Emzirirken Kilo Vermek İçin Neler Yapmalı?

Henüz yeni anne olmuş kadınların birçoğu emzirirken kilo vermek ile alakalı araştırmalar yapmaktadır. Her anne baba evliliklerinin olgunlaşma döneminde bebek yapmayı düşünmektedirler. Bu heyecanı yaşamak için bile evlenen kadınlar olmuştur. Ancak hamilelikte alınan kilolar ve doğum sonrası emzirme dönemi kilo vermenin zorluğu düşünülünce bazı kadınlar anne olmaktan çekiniyor.

YouTube video

Aslında anneyi saran bu korkunun yersiz olduğu, sadece bazı püf noktalarına dikkat edilerek bu sorunun üstesinden gelinebilmektedir. Peki, Emzirirken kilo vermek mümkün mü? Emzirirken en etkili nasıl kilo verilir? Yeni Doğum Yapmış Kadın Ne Yemeli ?

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü?

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

Normal bir annenin hamilelik  döneminde ortalama alması gereken kilo en az 8 en fazla 12’dir. Bebek sağlığı için hamileyken verilmeye çalışan kilolar faydalı değildir. Hamilelikte alınan fazla kilolar mutlaka doğumdan sonra verilmelidir.  İlk yapılması gereken aceleci davranmamak ve sağlıklı bir şekilde doğum kilolarınızdan kurtulmayı planlamaktır.

Bebeğini emzirirken kilo vermek isteyen anneler kilo vereceğim diye yemeği azaltmak yerine sağlıklı besinler tüketmelidir. Bunun nedeni ise bebeğin ihtiyacı olan süt için annenin iyi ve dengeli beslenmesidir.

Gündelik Sıvı İhtiyacınızı Karşılayın

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

Günlük sıvı ihtiyacınıza dikkat edilmeli en az 2,5-3 litre su tüketilmelidir. Vücudumuzda sindirim siteminin düzenli çalışması sağlıklı kilo vermede önemli rol oynar. Meyve ve sebzeler posa yönünden zengin gıdalar olduğundan sindirim sistemine etkisi büyüktür.

Kadınların vazgeçilmezi olan tatlı ihtiyacını gidermek için çikolatalar ve şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir.Düzenli beslenmek hem bebeğiniz hem de sizin için son derece önemli olacaktır. Dengeli beslenerek kilo vermek oldukça kolay ve isteğe bağlı olarak şekillenebilecek bir durumdur.

Emzirirken Neler Yapılmamalıdır?

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

Bazı kadınlar tarafından doğru kabul edilmeyen emzirirken kilo vermek, birkaç besin grubunu annenin beslenme programından dışına çıkarmak, sütün kalite durumunu azaltabilir düşüncesi çoğu uzmanlar tarafından kabul görülmemektedir.

Düzenli olarak emziren bir annenin günde 1 saat spor yapmış kadar kalori harcandığını belirtiliyor. Bu bakımdan aslında yukarıda da belirtildiği gibi düzenli olarak emziren anne, sağlıklı ve dengeli beslendiği takdirde zayıflayabilir. Yürüyüş yapmak veya bol bol hareket etmekte çok önemlidir. Hatta doktor kontrolü ile evde yapılabilecek egzersizler dahi tercih edilebilir.

Emzirirken En Etkili Nasıl Kilo Verilir?

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

Bahsettiğimiz öneriler her anne için geçerli olmayabilir. Emzirmek, gebelikte depolanan fazladan yağın kullanılmasını ve kalori kaybetmeyi sağlar. Ancak ne kadar sürede ve ne hızla kilo kaybedecekleri doğumda fazladan ne kadar kalori aldıklarına da bağlıdır.

Hamilelikten önce de kilo vermekte zorluk yaşanmışsa büyük olasılıkla hamilelikte alınan kiloları vermekte ve bebeğin ihtiyaç duyacağı sütü üretmekte zorlanılabilir. Genetik olarak zayıf olan bir kadının doğumda aniden fazla kilo alması da doğumdan sonra aniden kilo vermesi ile ilişkilendirilebilir.

Kilo Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

Anneler bu süreçte hayatındaki değişimlerden dolayı psikolojik olarak da etkilenebilir ve bu durumda onları daha fazla yemek yemeye itebilir. Tüm bunların yanı sıra annenin kaygı, stres, endişe içinde olması sütünün kesilmesine neden olabilir.

Anne sütü bebek beslenmesinde çok önemli olduğundan anne kiloyu takıntı haline getirmemeli ve fazla düşünmemeye gayret edilmelidir. Çünkü günümüzün en büyük sorunu olan stresle birlikte kilo alımı bazen daha da artabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; anne bebeği için sütü arttırırken kilolardan da kurtulmaya çalışmalıdır.

Kilo Vermede Etkili Yöntemler

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

Bebek emzirirken kilo vermek oldukça zor fakat çeşitli çalışmalar ile kolaylaştırılabilecek bir durumdur. Oldukça önemli bir işlem olan işlemler sayesinde kilo verilebilir. Özellikle emzirme döneminde kilo verirken uzman hekime başvurmak gerekir. Uzmanlar sizlere uygun bir diyet programı önerecektir. Aksi halde bebeğe süt yetmemesi durumu ortaya çıkabilir. Gündelik hayatta yaptığınız rutin şeyleri devam ettirmek ve dengeli beslenmek bu dönemde kilo vermenin en iyi yoludur. Bebek emzirmek önemli bir egzersiz yöntemidir.

Düzenli Beslenmenin Önemi

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

Emziren anneler kilo vermeyi öncelik haline getirmemelidir. Öncelik olarak bebeğe yetecek kadar sütün oluştuğuna dikkat etmelidir. Bu dönemde yemeği azaltmak süt oranını düşürür. Aksine kendilerine ara öğün oluşturmaları gerekmektedir. Bu sebeple düzenli ve sağlıklı beslenmek gündelik olarak gerekli besin ihtiyacını karşılayacaktır. Bu durumda oldukça hızlı kilo vermenizi sağlar.

emzirirken kilo vermek
emzirirken kilo vermek

 Emzirirken kilo vermek için genel olarak bu dönemde tüketeceğiniz meyve ve sebzeler daha düzenli ve sık olmalıdır. Aşırı kalori alımı yapılmamalı ve uzman hekimin tavsiyeleri doğrultusunda bu tür işlemlere devam edilmelidir. Dikkatli ve doğru beslenmek, istediğiniz seviyelere gelmenize olanaklar sunar

Yoruma kapalı.