Tuz Kilo Aldırır Mı?

0 371

Tuz Kilo Aldırır mı ? Tuzu Tamamen Bırakmak Doğru mu ?

Birçok atasözüne, deyime de konu olan tuz sofraların olmazsa olmazıdır. Hatta birçok insan yemeğin tadına bakmadan tabağına tuz ekler. Tuz oldukça önemli bir besindir elbette vücudun buna ihtiyacı vardır ancak belirli miktarı aşmamak koşuluyla. Diyet yapanların veya fazlaca tuz tüketenlerin merak ettikleri tuz kilo aldırır mı sorusudur. Tuz kalorisi sıfır olan bir baharattır ancak günlük doz alımının aşılması vücutta çeşitli tepkilere yol açacaktır. Tuz doğrudan kilo aldırmaz yani ne kadar tüketirseniz tüketin kalorisi sıfırdır. Ancak vücutta su tutar yani diğer bir deyişle vücuttan dışarı sıvı atımını zorlaştırır bu da vücutta ister istemez şişkinliğe ve kilolu görünmeye yol açar.

Diyetteyken Paketli Gıdalardan Uzaklaşın

Diyetlerde tuz dikkat edilmesi gereken bir husustur. Tuz kilo aldırır mı diye soran diyet yapanların hazır yani işlenmiş gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Her ne kadar tuzsuz olarak geçse de paketli gıdaların korunmasını sağlamak için sodyum içerdikleri bilinmektedir. Bu yüzden paketli gıdalar yerine doğal ürünlere sofralarda yer verilmelidir.

Tuz kilo aldırır mı diye soran diyet yapanların hazır yani işlenmiş gıdalardan uzak durması gerekmektedir.

Yeni Yeme Alışkanlıkları Edinin

Tuzdan vazgeçemeyenler için dikkat edecekleri birkaç küçük öneri yavaş yavaş bu alışkanlıklarından uzaklaşmalarını sağlayacaktır. Tuz genellikle salatalarda çok aranır. Salataları tuz yerine limon veya sirkeyle desteklemek tuz isteğini birazda olsa azaltacak ve vücudun su toplamasının önüne geçecektir.

Tuz genellikle salatalarda çok aranır. Salataları tuz yerine limon veya sirkeyle desteklemek tuz isteğini birazda olsa azaltacak ve vücudun su toplamasının önüne geçecektir.

Tuz Su Tutup Şişkinliğe Yol Açar

Tuzun ödem tutmasının yanı sıra fazlasının vücuda zararı vardır. Tuz kalp ve damar sağlığı için oldukça zararlıdır. Tansiyonu tetikler. Tuz kilo aldırır mı diye sorulduğunda doğrudan kilo aldırmayan tuz iştah açtığı içi dolaylı yoldan kilo alımına sebep olmaktadır. Doğrudan kilo alımına sebep olmayan tuz vücut için birçok zarar içerir. Ekstra tuz bir ihtiyaç değildir. Zaten insan vücudu tükettiği sebzelerden, etlerden ve diğer besinlerden, ihtiyacı olan tuzu almaktadır. Fazladan tuz alımı vücut için gerekli değildir. Tuzu atmak için tüketilecek su vücutta depolanacak ve ödeme yol açacaktır. Doğrudan yağlarla ilişkisi olmayan tuz dolaylı olarak kilo alımına sebep olabilecektir. Bu yüzden günlük belirlenen miktarın üstünde tuz tüketmemek gerekir.

Tuz kalp ve damar sağlığı için oldukça zararlıdır. Tansiyonu tetikler. Tuz kilo aldırır mı diye sorulduğunda doğrudan kilo aldırmayan tuz iştah açtığı içi dolaylı yoldan kilo alımına sebep olmaktadır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.