Erkekler İçin Cilt Bakımı

Erkeklerin cilt yapısı bayanların cildine göre daha yağlı, sıkı ve kalın olması nedeniyle daha geç yaşlanma eğilimindedir. Her ne kadar bayanlar kadar ciddi cilt problemleri yaşamasalar da daha genç görünmek isteyen erkekler cildine özen göstererek oluşabilecek sorunlarının önüne geçebilir. Özellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde sivilce sorunlarına sıkça rastlanırken yetişkinlerde ve zor koşullar altında çalışanlarda hava kirliliğine bağlı soluk cilt sorunları yaşanabiliyor. Son yıllarda erkeklerde bayanlar kadar cilt bakımına önem vermeye başlaması piyasada cilt bakım ürünlerinin satışında önemli bir artış yaşanmasını sağladı. Kadınlardaki östrojen hormonu ciltte ki kırışıklıkların erken yaşta ortaya çıkmasına neden olurken erkeklerin cildi gerginliğini korumaya devam eder. Bu konuda daha şanslı olmalarına rağmen yapacakları küçük bakım önerileri sayesinde daha parlak, canlı ve genç bir görünüm kazanmak mümkün.

Tıraş Öncesi Cilt Bakımı
Tıraş olmak doğal peeling etkisi yaratırken gözeneklerin açılmasına da oldukça faydalıdır. Tıraş olurken cildinizin tahriş olmaması ve kılların daha kolay kesilebilmesi için ılık suyla yüzünüzü yıkayarak yumuşatabilirsiniz. Nemlendirici krem kullanmak kılların daha kolay temizlenmesini sağlayabilir. Kılların tam olarak temizlenmemesi ya da kıl dönmesi yaşanması halinde tıraş öncesi cildinize köpük yerine jel sürebilirsiniz.

Tıraş Sonrası Cilt Bakımı
Tıraşı hep aynı yönde olmak hem kılların daha kolay kesilmesini sağlar hem de cildinizde yıpranma olmasını önler. Özellikle kış aylarında yüzünüzü sülfat içermeyen sabunla yıkayarak soğuk havalara karşı cildinizi koruyabilirsiniz. Cilt kuruluğunu sıkça yaşıyorsanız tıraş sonrası yüzünüzü soğuk su yerine ılık suyla yıkamalısınız. Kullanacağınız jel ya da losyonun alkol içermemesi önemlidir. Ardından nemlendirici krem kullanabilir ya da nemlendirici bakım maskesi yapabilirsiniz.

Cilt Temizliğinde Hangi Ürünler Tercih Edilmeli?
Bayanlara oranla daha yağlı bir cilde sahip olan beylerin sık sık yüzlerinizi gliserin içeren sabunla yıkamaları gözeneklerin açılarak hava almasını sağlar. Piyasada birçok sabun bulunmaktadır. İçeriğinde sülfat olan sabunlar cildi hem kurutur hem de yeterli temizlik sağlamaz. Sabun seçerken gliserin, seramid, soya yağı, zeytin yağı, petralatum, ay çiçek yağı gibi besleyici maddelerin içermesine dikkat edilmelidir.

Güneş Koruyu Krem Kullanın
Cildin erken yaşlanmasının en önemli nedenlerinden birisi güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktır. Özellikle yaz aylarında dışarı çıkarken güneş kremi kullanmayı alışkanlık haline getirin. Cilt yapınıza uygun olarak kaç faktörlü güneş kremi kullanmanız gerektiğini belirleyerek doğru ürünü seçimi yapmalısınız.

Doğal Cilt Maskelerinden Faydalanın
Zeytinyağı Maskesi özellikle kuru cildi nemlendirerek besler ve parlaklık kazandırır.
Yoğurt maskesi güneş ışınlarının yarattığı kırışıklıkları ortadan kaldırarak gerginlik sağlar.
Süt ve bal maskesi cildi besler, tahrişi önler ve daha genç görünmenize yardımcı olur.
Limon, maden suyu ve yulaf karışımı ile yapılan maske ciltteki ölü deriyi temizleyerek gözeneklerin açılmasını sağlar. Cildin yağ dengesini sağlar ve sivilce oluşumunu önleyerek pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yoruma kapalı.