Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Güzelliğimizin tamamlayan bir unsur olan tırnaklarınızın her zaman bakımlı ve sağlıklı görünmesi için kuaföre gitmeye gerek yok. Evde yapacağınız basit birkaç teknik ile tırnaklarınızın daha ışıltılı ve güçlü görünmesini sağlayabilirsiniz.

Tırnak Kesimi
Tırnaklarınızın bakımlı ve sağlıklı görünmesi için düzenli olarak tırnakların kesilmesi gereklidir. Çok kısa ya da çok uzun tırnaklar parmaklarınızı olduğundan daha küçük ya da büyük gösterebileceğinden tırnaklarınızın orta uzunlukta olmasına dikkat edilmelidir. Tırnaklarınızın mikrop kapmaması için kendinize ait bir tırnak makası bulundurun. El ve parmak yapısına göre küt ya da yuvarlak kesim tercih edebilirsiniz.

Tırnak Temizliği
Tırnaklarınıza sürekli oje sürmek tırnakların nem kaybederek güçsüzleşmesine ve kırılmasına neden olur. Bu nedenle haftanın en az bir günü ojenizi temizleyerek tırnaklarınızı dinlendirin. Banyodan sonra tırnakların yumuşadığı anda kesimi daha kolaydır. Ayrıca ılık ve sabunlu suda ellerinizi 10 dakika bekleterek de tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Manikür ve pedikür işlemleri için kullanacağınız törpüyü çok sert hareketlerle kullanılmamalıdır. Tırnak diplerinde etler kesildikten sonra vazelin sürerek nemlendirebilirsiniz.

Tırnak Sağlığı Nasıl Korunur?
Tırnaklarınız kırılgan ve hassas ise besleyici bakım kürlerini uygulama sağlayabilirsiniz. Oje kullanımı azaltarak tırnak diplerinin oksijen almasını sağlayabilirsiniz. Sık sık kırılan tırnaklarınız var ise kan değerlerinizi ölçtürmelisiniz. Özellikle kandaki demir oranı düşük olan kişilerin tırnaklarında kırılma ve şekil bozuklukları meydana gelir. Sağlıklı besinler ve bol su tüketmek tırnaklarınızı içten besler.

Tırnak Bakım Kürleri

Güçlü Tırnaklar İçin Bakım Kürü
Tırnaklarınızdan ojeyi temizleyip törpüleme işlemini yaptıktan sonra pamuk yardımıyla gül suyu ile temizleyin. Ardından bir kase içerisine birer çorba kaşığı susam yağı, zeytin yağı, badem yağı ve limon suyunu ekleyip karıştırın. Haftada 2 defa geceleri yatmadan önce tırnaklarınıza sürün. Üzerine pamuklu eldiven giyip beklettikten sonra sabah yıkayabilirsiniz. Kısa sürede tırnaklarınızdaki kırıkları onararak güçlenecektir.

Parlak ve Sağlıklı Tırnaklar İçin Bakım Kürü
Bir kase içerisine birer tatlı kaşığı kadar Hint yağı, buğday tohumu yağı ve sofra tuzunu ekleyip karıştırın. Pamukla tırnaklarınıza masaj yaparak sürdükten sonra yarım saat kadar bekletin. Tırnak diplerinizi besleyen bu kür tırnaklarınızdaki mat ve sarımsı görünüşü yok ederek parlaklık kazandıracaktır.

Kısa Sürede Tırnak Sertleştirici Kür
1 Yemek kaşığı zeytinyağını ısıttıktan sonra ikişer çorba kaşığı kadar elma sirkesi ve bira ile karıştırıp tırnaklarınıza masaj yaparak uygulayın. 1 saat kurumasını bekledikten sonra yıkayın. Haftada 2 defa yaparak hem daha dayanıklı hem de tırnak yüzeyinin pürüzsüz, lekesiz ve parlak olduğunu fark edeceksiniz.

Tırnak Lekelerine Karşı Kür
Tırnak yüzeylerinde görülen mavi ve kahverengi lekelerin ortadan kaybolmasını sağlamak, kanlı, şiş ve ağrılı tırnaklardan kurtulmak, şekil bozukluklarının düzelmesini sağlamak amacıyla oldukça faydalı bir kürdür. 1 tatlı kaşığı deniz tuzu, acı biber, kuru nane, limon suyu ve elma sirkesini karıştırıp tırnaklarınıza sürün. Lekeler kısa sürede yok olacaktır.

Yoruma kapalı.