardır. Fakat bunun da öncesinde doğum kontrol haplarının etkileri üzerinde durmak gerekir.

Etkileri Nelerdir?

Doğum kontrol hapları kadının metabolizmasını hızlandırır ve bu nedenle iştahının açılmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bu tek başına kilo aldırmada faktör olarak kesinlikle düşünülmemelidir. Bununla birlikte yine bir diğer konu var ki kadının östrojen değerlerini de yüksek tutarak cinsel istek arttırıcı özelliğine de doğrudan etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden özellikle düzensiz cinsel ilişkiye giren kadınların cinsel haz alabilmek adına sıklıkla tükettikleri haplardan birisi olmaya devam eder.

Güvenilirliği

Doğum kontrol hapını kullanan kadınların prezervatif olmaksızın ve vajinanın doğrudan döllenmesi durumunda hamile kalmaması adına kullanılmaktadır. Doğum kontrol haplarının gerçekten de hamileliği tamamen ortadan kaldırdığı %99.9 kanıtlanmış ve bu yönden etkisini belirtmek gerekmektedir. Öte yandan bireyin gerçekten de bu doğum haplarını kullanarak her anlamda sağlıklı uzun bir ömür sürmeye devam etmesi de her yönden mümkün olan nitelik olarak kesinlikle düşünülmelidir. Bu da doğum kontrol hapı kilo aldırır mı açısından önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

İçeriği

Doğum kontrol hapının içeriği östrojen ve progesteron hormonlarını içeren haplardır. Farklı çeşitleri vardır. Gebelik önlemede etkkin bir korunma yöntemidir. Halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen ilaçlar genel adıyla doğum konrol hapı olarak bilinse de içeriği ve vucuttaki etkileri farklıdır. İçeriği nedeniyle cinsel hazzı arttırıcı özelliğinin de bulunduğunu ve kadının cinsel isteksizlik sorunlarına yönelik olarak da gerçekten de işe yaramaya devam ettiğini dile getirmemiz gerekmektedir.

Peki Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı ?

İştahı artırması, hormonal değişimler kilo almada risk faktör olsa da hap kendi başına kilo aldıran bir etken değildir. Gebe kalmak istemiyorsanız ve konforlu bir yöntem arıyorsanız kullanmanızda bir sakınca yok. Ancak hormonal değişimlerinizi iyi gözlemleyip yeme içme disiplininizi kontrol altında tutmanızda fayda var. Ayrıca günlük egzersiz ve bol su tüketimi de kilo almanıza engel olacaktır. Ayrıca aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek ödem yapabileceği için sadece doğum kontrol ilaçları alırken değil her dönemde tuz tüketimini sınırlamakta fayda var.

Yoruma kapalı.