Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler

Eklem ağrısı yaşayan insanların birçoğu ağrıya faydalı olabilecek besinler için araştırmada bulunarak sorunu doğal yollardan halletmek istemektedir. Bu rahatsızlık dünya üzerinde milyonlarca kişinin yaşam kalitesinin düşmesine yol açmaktadır. İşleri gereği devamlı masa başında oturmak durumunda kalanlarda ya da spor yapan kişilerde sıklıkla rastlanmaktadır. Birden bire ortaya çıkan bu rahatsızlık doğal yollar aracılığı ile de tedavi edilebilmektedir.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler

Genel olarak yaşı ileri insanlarda eklem ağrılarının meydana geldiği sanılmaktadır. Fakat sadece yaşlılarda değil gün içerisinde çok fazla hareket etmeyen çalışanlarda da eklem ya da kas ağrıları aniden ortaya çıkabilmektedir. Birçok neden bağlı olarak oraya çıkan bu rahatsızlık için uzman bir hekime başvurmakta fayda vardır.  hava durumu bile çoğu zaman eklem ağrılarında etkili olabilmektedir.

Ayrıca mevcut ağrıları hafifletmek ya da ortadan kaldırmak amacı ile çeşitli besinlerde bulunmaktadır. Bunlar tüketilmesi halinde hasta biraz rahatlayacaktır.Eklem ağrılarına iyi gelen besinler sağlıklı yaşam ve yaşam kalitesi için oldukça önemli bir husustur. hücre yenileme ile eklemlere iyi gelen bu besinler ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Yaşam kalitesini oldukça düşüren eklem ve kas ağrıları ile karşılaşanlar ilk olarak Eklem ağrısı için faydalı besinler nelerdir?” sorusuna yanıt ararlar. Tedavisi için kullanılan ilaçların çok fazla yan etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple rahatsızlığın doğal yollardan tedavi edilmesi çok daha makuldür. Bahsedilen meyve ve bitkisel ürünler hem eklem ağrısını tedavi ediyor hem de hastalığın oluşmasında önleyici etki gösteriyor.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler :Ananas

Ananas

C vitamini deyince ilk akla gelen meyvelerden olan ananas, aynı zamanda antioksidan bakımından da oldukça zengin bir meyvedir. Eklem ağrılarını hafifletmesinin yanı sıra kabızlık sorunu yaşayanlar da tüketebilirler. Eklem ağrılarına iyi gelen besinler arasında ilk sırada yer almaktadır.

Detoks programlarında da çoğunlukla tercih edilen ananasın ameliyattan sonra meydana gelen şişliklere de iyi geldiği bilinmektedir.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler: Hurma

Hurma

Eklem ağrıları için faydalı besinler deyince akla gelen meyveler arasında olan hurma, içerisinde bol bol vitamin ve mineral barındırmaktadır. Ayrıca polifenoller bakımından da oldukça zengin olması sebebi ile kemik dokusunun yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Günlük beslenme programınızın içerisinde hurmayı da ekleyerek hem eklem ağrılarınızdan kurtulabilir hem de gün içerisinde gereken enerjiyi alabilirsiniz.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler: Balık

Balık

Somon, uskumru, hamsi gibi çeşitleri bulunan balık sayesinde eklem ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Balıkların aynı zamanda vücutta iltihap oluşmasını engelleme özelliği de bulunmaktadır. Vücudunuzun d vitamine olan ihtiyacını balık yiyerek karşılayabilirsiniz.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler: Havuç

Havuç

Turuncu sebze olarak adlandırılan havuç ve balkabağı içerisinde bulunan karetoneid sayesinde iltihaplanmanın önüne geçerek eklem ya da kas ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de düzenleyen bu besinler içerisinde bol bol A vitamini bulundurmaktadır.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler: Üzüm

Üzüm

Yeşili, siyahı, kırmızısı, ayrı lezzetli olan üzüm de eklem ağrıları için faydalı besinler arasında yer almaktadır. İster kendisini ister suyunu tüketebileceğiniz bu meyvenin çekirdekleri de birçok hastalığa iyi gelmektedir. Çok eski zamanlardan beri eklem ağrılarının dindirilmesi amacı ile kullanılmaktadır. İnsanın uzun ömürlü olmasını sağladığı söylenen üzümün aynı zamanda kalp ve damar problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

İçerisinde bol bol B vitamini bulunan üzümü hemen hemen her market ya da manav bulabilmemiz mümkündür.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler: Nar

Nar

İnsan sağlığına ciddi faydaları olan nar, kıkırdak doku hasarlarının önüne geçmek için oldukça etkili bir meyvedir. Tane tane tüketebileceğiniz gibi suyunu da tüketmeniz mümkündür. Aynı zamanda gribal enfeksiyonlara da çok iyi gelmektedir.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler: Kiraz

Kiraz

Kiraz, eklem ağrıları için faydalı besinler arasında çok fazla bilinmemektedir. Fakat yaklaşık iki hafta boyunca aksatmadan her gün 20 adet kiraz tüketmeniz halinde tüm ağrılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz. İçerisinde bolca antioksidan bulunmasından dolayı eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir.

Eklem Ağrısı İçin Faydalı Besinler: Chia Tohumu

Chia Tohumu

Chia tohumu, Omega-3 bulundurmasın dolayı iltihabı önlemeye ve yok etmeye çok yardımcı olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde uzun süre tokluk hissi vermektedir. Bu yüzden zayıflamayı düşünenler de tüketebilirler.

Yoruma kapalı.