Fasulye Kaç Kalori?

Fasulye kaç kalori 

Protein ve karbonhidrat bakımından en zengin sebzeler arasında yer alan fasulye B vitamini ve madensel maddeler açısından da oldukça zengindir. Tarih öncesi çağlardan beri insanoğlunun kullandığı bu sebze besleyiciliği sayesinde de mutfakların vazgeçilmezidir. Kuru olarak baklagil sıfatını alan fasulye özellikle kış aylarında sofraların bir numarasıdır. Taze fasulye ise bahar ve yaz mevsiminde zeytinyağlı bir yemek olarak hem besleyici hem de sağlıklı bir tarif içinde kendine özel bir yer edinir.

Fasulye bitkisi

Baklagil ailesinden tırmanıcı bir bitki olan fasulye kaç kalori şeklinde sorulara da diyetine dikkat edenlerin yüzünü güldürecek rakamlar veriyor. Kumlu ve nemli toprakları daha çok sevse de hemen hemen her bölgede rahatlıkla yetişebilen bu mucizevi besin farklı tarifler içerisine girerek zengin Türk mutfağına lezzeti ile katkı sağlıyor.

Fasulye cinsleri 

Yer ve sırık fasulyesi olmak üzere iki cinsi bulunan Amerikan kökenli olduğu kabul edilen fasulye yılda bir kez ürün veren bir bitkidir. Hangi tarif içerisinde pişirilse pişirilsin tat kaybına uğramayan bu bitkinin çeşidine ve pişirilme tarzına göre faydaları da farklı olacaktır. Vitamini bol, demir ve potasyum açısından da zengin fasulye kaç kalori için düşük rakamlar diyet programlarında da sıklıkla önerilmesine vesile olmaktadır.

Yeşil fasulyenin faydaları 

Hem lezzet hem de şifa kaynağı olan fasulye kaç kalori sorusuna pişirilme şekline ve ürünün cinsine göre farklı rakamlar verebiliriz. Örneğin yeşil ya da taze fasulye kalp dostu bir sebze olarak kabul edilmektedir. Fasulye yüksek oranda lif içerdiği için aynı zamanda oldukça besleyicidir. Kolestrolü düzenlenlemekten kemik gelişimine katkı sağlamaya kadar sayısız alanda faydaları olduğu bilinmektedir. Taze fasulye kaç kalori ortalama bir porsiyon olan 150 gramda yaklaşık sadece 66 kalori bulunmaktadır.

Kuru fasulyenin faydaları 

Kuru fasulye özellikle kış aylarının vazgeçilmez besini olarak Türk mutfağının demirbaşları arasındadır. Kuru fasulye kaç kalori içeriğine eklenen malzemeler ile bu lezzetin kalori miktarı artsa da ortalama bir porsiyonunda 150 kalori bulunmaktadır. Şişkinlik ve kabuzlığa iyi geldiği söylenen bu tarifin romatizma ile siyatik şikayetlerinde azalmaya vesile olduğu ve böbrek rahatsızlıklarında oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.

Yoruma kapalı.