DOMATES SOSU NASIL YAPILIR ?

EV YAPIMI ÇOK LEZZETLİ KIŞLIK DOMATES SOSU NASIL YAPILIR ?

Kışın ortasında yaz domates sosu yemek istemez misiniz? Elbette çoğunuzun bu soruya cevabı, evet! Olacaktır.  Kışlık domates sos yapımı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kimi insanlar domatesin kabuğunu soyar benim gibi, kimisi domatesi blenderden geçirir, kimisi sosta sarımsak kullanır, kimisi çeşitli baharatlar kullanır, kimi si de sosa zeytinyağı ekler.  Şimdi size ustalardan aldığımız tarifi sizlere aktarmaya çalışacağız.

Sos İçin Gerekli Malzemelerimiz

  • 5 kilo domates,
  • Tuz,
  • Zeytinyağı
  • 20 tane kavanoz

Sosun Hazırlık Aşaması

Sosluk domatesler iyice yıkanır. Daha sonra domates kabukları soyulur. İsteyen kabuklarını soymayabilir. Ben kabuklu domates sevmediğimden kabuklarını soymayı tercih ediyorum. Ağzıma kabukların dolanması hoşuma gitmiyor açıkçası. Ayrıca size pratik bir bilgi vereyim. Domates kabuklarını daha çabuk ve zahmetsizce soymak için domatesleri sıcak su dolu bir leğene koyalım ve beş dakika kadar orda bekletelim. Ardından domates kabuklarını rahatça soymaya başlayalım. Domates kabukları soyulduktan sonra altı ya da yedi parçalara ayıralım. Parça sayısı domatesin büyüklük ve küçüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Siz ona göre parçalara ayırma işlemini yapabilirsiniz. Ayırma işinde bazı insanlar rondo kullanmaktadır. Oysa rondo edilen domateslerin suyu çok çıktığından ben bunu tercih etmiyorum. Bunun yerine bıçakla domatesleri ayırmayı tercih ediyorum.

Kavanozlara doldurduğunuz kışlık domates soslarını güneş görmeyen bir yerde muhafaza ediniz. Böylece soslarınız 5-6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Sosun Yapılış Aşaması

Sonra ayırdığımız domates parçalarını, tüm domatesleri içine alacak bir tencereye koyalım. Yüksek ateşte domatesleri kaynamaya bırakıyoruz. İlk önce içine hiçbir şey koymuyoruz. Kaynama işi başladıktan bir süre sonra domateslerin köpükleri yüzeye çıkacaktır. Biz bu köpükleri bir kaşık yardımıyla alalım. Kaynatmaya devam ediyoruz, taa ki suyu biraz azalana kadar. Bundan sonra ocağı kapatabiliriz. Tencerenin içine dört yemek kaşığı oranında tuz, bir çay bardağı kadar zeytinyağı eklemeyi unutmayalım. Bundan sonra hemen sosu bir kepçe yardımıyla önceden temin ettiğimiz kavanozlara dolduralım ve ardından hemen kavanozun içine hava almayacak şekilde sıkıca kapağı kapatıp kavanozu ters çevirelim. Kavanozları uygun bir yere koyalım ve bir gün süreyle kavanozları yerinden oynatmayalım. Yalnız kavanozların güneş almamasına dikkat edelim. Bunun için serin bir yer bulmamız daha iyi olacaktır. Böyle bir yerde sosunuzu hiç bozulmadan 5 – 6 ay kadar saklayabilirsiniz.

Kışlık Domates Sosu Hazırlamada Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

  • Sos için alacağınız kavanozları bir gün önceden iyice yıkayanız. Kavanozları yıkadıktan sonra iyice kurulayınız. Sonrasında sosu içine koyabilirsiniz.
  • Kavanoz kapakları daha önce kullanılmamış olması gerekmektedir. Bunda ötürü yeni kapaklar almanız lazım. Yalnız kapakları da ocakta bir tencerenin içinde kaynatın. Akabinde yine iyice kurulayanız ve ondan sonra kullanınız.
  • Kışlık domates soslarını kavanozlara koyarken ocaktan indirir indirmez koyunuz. Yani kaynar kaynar kavanozlara doldurun. Yalnız eliniz yanmaması dikkat ediniz! Bunun için bir fırın eldiveni kullanabilirsiniz.
  • Kavonoz kapaklarını çok sıkı olarak kapatınız ve bundan emin olunuz. Aksi takdirde kavanoz hava alır ve sosunuzun bozulma ihtimali vardır.

Kavanozlara doldurduğunuz kışlık domates soslarını güneş görmeyen bir yerde muhafaza ediniz. Böylece soslarınız 5-6 ay kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca kullanmak amacıyla açtığınız kavanozu buzdolabında da bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Yoruma kapalı.