Ödem Atıcı Çay

Halk arasında vücudun su tutması olarak bilinen ödem el, ayak bilekleri, göbek, kol ve göz kapakları olmak üzere bedenin çeşitli bölgelerinde gözle görülür derecede şişliklere yol açar. %70’i su olan vücudumuz çeşitli nedenlerden dolayı ödem yapabilir. Zayıflamak isteyenlerin başlıca problemi olan ödem daha fazla kilolu görünmenize neden olur. Aynı zamanda ödemli bölgede ağrı ve acı hissi de yapar.

Hücre içindeki sıvıların cilt ve doku altında birikmesiyle oluşan ödem sertliğine göre derecelendirilebilir. Parmağınızla ödemli bölgeye bastırdığınızda parmak iziniz çıkıyorsa yumuşak ödemdir. Parmak izi çıkmayan bölgelerde sert ödem vardır ve bu bölgede acı hissi de duyulabilir. El ve ayakların yanı sıra iç organlarda da görülebilen ödem bazı durumlarda hastalık belirtisi de olabilir. Ödemden tamamen kurtulmak için öncelikle ödeme neden olan faktörü tespit edip bu sorunu kaldırmak gereklidir. Ayrıca diyet ve zayıflama çayları tüketerek ödemden kolayca kurtulabilirsiniz.

Ödemin Nedenleri
Aşırı tuzlu beslenme
Hamur işleri, yağlı, şekerli ve nişastalı besinlerin sıkça tüketilmesi
Gazlı içecekler
Hareketsiz yaşam
Şeker hastalığı
Menopoz
Adet dönemi
Hamilelik ve emzirme dönemleri
Kullanılan kortizon, hormon, romatizma, tansiyon ve psikolojik ilaçlar
Sigara ve alkol kullanımı
Hormonlu besin tüketimi
Yetersiz su tüketimi
Hava kirliliği
Sıcak havalar
Stres ve üzüntü
Genetik faktörler

Etkili Ödem Atıcı Bitkisel Çay
Malzemeler
Yeşil çay
Ardıç otu
Kekik
Meyan kökü
Yaban mersini
Sinameki
Melisa otu
Kiraz sapı

Hazırlanışı
Çaydanlıkta 2 bardak su kaynattıktan sonra tüm bitkilerden birer tutam ekleyip 5 dakika demlenmesini bekleyin. Keskin tadına rağmen hoş bir kokuya sahip olan bitki çayı sayesinde vücut ısınız artarak ter ile toksinleri atmaya başlayacaksınız. Ayrıca idrarı söktürerek kısa sürede ödemden kurtulabilirsiniz.

Maydanoz Çayı
Bir bardak suyun içine 6-7 dal maydanoz yaprağı ve sapı eklenerek 3 dakika kaynatılır. Taze maydanoz yaprağından yapılabildiği gibi önceden kuruttuğunuz maydanozları da kullanabilirsiniz. Demlenen çayı süzdükten sonra yarım limon suyu ilave edilir. Antioksidan etkisi ile yağları yakar, sindirimi kolaylaştırır ve idrar söktürerek ödemin atılmasına yardımcı olur.

Soğuk Salatalık Çayı
1 tane salatalık, 1 tane yeşil elma, 1 tane dilimlenmiş limon, 5 dal taze nane, 1 dilim zencefil ve 1 çubuk tarçını 1.5 litrelik suyun içine atın. 2 saat beklettikten sonra içmeye başlayabilirsiniz. Kahvaltı, spor ve yemek öncesi birer bardak tüketebilirsiniz. Günlük olarak taze yapılması gereklidir.

Dereotlu Çay
1 su bardağı maden suyu, 1 demet dereotu, 1 demet maydanoz, yarım limon suyu, yarım yeşil elma, taze nane yaprağı, 2 dilim zencefili blendırdan geçirip püre haline getirip içebilirsiniz.

Yoruma kapalı.