Evde Tırnak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey ! 

Pandemi sürecinde oldukça yükselişe geçen evde tırnak bakımı, özellikle kadınlar tarafından en çok araştırılan konular arasında yerini almıştır. 

El ve ayak bakımı kadın ve erkekler için dikkat edilmesi gereken en özel konulardan biridir. Özellikle sürekli olarak oje süren kadınlar tarafından araştırılıp uygulanan bu tırnak bakımı konusunun yapımı ise oldukça kolaydır. Çeşitli kuaförler ve güzellik salonlarında da manikür ve pedikür gibi hizmetler bulunsa da, bu bakıma o kadar yüksek paralar vermeden evdeki imkânlar ile rahatça bu işlem gerçekleştirilebilir. 

YouTube video

Tamamen evde bulunan malzemeler ve kolayca marketten temin edebileceğiniz ürünlerle gerçekleştireceğiniz bu bakımları evde kadın erkek herkes uygulayabilir. Çünkü sağlıklı ve temiz bir görünüm için el ve ayak tırnak bakımına kadın ya da erkek herkes tarafında  oldukça önem verilmelidir.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (2)

El ve ayak tırnak bakımına önem göstermemek başlangıçta çok sorun yaratacak bir durum olarak gözükmeyebilir. Ancak ilerleyen zamanlarda tırnakların sararması, incelmesi ve sürekli kırılması ve yapılmayan bakım sonucu el ve ayakta mantar oluşumuna kadar pek çok sorun meydana gelebilir.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey

Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için maliyeti de olmayan evde tırnak bakımı yapılmalı ve sağlık için kendi vücudunuza zaman ayırmalısınız. Peki bu bakım nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir? Gelin hep beraber tırnak bakımının ince noktalarına bakalım. 

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ? 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi

Tırnak bakımı evde doğal ürünler ile basitçe hazırlanıp kolaylıkla uygulanabilir. Öncelikle el ve ayak hijyeni sağlık açısından büyük önem taşıyor. Özellikle son dönemlerde de oldukça önemi vurgulanan el yıkamakson derece önem taşımakta ve tırnak bakımı konusunda oldukça faydalı olan bir uygulamadır. 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (4)

Elleri sık sık aralıklarla ve bol sabun ile yıkamalı ve aynı şekilde tırnakların uzunluğuna dikkat edilmelidir. Eğer uzun tırnak kullanılıyorsa, mutlaka belirli aralıklarla tırnakların iç kısmı temizlenmeli ve bakteri oluşumuna izin verilmemelidir. Ayrıca oje kullanılıyorsa da aseton ile belirli aralıklarla temizlenmelidir.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (22)

Evde tırnak bakımı için evinizde törpü ve manikür makası bulunması işlerinizi kolaylaştıracaktır. Kuaförde de yapıldığı gibi tırnaklarınızı törpüleyerek şekil vermek mümkündür. Aynı şekilde tırnak çevresinde oluşan et ve katikülleri manikür makası kullanılarak kesebilirsiniz.   

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (5)

Daha kolay kesebilmek için ellerin temizliği yapıldıktan sonra elleri sıcak – ılık suda bekletip etlerin yumuşaması sağlanmalı ardından yumuşayan katiküller kesilmelidir. Bu şekilde tırnak bakımıevdedoğal bir şekilde yapılmış olacaktır. 

Doğal Ürünler Kullanarak Tırnak Güçlendirici Evde Tırnak Bakımı  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (7)kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (7)

Tırnak uzatma pek çok insan tarafından sevilen bir uygulamadır. Ancak her gülün bir dikeni de bulunmaktadır. Uzun tırnak kullanan çoğu kişinin en büyük şikâyeti tırnaklarının kopması, kırılması veya yavaş uzamasıdır. Çoğu insan tırnaklarını güçlendirmek amacıyla kat kat oje sürse de bu oldukça yanlıştır.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (8)kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (8)

Evde bulunan malzemeler ile tırnak güçlendirici kremler gayet kolaylıkla hazırlanabilir. Tırnak bakımı limon ve zeytinyağı kullanarak yapılabilir bu en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. 10 damla limon suyu ve 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı bir kaba konulup karıştırılır.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (15)kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (15)

Eller bu karışımın içine konulup yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir. İsteğe göre karışımın üstüne sıcak su da eklenebilir. Bu karışım sayesinde tırnaklar güç kazanırken zeytinyağının antioksan içeriği ile tırnaklar mikroplardan arınır ve bakım sağlar.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (16)

Tırnak güçlendirmek için evde tırnak bakımı önerilerinden bir diğeri karbonattır. Tırnaklara sertlik veren ve güçlendiren karbonat ayrıca tırnak eti sorununu da azaltır. 1 yemek kaşığı kadar karbonat ve 1 bardak su karbonat suyun içinde eriyene kadar karıştırılır. 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (20)kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (20)
Evde Tırnak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

Hazırlanan suyun içerisine eller yaklaşık 15 dakika kadar bekletilmelidir. Bu işlemi haftada 2 – 3 kez uygulamak tırnaklarda büyük fark yaratacaktır. Bu işlemi çirkin tırnaklar nasıl güzelleştirilir? Sorusuna cevap arayan insanlar içinde bir cevap niteliğindedir. Çünkü bu uygulama sonrasında oldukça güzel tırnaklara sahip olmuş olacaksınız. (Bakım için fazladan badem yağı da kullanabilirsiniz.) 

