Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Sorusuna 9 Etkili Çözüm!

Soğuktan Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Soğuk havalarda sık sık yaşanan dudak çatlamasına ne iyi gelir? Dudak çatlakları, görünüş olarak kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Sadece estetik anlamda problem yaratmaz. Aynı zamanda kişilerin oluşan bu çatlakları koparma isteği ile birlikte daha ağır yaralar oluşabilir. Kontrol edilmediği müddetçe tekrarlayan bu durum için bazı önlemler alınabilir. Sadece önlemler değil her ne olursa olsun oluşmuş dudak çatlakları için de uygulayabilecekleriniz mevcuttur. Peki dudak çatlamasına ne iyi gelir evde? Dudak çatlaması nasıl geçer?  Neler yapılabilir gelin birlikte inceleyelim.

YouTube video

Dudak Çatlaması Hangi – Hastalığın Belirtisidir? Dudak Kuruması Nedenleri

Dudak çatlaması neden olur? Dudak kuruması ve çatlaması sanıldığının aksine sadece hava olaylarına bağlı olarak gelişim göstermez. Çoğu zaman farkında olmayan ve altta yatan sağlık problemleri de olmaktadır. Kişilerin dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusu kadar bu sorunu ortaya çıkan sebebi belirlemesi gerekir. Kontrollü olmanın yanı sıra sebebi bulunduğu takdirde dudak çatlakları kesin olarak ortadan kaldırılabilir. Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusuna yanıt aramadan önce sebeplerini inceleyelim.

Dudaklarda çatlama ve kuruma oluşma sebepleri arasında:

 • Soğuk havalar,
 • Güneş ve rüzgar etkisi,
 • Az miktarda su tüketimi,
 • Sürekli kullanılan dudak rujları ya da parlatıcıları,
 • B vitamini eksikliği,
 • Yaşlılık,
 • Alkol bağımlılığı,
 • Strese bağlı olarak dudakları yalama ve bundan dolayı aşırı kuruma,
 • Dudak bakımının yapılmaması,
 • Sedef hastalığı,
 • Tiroid yetmezliği,
 • Down sendromu en sık karşılaşılan sebepler arasında bulunmaktadır.

İşin özeti, dudak kuruluğunuz ve çatlamalarınız sürekli oluyor ve ne yaptıysanız geçmiyorsa önce bir vitamin değerlerini kontrol ettirmekte fayda var.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Evde?

Dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusu çözüm bulunulacak ortam ve kullanılacak malzemeye göre değişiklik gösterir. Ancak endişelenmenize gerek yok. Evde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler sayesinde oluşmuş dudak kuruluklarınıza çare bulabilirsiniz.

1- Su Tüketimi

Su içmemek başta böbrekler olmak üzere çeşitli belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Böbrek ağrıları, idrar yapmada zorluk ve yanmalar, gözde kuruluk bazı belirtileri arasındadır. Tüm bunların yanı sıra dudak kuruluğu da ciddi bir su içmeme belirtisidir. Oluşan bu alarma kulak vermeli ve bol su tüketmelisiniz. Uzmanlar tarafından günde 5-10 su bardağı su içilmesi gerektiği vurgulanıyor.

2- Şekerli Peeling

dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir
Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Şeker kullanımı dudak kremlerinde en çok rastlanan maddeler arasındadır. Ölü deriyi yok etmek, dudak kuruluğunun oluşmasına engel olabilir. Kuruluktan çok çatlamaya engel olacak hususlardan birisidir. Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde merak ediyorsanız, toz şeker ve bal ikilisini karıştırıp macun kıvamında bir karışım elde edin. Haftada 2-3 defa evdeyken dudağınıza masaj yaparak uygulayın ardından ılık suyla durulayın. Ölü derilerinizin yok olduğunu bundan dolayı kuruluğun son bulduğunu göreceksiniz.

3- Bal

Balın sade halide dudaklar için yenileyici bir özelliğe sahiptir. Dikkat ederseniz, dudak bakımı ile alakalı satılan ürünlerin çoğunda balın içerikte yer aldığını fark edeceksiniz. Balı sade bir şekilde dudak peelingi gibi düşünüp masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Fakat yapışmaya meyilli olduğundan masaj yapmak yerine dudağınız ince bir tabaka halinde uygulayıp yarım saat 1 saat bekletin. Ilık su ile durulayın. Haftada 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

4- Gül Yaprakları

Dudak çatlamasına ne iyi gelir evde sorusunun yanıtlarından birisi de gül yapraklarıdır. Gül yapraklarını boş yere kurutacağınıza değerlendirebileceğiniz yöntemlerden de birisidir. Gül yapraklarını ılık süt içinde yarım saat kadar bekletin. Bekledikten sonra gül yapraklarını alın ve elinizle parçalayıp macun haline getirin. Oluşan bu karışımı dudaklarınıza sürün ve gece boyu bekletin. Krem şeklinde olabilmesi için bir avuç gül yaprağı kullanmalısınız. Sabah kalktığınızda dudaklarınız yumuşacık olacaktır.

5- Salatalık Bakımı

Salatalık kullanımı daha çok göz ve cilt için tercih edilse de dudaklar için de oldukça iyi bir tercih olacaktır. Bir adet salatalığı parmak kalınlığında olacak şekilde kesin. Özellikle gece yatmadan önce dudaklarınızın üstüne koyup bekletin. 1 saat kadar beklemesi gerekecektir. Bekledikten sonra ekstra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Dudağı sakinleştirir, içeriğindeki vitaminler dudak için iyi gelir. Aynı zamanda ölü derilerin de atılmasında yardımcı olur.

