Kuru Cilt Bakımı

Aşırı soğuk ya da sıcağa maruz kalma, hava kirliliği, güneş ışınları ve yetersiz su tüketimi cildin kurumasına neden olur. Yağlı ciltlere göre sivilce ve akne oluşumu daha azdır ve gözenekler belirgin değildir. Ancak uzun süre cilt kuruluğunun yaşanması cildin esnekliğini kaybederek kırışıklıkların gözle görünür derecede belirginleşmesine yol açar. Erken yaşta kırışıklıklara sahip olmak istemiyorsanız cildinizi sürekli nemli tutmalı, bol su içmeli ve doğru bakım yapmalısınız.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Cildin kuruyarak pul pul dökülmesini önlemek ve ölü tabakayı atarak hücrelerin oksijen almasını sağlamak için temizliğe önem vermelisiniz. Günde iki defa doğal tonik kullanarak cildinizi canlandırabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Doğal Tonik Tarifi
1 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı lavanta yağı
1 çay kaşığı aynı safa yağı
1 çay kaşığı maden suyu
1 çay kaşığı susam yağı
Malzemeleri karıştırıp ılık halde pamukla cildinize uygulayın. Cildinizdeki kirleri arındırır, kan akışını hızlandırarak, hücrelerin kendini yenilemesini kolaylaştırır. Aynı zamanda cildi nemlendirir.

Kırışıklıkları Önlemek İçin Maske
1 adet yumurta akı
1 çay kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı maden suyu
1 tatlı kaşığı zeytinyağı veya hint yağı
Yumurta akını çırpıp kar haline getirdikten sonra içine diğer malzemeleri ekleyin. Yüzünüze yedirerek uygulayıp 30 dakika beklettikten sonra durulayın. E vitamini ve risinoleik asit bakımından zengin olan zeytinyağı ve hint yağı kırışıklıkları açarak cildi gerginleştirir.

Nemlendirici Doğal Peeling Tarifi
1 tatlı kaşığı esmer şeker
1 yemek kaşığı kakao yağı
Malzemeleri karıştırıp şekerin erimesini sağlayın. Cildinize masaj yaparak uyguladıktan 15 dakika sonra ılık suyla durulayın. Ayda 4 defa uygulayabileceğiniz bu peeling ile gözenekleriniz açılır ve ferahlık hissedersiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi
Yatmadan önce yüzünüzü yıkayıp temizledikten sonra Hindistan cevizi yağını cildinize yedirerek masaj yapın. İçerdiği yağ asitleri sayesinde aşırı kurumadan kaynaklanan dökülmeler ve kızarıklıklar ortadan kalkacaktır.

Badem Yağı
Cildi besleyen en önemli vitamin E vitaminidir. Badem yağı E vitamini ve Omega 3 bakımından oldukça zengindir. Cildi besler, nemlendirir, yağ dengesini eşitler, kırışıklıkları önler. Cildin en dış katmanı olan epidermisini yeniden yapılandırarak tüm cilt sorunlarını iyileştirir. Sabahları yüzünüze badem yağını sürüp 15 dakika bekletmeniz yeterlidir.

Göz Altı İçin Maske
1 tatlı kaşığı gül yağı
1 tatlı kaşığı gül suyu
1 adet salatalık
1 tatlı kaşığı süt
Göz altı derisi yüzünüzün diğer bölgelerine göre daha ince ve narindir. Özellikle kuru ciltler göz altı bölgesinin tahriş olmasını önlemek için daha fazla dikkat etmelidir. Salatalığı rendeleyip suyunu sıkın. Suyunu ayrı bir kapta bekletin. Püre haline gelen salatalığın içine süt ve gül yağını ilave edip yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra gül suyu ve önceden sıktığınız salatalık suyunu karıştırıp cildinizi temizleyin.

Yoruma kapalı.