Fitoterapi Nedir Nasıl Yapılır ? Fitoterapi Uzmanı Nasıl Olunur ?

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi nedir nasıl yapılır ? Son dönemlerde bitkisel kaynakların artmasıyla birlikte bu tarz sorular da araştırılmaya başlandı. Çok uzun yıllardan beri özellikle Avrupa’nın birçok ülkesinde yaygın bir şekilde kullanılan bu tedavi yöntemi bilinen birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Son zamanlarda ülkemizde de bir hayli yaygın olduğuna şahit olmaktayız. Çeşitli sağlık problemleri yaşayan insanlar çoğu zaman bu fitoterapi uygulaması yöntemine başvurmaktadır. Bu tedavi yönteminde öncelikli olarak bitkisel yöntemler kullanılmaktadır. Çok eski zamanlarda da insanlar birçok rahatsızlık için bu tedavi yöntemini kullanmaktaydı. Peki, fitoterapi bitkileri nelerdir? Fitoterapi yorumları nasıldır?

Günümüzde de kullanılan fitoterapi bitkileri ile beraber birçok hastalığın tedavisi mümkün hale gelmektedir. Konu ile alakalı eğitim almış en iyi fitoterapi doktoru rahatsızlığın çeşidini ve özelliklerini göz önünde bulundurarak bir tedavi yöntemi uygulamaktadır.

Fitoterapi nedir? sorusuna verilebilecek ne mantıklı cevap vücudun belirlenmiş bölgeleri tedavi edilmek amacı ile fitoterapi uzmanı tarafından uyarılmaktadır olacaktır. Yapılan uyarılar aynı zamanda vücudun daha dirençli daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle herhangi bir sağlık problemi bulunmayan insanlar bile olası hastalıklara karşı direnç göstermek amacı ile bu uygulamaya başvurmaktadır. Peki, fitoterapi nedir?

Fitoterapi Nedir Nasıl Yapılır ?

fitoterapi-nedir-nasil-yapilir
Fitoterapi Nedir

Fitoterapi nedir nasıl yapılır gibi sorusuna ilk yukarıda da belirttiğimiz gibi hastaların rahatsızlıklarına göre uygulanan bitkisel ve doğal tedavi yöntemleri şeklinde cevap verebiliriz. Tedavi kapsamında uygulanan bitkisel ilaçlar vücudun belli yerlerinin uyarılmasını sağlanmaktadır.

Bahsedilen tedavi yönteminin insan vücuduna hiçbir şekilde bir yan etkisi bulunmamaktadır. Uzun yıllardır Tüm dünyada ve ülkemizde sıklıkla tercih edilmesinin asıl sebebi de budur. Bir hastalığı tedavi edilirken başka bir hastalık ile uğraşmak istemeyen insanlar rahatsızlıklarını en doğal yöntemler ile tedavi etmek istemektedir. Bu yöntemlerden de en etkili olanı Fitoterapi yöntemidir.

Fitoterapi Uygulaması Güvenli midir?

Fitoterapi nedir? Bu tedavi yönteminden yararlanmak isteyen hastaların ilk olarak merak ettiği konulardan biri uygulamanın güvenilirliği olmaktadır. Yazımızda da belirttiğimiz gibi uygulama son derece doğal olduğu için vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat güvenilirliği için en önemli adım bu tedaviyi uzman birinden almaktır. Eğer bu tedavi yönteminden yararlanılmak isteniyorsa öncelikli olarak ayrıntılı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Fitoterapi Nedir Nasıl Yapılır ? Fitoterapi Uzmanı Nasıl Olunur ?

Fitoterapi nedir nasıl yapılır sorusu kadar kimler fitoterapi uzmanı olabilir sorusu da internet üzerinde sıkça aratılan sorular arasında yer almaktadır. Bu tedavi yönteminin uzmanı olmak için öncelikle belirli bir eğitimden geçmek gerekmektedir. Üniversitelerde eczacılık fakültelerinde farmakongnozi isimli ana bilim dalı bulunmaktadır. Bu ana bilim dalı öğrencilerine aynı zamanda Fitoterapi uzmanı olmaları için de eğitim vermektedir.

Fitoterapi nedir faydaları nelerdir sorusuna verimli bir cevap vermek için bu işin uzmanlarından yardım almak gerekmektedir. Aksi halde bir hastalık tedavi edilmeye çalışırken başka sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verilebilmektedir. O nedenle tedaviye başlanmadan önce ciddi bir araştırma yapmak gerekmektedir.

Fitoterapi Uygulaması Ne Kadar Sürer?

fitoterapi-nedir-nasil-yapilir

Fitoterapi nedir? Bu tedavi yöntemine başlandıktan sonra net olarak ne kadar süreceğini ya da ne zaman sona ereceğini bilmek çok mümkün değildir. Çünkü bu sorunun cevabı birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Örneğin hastanın rahatsızlığı ve bu doğrultuda uygulanan tedavi yönteminin farklılığı uygulamanın ne kadar süreceğini doğrudan etkilemektedir. Hastanın vücut yapısı ve tedaviye ne kadar zaman içerisinde cevap vereceği de bu sorunun cevabına etki eden etkenlerden biridir. Peki fitoterapi, kanser hastalığına iyi gelir mi? Kanserde fitoterapi nedir?

Fitoterapi Hangi Hastalıkları Tedavi Etmek İçin Kullanılmaktadır?

Fitoterapi nedir ve hangi hastalıkları tedavi eder? Bu doğal ve zararsız tedavi yönteminin en sık kullanıldığı tedavi yöntemi şu şekilde sıralanabilir;

 • Romatizma hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Uykusuzluk sorunu
 • Alerji ya da çeşitli cilt rahatsızlıkları
 • Kilo problemleri (Aşırı zayıflık ya da aşırı kiloluk)
 • Migren
 • Kemoterapi sonrası uygulanan tedavi
 • Astım
 • Tiroit bezini ilgilendiren hastalıklar
 • İdrar yolu hastalıkları
 • Depresyon hali
 • Panikatak
 • Kadın rahatsızlıkları

Bu hastalıkları tedavisi yalnızca konu ile alakalı eğitim görmüş uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Fitoterapi doktorları tarafından tavsiye edilen doz aynen kullanılmalıdır. En ufak bir değişiklik dahi yapılmamalıdır. Değişiklik ya da herhangi bir sorunda direkt olarak uzman ile görüşmek gerekmektedir.

Doktor süreç boyunca tüm gelişmeleri ve adımları ayrıntılı bir şekilde gözlemleyecek ve not alacaktır. Gözlemler sonucunda da tedaviye yön vermeye devam edecektir. Ayrıca fitoterapi gebelik döneminde uzman hekimler tarafından karar verilmelidir. Kişinin kendi başına uzman bir hekimden görüş almadan ilerlememesi gerekir.Fitoterapi fiyatları ise tedaviye göre farklı olmaktadır.

Fitoterapi Nedir Hakan Özkul

Fitoterapi nedir Hakan Özkul yanıtlıyor;

YouTube video

Yazımızı beğendiyseniz Bitkisel Zayıflama Yöntemleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.