Dondurma Kilo Yapar Mı?

Yemesi lezzetli ve keyifli olan dondurma sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez tatlarındandır. Serinletici etkisi ile sevilen dondurma vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için diyet yaparken rahatlıkla tüketilebilir. Vücut için makro besin öğesi olan proteini almanızı sağlar. Şeker ve undan yapılan hamurlu tatlılara göre daha az kalorisi olduğu için kilo yapmaz. Ancak dondurmanın çeşidine ve üzerine ekleyeceğiniz soslara göre kalori miktarının da değişeceğini unutmamak gerekir.

Dondurma Çeşitleri ve Kalori Hesabı
Protein bakımından zengin olan dondurma az miktarda karbonhidrat içerir. A,B, D vitaminleri, kalsiyum ve fosfor bulunan dondurmayı az miktarda diyet yaparken de yenilebilir. Ara öğünde tüketeceğiniz 2 top dondurma yaklaşık 100 gramdır. 100 gr sade dondurma 150 kaloridir. Günümüzde şekersiz olarak yapılan ligth dondurmaların 100 gramı ise sadece 90 kaloridir. Genellikle külah ile birlikte ikram edilir. 1 adet külah 20 kaloridir. Ceviz, fındık, Antep fıstığı, karamel, bal, kestane, üzüm, incir, nane, muz, karadut, kayısı, damla sakızı, ananas, böğürtlen, ahududu, kivi, portakal ,vişne, çilek, çikolata gibi birçok çeşidi bulunan dondurma çeşidine göre içerdiği kalori miktarı da değişir.

100 gr:
– Vanilyalı dondurma 235 kalori
– Çikolatalı dondurma 220 kalori
– Çilekli dondurma 180 kalori
– Karamelli dondurma 265 kalori
– Limonlu dondurma 200 kalori
– Kavunlu dondurma 165 kalori
– Karışık dondurma 250 kalori

Dondurma Kilo Aldırır mı?
Özellikle light sütlü ve meyveli dondurmaların kalorisi düşüktür. Sade bir şekilde tüketildiğinde kilo yapmaz. Ancak dondurmanın üzerine renkli şekerler, erimiş çikolata sosu, kurabiye kırıkları, krema, karamel, fındık ve fıstık parçaları eklenirse dondurmadan alacağınız kalori miktarı da artacaktır. Doymuş yağ içeren sütten yapılan dondurmalar kilo yapmaya meyillidir. Tam yağlı süt yerine light süt kullanılarak yapılmalıdır. Süt tozu ve şeker kullanılması hem kaloriyi arttırır hem de sağlıksızdır.

Diyet Yaparken Dondurma Ne Zaman ve Nasıl Yenmelidir?
Tüketme sıklığı ve miktarı doğru ayarlanırsa dondurma kilo yapmaz. Yağ oranı ve kalorisi arttıkça lezzeti de artan dondurma diyet sırasında şekersiz ve yağsız süt ile yapılanları tercih edilmelidir. Dondurmayı ara öğünlerde yemeye özen gösterin. Yemeklerden en az bir saat sonrasında yenilmesi daha kolay sindirilmesini sağlar. Çok aç ya da tok karnına dondurma yenilmemelidir. Yemeklerden hemen sonra yenilmesi ve aşırıya kaçılması vücuttaki yağ oranını arttırır.

Dondurma sık sık tüketildiğinde ödem oluşumuna neden olur ve vücudun daha kilolu görünmesine yol açar. Dondurmanın üzerine bir fincan ılık su tüketilmesi sindirimi kolaylaştırır. Haftada 2-3 gün dondurma yenilebilir. Kilo almamak için günde bir ara öğünde yalnız 2 top dondurmadan fazlası tüketilmemelidir. Pastörize sütten yapılması gereken dondurmanın muhafaza edildiği yer yeteri kadar hijyenik olmazsa mikroorganizmalar hızlı üreyebilir. Bu nedenle dondurmayı temiz, soğuk bir ortamda saklamalı ve taze olarak tüketilmelidir.

Yoruma kapalı.