Evde Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır ? 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (11)
Evde Tırnak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

Ayak, hijyeni ve bakımı aslında hep arka plana atılan, ihmal edilen bir konudur. Neredeyse tüm gün ayakkabıların içinde nemli bir ortamda kalan ayakların ciddi bir bakıma ihtiyacı vardır. Sağlık açısından ve ilerde mantar gibi çok daha büyük problemlerle karşılaşılmaması için ayak bakımına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde yapılmayan ayak bakımı ciddi sorunlara neden olabilir.

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (10)kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (10)

Evde tırnak bakımı, ayaklar için de uygulanabilir. Öncelikli olarak her gün ayaklar sıcak su ve sabun ikilisiyle temizlenmelidir. Ayak bakımında en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi ayak topuğunun kuruluktan dolayı çatlamasıdır. Eğer dikkat edilmez ve gerekli özen gösterilmezse bu çatlaklar çok daha derinleşip büyük sızılara yol açabilir.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (6)

Buna çözüm olarak üç adet salatalık ve deniz tuzunu ayakların sığabileceği bir kapa koyduktan sonra üzerinde sıcak su ekleyin. Bu kapta ayaklar yumuşayıncaya kadar bekleyinArdından kurulanan ayaklara vazelin ve limon karıştırılarak ayakların iyice emmesi sağlanarak sürün. Bu işlem düzenli olarak uygulanırsa ayaktaki çatlaklar yumuşar ve ortadan kaybolur. 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (12)

Ayaklar için önerilen kesme biçimi yuvarlaktır. Ayakları keskin uç bırakarak düz bir biçimde kesmek ayakkabı ve çoraplardan dolayı tırnak etinde batma yapacaktır. Ayakta çıkan tırnak etleri için ise kesmemek önerilir. Topuk taşı gibi taşlar ile ayaklardaki katiküller ortadan kaldırılabilir. 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (21)

Sonuç olarak  ayak tırnak bakımı oldukça önemli bir yere sahiptir. Kimse görmüyor ve ayakkabı içerisinde zaten ne olacak! gibi bir düşünceyle kesinlikle hareket edilmemeli, ayak tırnak bakımının mutlaka yapılmalıdır. Ayak tırnaklarında bazen etler de oluşabiliyor, bu nedenle ayak tırnak eti bakımı da yapılmalıdır. 

KeratinTırnak Bakımı Nedir ve Nasıl Yapılır ? Evde Tırnak Bakımı 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (17)

Herkes güçlü ve güzel gözüken tırnaklara sahip olmak ister. Bu nedenle neredeyse herkes tarafından tırnakların güzelleştirme yolları merak edilmektedir. Peki hem güçlü hem de bakımlı tırnaklara sahip olmanın püf noktaları nelerdir? Güzellik merkezlerine gidemeyen insanlar için evde tırnak bakımı nasıl yapılır? 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (3)

Aslında oldukça basit uygulamalarla, güzellik merkezlerine para ödemeden de güzel ve bakımlı tırnaklar elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey tırnak bakımının nasıl yapıldığını bilmektir. Bu bakımların nasıl yapılacağı bilindikten sonra iş oldukça basittir. 

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi

Öncelikle keratin ne demek onunla başlayalım. Keratin; tırnakları güçlendirmek için alınması gereken bir besindir. Bilinen adıyla protein. Yani bol bol protein aldığınız takdirde keratin de almış olacak ve doğal bir şekilde tırnaklarımız güçlenmiş olacaktır.  

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (14)

Bunun yanında hem saç hem tırnakların sağlığı için biyotin ve proteinin oldukça önemli yeri vardır. Protein hemen herkesin bildiği gibi tavuk, süt ve süt ürünleri, balık ve bunun gibi besinler içerisinde bolca bulunmaktadır. Bunun yanında B7 vitamini olarak da bilinen biyotinin tüketilmesi, tırnaklara bakım ve güçlendirici etkisinin yanında saçlara da olumlu olarak etki edecektir.

kolay-diyet-listesi_evde-tirnak-bakimi-hakkinda-bilmeniz-gereken-her-sey (14)
Evde Tırnak Bakımı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey !

Bu yazımızda genel olarak evde tırnak bakımı nasıl yapılır, sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bu yöntemleri kullandığınız takdirde çok güzel tırnak bakımı yapmış olmanızın yanında cilt bakımı da yapmış olacaksınız. Tırnak bakımı için doğal yöntemleri de ayrıca merak ediyorsanız daha fazla bilgi için evde tırnak bakımı için 4 doğal yöntem, başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Yoruma kapalı.