Egzersiz Sonrası Beslenme

Özellikle diyet zamanlarında yapılan egzersizler günlük fiziksel aktivitemizi arttırmaya yardımcı olur. Ancak uyguladığımız egzersiz programının amacına daha kolay ulaşabilmesi ve daha verimli olabilmesi için öğünlerimizde yiyeceğimiz yemeklerin seçimini akıllıca yapmak gerekir. Düzenli olarak bir fiziksel aktivite programı uygulayan insanlar için marketlerde çeşitli besin takviyeleri ve spor içecekleri mevcuttur. Ancak elbette vücudumuzu beslemek için en sağlıklı ve en iyi yol besinleri doğal formlarında tüketmekten geçer.

Bu Yazımızda Neler Var

Egzersiz Sonrası Beslenme

Herhangi bir egzersiz programını tamamladıktan sonra karbonhidrat ve protein içeren ara bir öğün yemek en sağlıklı tercih olacaktır. Çünkü karbonhidratlar egzersiz sırasında kaslarda oluşan glikojen kaybını yerine koyar. Proteinler ise vücuda kas onarımı ve kas yapımını kolaylaştıran aminoasitleri tedarik ederler. Bu yüzden fiziksel aktivite sonrasında karbonhidrat ve protein içerikli ara bir öğün yemek sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Son zamanlarda medyada çıkan haberlerde karbonhidratların aslında gereksiz oldukları, bunun yerine sadece protein ve yağ içerikli beslenme modelleri oluşturmamız gerektiği yönünde haberler çıkmaktadır. Fazla miktarda karbonhidrat alımı elbette sağlık açısından doğru bir tercih değildir. Ancak egzersiz sonrası, kanda azalan yegane hazır enerji seçeneğimiz olan glikozun azalması nedeni ile bir miktar karbonhidrat almamız zorunludur. Eğer bunu yapmazsak vücudumuz kaybettiği enerjiyi yerine koyabilmek için kaslardan beslenmeye başlar ve bu durum hiç de isteyebileceğimiz bir durum değildir.

 

İşte fiziksel aktiviteler sonrasında yiyebileceğimiz besinlerden bazıları:

  • Arasına ton balığı koyulmuş kepekli ekmek
  • Yumurtalı ve peynirli omlet
  • Izgara tavuk ve yanında buharda pişirilmiş veya közlenmiş sebzeler
  • Mantar sote ve 1 dilim tam tahıllı ekmek
  • 1 kase ev yapımı yoğurt ve 1 dilim tam tahıllı ekmek

BAKINIZ: Tatlı Krizlerine Karşı Neler Yapabiliriz ?

Yoruma kapalı.