6- Süt ya da Süt Kreması

dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir

Dudak çatlakları kadar dudak uçukları da sık karşılaşılan bir durumdur. Süt ya da süt kreması, dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusu için bir yanıt oluşturacaktır. Aynı zamanda uçuk içinde iyi gelir. Süt kreması daha tok bir kıvamda olduğu için dudağa çok rahat uygulanabilir. Fakat süt akışkan olduğu için sütü bir pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz. Tampon hareketlerle sütü uygulayabileceğiniz gibi süt ile ıslattığınız pamukları dudaklarınızda bekletebilirsiniz.

7- Hindistan Cevizi Yağı

Doğal yağlar arasında bulunan hindistan cevizi yağı, cilt bakımı esnasında kullanılan yağlar arasındadır. İçeriği  neticesinde temiz yağlar arasındadır ki hindistan cevizi alarak kendi yağınızı kendiniz de üretebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını gece yatmadan önce dudaklarınıza sürüp yatabilirsiniz. Sabaha kadar dudağınız böylece yağı daha iyi emecektir ve faydaları artacaktır.

8- Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir| Zeytinyağı

Hindistan cevizi yağı bulamayanlar için dudak çatlamasına ne iyi gelir evde sorusu için zeytinyağı önerilebilir. Fakat burada bir konuda dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz, yağ kullanımı esnasında dudaklarınızın dışında çıkmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu yağ yüzünden siyah nokta ya da sivilce oluşumuna zemin oluşturacaktır. Uygulamayı buna göre gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Dudak Çatlamasına Vazelin İyi Gelir mi?

Evet, vazelin kullanmak dudak çatlaması için gelecektir. Kremlere göre daha katı ve kalın bir yapıya sahip olduğundan dolayı dudaklarınızı bariyer olarak koruyacaktır. Özellikle düzenli kullanım sonucunda dudaklarınızın daha iyi bir şekilde korunduğunu göreceksiniz. Vazelini az miktarda kullanmanız yeterli olacaktır.

Bebeklerde Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde yetişkinlerde uygulanan dudak çatlamasına ne iyi gelir yöntemleri uygulanamayabilmektedir. Çünkü gerek yeme ihtimalleri gerek bağışıklıklarının farklı olması bu konuda etkili olacaktır. Yapmanız gereken temel şey bebeğinizin doktoruna danışarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmaktadır. En doğru yöntemleri doktorunuz belirtecektir. Bunun dışında pamuğa damlattığınız zeytinyağı ile hafif şekilde tampon uygulama yapabilirsiniz.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Kadınlar Kulübü Yorumları

dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir

Kadınlar Kulübü kullanıcıları arasında dudak çatlaması ile ilgili bazı tüyolardan bahsedilmiştir. Bunlardan ilki B vitamini eksikliğinden kaynaklandığından vitamin değeri kontrolü yaptırmaktır. Çinko eksikliğinin de dudak çatlamasına sebep olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra Bepanthol marka dudak bakım kremi kullanarak çatlakları geçirenler de bulunuyor.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir Uzmantv Çözümü

Uzmantv aracılığıyla bilgi veren Dermatolog, dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusu için öncelikle doktor kontrolünde altında yatan sebebin araştırılmasını öneriyor. Altta yatan temel bir eksiklik yok ise sonrasında evde bakım yapılması gerektiğini belirtiyor. Bu bakımları, eczaneden alınan kremlerle desteklemenin de mümkün olduğu üzerinde duruluyor. Ruj ile dudakların tedavi edilmeye çalışılmaması gerektiği de vurgulanıyor.

Dudak Kenarı Çatlamasına Ne İyi Gelir? Soğuktan Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudak kenarı çatlaması, genel dudak çatlamasına göre değişiklik gösterir. Soğuktan kaynaklanabileceği gibi yenen sert bir besin yüzünden yara da oluşturabilir. Bu durumda kişilerin dikkatli olması gerekir. Aksi takdirde kabuk bağlayan yaranın ağzın biraz zorlanması ile tekrar yara haline gelmesi mümkün olacaktır. Doktorunuza ya da eczacınıza danışarak bir krem kullanmanız daha doğrudur. Ayrıca aloe vera jeli de kullanabilirsiniz.

Dudak Çatlamasına En İyi Gelen Krem Hangisi?

Dudak çatlamasına iyi gelen krem çatlak dışında genel olarak da bakım sağlayan ünlü bir marka tarafından karşılanır. Bepanthol, dudak çatlamasına ne iyi gelir sorusu için verilebilecek bir kremdir. Bepanthol dudak bakım kremini, gün içinde kullanabilme şansınızda olması sürekli korumayı tetikleyecektir. Bu da herhangi bir sebeple çatlak oluşmasına engel olur. Dilerseniz tercih edebilirsiniz.

Geçmeyen Dudak Yarığı için Ne Yapmalı?

Dudak yarıkları, dudak çatlamasının ileri boyutu olarak ortaya çıkar. Kişilerin dudaklarını yemesi, derisini koparması ya da sürekli olarak kabuk bağlayan yaraların tekrar yara olmasından kaynaklanır. Bu tarz durumlarda dudak yarıkları can acıtacak duruma gelecektir. Ortaya çıkan bu yarıklara karşı doğal yöntemler yetersiz kalacaktır. Mutlaka doktor gözetiminde tedavi edilmesi gerekecektir.

dudak-catlamasina-ne-iyi-gelir

Dudak bakımı, cilt bakımı arasında en çok geri plana atılan unsurdur. Halbuki dudak bakımı çok önemlidir ve sadece estetik görünümden ötürü gerçekleştirilmemesi gerekir. Bu bakım ağız sağlığınız için de şarttır. Dilerseniz, Evde Dudak Bakımı yazımıza bakarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

Yoruma kapalı.