Evde Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Yaş, beslenme, stres ve yaşadığınız ortama bağlı olarak ortaya çıkan farklı cilt sorunlarının en önemli nedeni yeteri kadar cilt temizliğine önem verilmemesidir. Doğru bir şekilde yapılan cilt temizliği gözeneklerin açılmasını ve hücrelerin oksijen almasını sağlar. Cildin yağ dengesini sağlayarak kırışıklıkları, sivilceleri ve cilt kuruluğunu önler. Cildi temizlerken kullanılan sabun, losyon, jel gibi ürünlerin cilt yapınıza uygun olarak seçilmesi önemlidir.

Makyajını Temizleyin
Sürekli makyaj yapan kişiler cilt sorunlarını daha fazla yaşar. Cildin fondöten ya da pudra ile kapatılması gözeneklerin hava almasını önleyerek kırışıklıklara yol açar. Özellikle uyku esnasında hücrelerin kendini yenilemesi daha fazla artar. Gece yatmadan önce makyajınızı tamamen çıkarıp yüzünüzü iyice temizlemeniz çok önemlidir. Makyaj temizleme ürünlerinin yanı sıra gül suyu ile cildinizi yıpratmadan makyajınızı kolayca çıkarabilirsiniz.

Sabunla Yıkayın
Günde iki defa cilt yapınıza uygun bir sabunla cildinizi yıkayın. Sabunu köpürtüp yüzünüze masaj yaparak sürün ve ılık suyla durulayın. Cildin yüzeyinde biriken yağ kalıntıları ve kirleri temizler ve ferahlık hissi verir.

Buhar Banyosu Yapın
Gözeneklerin açılmasını sağlayarak derinlemesine bir temizlik sağlayan buhar banyosu ölü tabakanın yumuşayarak kolayca arınmasını sağlar. Buharın gücünden faydalanarak cilt yüzeyinizi nemlendirebilir ve ekstra bir yumuşaklık kazandırabilirsiniz. Geniş bir kabın içine kaynayan suyu dökün. Yüzünüzü suya yaklaştırıp başınızı örterek buharın cildinize temas etmesini sağlayın. 10 dakika buharda beklemek yeterli olacaktır. Bir diğer yöntem ise pamuklu havluyu sıcak suya batırıp sıkın ve yüzünüzü örtün. Buharın etkisiyle cildiniz kirlerden arınacak ve nefes aldığınız hissedeceksiniz.

Cilt Tipinize Göre Arındırma ve Nemlendirme Yöntemleri

Kuru Ciltler
Soğuk ve sıcak havalardan en fazla etkilenen kuru ciltler sık sık nemlendirici kullanmaya özen göstermelidir. Gerekli temizlik ve bakım yapılmadığı taktirde erken yaşta kırışıklıklar belirgin şekilde ortaya çıkmaya eğilimli cilt tipidir. Yüzünüzü ılık suyla ve nemlendirici içeren kaliteli sabun kullanarak yıkamalısınız. Süt cilt temizliğinde oldukça etkilidir. Pamuk yardımıyla bir fincan ılık süt ile cildinizi silerek tam bir arınma sağlayabilirsiniz. Süt kirlerden arınma, cildi nemlendirme ve besleme görevini yerine getirecektir.

Yağlı Ciltler

Yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından biri sivilce, siyah nota ve aknelerdir. Ayrıca yapılan makyaj kısa sürede aktığı için sürekli tazelemeye ihtiyaç duyulur. Gözeneklerin içinde biriken yağların temizlenmesi için limon ve maden suyundan faydalanabilirsiniz. Ayrıca yumurta akını bir tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırıp cildinize sürerek gözeneklerin açılmasını ve cildinizin gerginleşmesini sağlayabilirsiniz.

Normal Ciltler
En ideal cilt tipi olan normal cilde sahip kişiler papatya çayını ılık bir şekilde yüzünüze sürerek temizleyebilirsiniz. En doğal cilt temizleme toniği olarak kullanabileceğiniz gül suyu ise kir, yağ ve ölü tabakayı kolayca temizler. Makyajın daha kolay çıkmasına yardımcı olur. Ayrıca üzüm suyu ve defne yaprağını kaynatıp suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz.

Yoruma kapalı.