8 Maddede Gaziantep’te Ne Yenir Nereler Gezilir ?

Gastronomi alanının en başarılı şehri, tarihi dokusu ile ön plana çıkan ve ülkemizin nadide bölgesi olduğundan dolayı Gaziantep’te ne yenir nereler gezilir sorusu oldukça merak edilmektedir.

Gerek yemekleri ve gerekse tarihi ile yeri ayrı olan güzide ilimiz özellikle mutfağıyla ön plana çıktığı için biz bu yazımızda Gaziantep’te ne yenir nereler gezilir hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Gaziantep yemeklerinin güzelliği nereden geliyor diye sorarsanız iştahlı halkından geliyor deriz. Halk yemeyi o kadar seviyor ki, sadece kendileri yemekle kalmıyor gelen yabancı misafirleri de istemeseler bile yediriyorlar.

YouTube video

Sadece yemekleri değil, tarihi ile de apayrı bir öneme sahip Antep. Dizilere konuk olmuş konakları, size aşiret ağası – hanımı gibi hissettiren ortamı ile kalbinizde yer edeceği kesin. Gaziantep ne yenir nereler gezilir yazımız ile hem karnınız hem de ruhunuz doyacak. Yazımıza günün başlangıcı olan kahvaltı öğünü ile başlayalım.

Gaziantep’te Kahvaltıda Ne Yenir Neler İçilir ?

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (10)
8 Maddede Gaziantep’te Ne Yenir Nereler Gezilir ?

Gaziantep’te kahvaltıda ne yenir neler içilir diye sorgulayınca karşınıza zeytin, peynir, bal ve reçel gibi yiyeceklerin çıkmasını beklemeyin zira bir Antepli kahvaltıya peynir yerine katmerle, açma yerine simit aşıyla, tost yerine beyran çorbasıyla, sandviç yerine ise nohut dürümü ve ciğer kebabıyla başlayabilir.

Neden mi bu tarz ağır yemekler ile güne başlanır. Birincisi bu yemekler Antep halkı için ağır değildir. İkincisi ise güne onları enerjik başlatacak ve uzun süre tok tutacak yiyecekler le başlamak en iyisi diye düşünürler.

Şimdi başlayalım bakalım Gaziantep’te kahvaltılar nerede yapılır. Konak otelinizden çıkın ve günün ilk öğünü ile Gaziantep’i tanımaya başlayın. En kaliteli kahvaltıların nerede yapılacağını Gaziantep esnaf lokantaları – Gaziantep lezzet durakları başlığımızdan bulabilirsiniz.

Gaziantep Esnaf Lokantaları – Gaziantep Lezzet Durakları Nelerdir ?

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (6)
8 Maddede Gaziantep’te Ne Yenir Nereler Gezilir ?

Gaziantep’te ne yenir nereler gezilir diyorsanız boşuna endişelenmeyin çünkü yapacak ve yiyecek onlarca şey var. Gaziantep’ o kadar çok kendine özgü yemeği var ki sırf her yemeği tatmadan gitmeyeyim deseniz bile Gaziantep geziniz yaklaşık 2 hafta sürer. Zaten Google’a Gaziantep’te ne yenir nereler gezilir yazsanız bile onlarca liste ile karşılaşmanız olağan.

Biz olay diyet listesi ekibi olarak sizler için en popüler esnaf lokantalarında ne yenir ne içilir sıraladık. Sizlere ise oralara uğrayıp bu eşsiz yemekleri tatmak kalıyor.

1 – Metanet Lokantasında Beyranla Güne Başlamaya Ne Dersiniz?

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (12)

Antep’te en iyi beyran nerede yenir derseniz yanlış bir soru sormuş olursunuz çünkü bu geleneksel yemeği kötü yapan neredeyse yoktur. Ancak metanet lokantasının sanki bir sırrı var bizimle paylaşılmadığı. Sabah saat 10 sularında insanlar sıraya girmiş beyran içmeyi bekliyorsa da şaşırmayın çünkü beyran aşı Antepliler için en popüler kahvaltı çeşididir.

Sırf kara etten yapılan beyran 3 kuşaktır aynı ellerden çıkıyor. Etin ve pirincin çeşitli baharatlarla efsanevi buluşmasını metanet lokantasında 20 liraya tüketebilirsiniz. Metanet lokantasına gitmeden önce bilmeniz gerekenler ise bu lokanta banka kartı ya da kredi kartı ile uğraşmıyor. Nakit ödeme ya da parasızsanız hiç ödememe hakkına sahipsiniz. Ayrıca bilmeniz gerekir ki öğlen 3 gibi beyran servisi son bulur.

2 – Dürümcü Recep Usta Aslında Türk İşi Taco Yapıyor !

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (3)

Nohut dürüm Antep yöresinde kahvaltı olarak tüketilir. Vegan ve vejetaryen arkadaşların gönül rahatlığı ile yediği bu dürümü ise recep usta en iyi şekilde yapar.

Taco şeklinde yapılan nohut dürüm, küçük ve ince bir lavaş üzerine acılı nohut ve salatalık malzemeler konularak yapılır. Aslında günün her saati yemeye uygundur. Mekanın sahibi Ahmet Usta sizin için isteğiniz doğrultusunda yolluk da hazırlayacaktır.

3 – Ciğerci Ali Haydar Usta ile Gecenize Lezzet Katın !

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (13)

Ciğerci Ali Haydar Usta’ya gitmek istiyorsanız gece uyumamanız gerekiyor çünkü bu dükkan gece 3 ile sabah 8 arasında hizmete açık. Adı üstünden de anlayabileceğiniz gibi ciğeri ile meşhur bir yer burası. Gece uyku tutmaz ise gitmenizi tavsiye ederiz ya da sabah erken kalkıp ciğerli bir kahvaltı yapın.

4 – Ben Öyle Ağır Kahvaltılara Gelemem İstanbul Kahvaltısı İsterim diyorsanız ; Go To Orkide Pastanesi !

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (5)

Şöyle şahane bir serpme kahvaltı yapalım ve içinde Antep’in leziz mi leziz katmerleri de olsun derseniz listenize orkide pastanesi ile başlayın. Ayrıca orkide pastanesi fıstıklı tatlılar ile de nam yapmış bir hizmet müessesi.

5 – İmam Çağdaş’ta Ne Yenir Diye Sormaya Gerek Var mı ?

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (4)

Kaleye yakın bir yerde konumlanmış İmam Çağdaş oldukça büyük bir mekana sahip. İmam çağdaş o kadar meşhur bir lokanta ki 1877 yılından beri hizmet vermekte. Hem çok turistik hem de oldukça sessiz bir mekan.

Ali nazik ve havuç baklava ile nam yapmış olması diğer yemeklerin lezzetsiz olması anlamına gelmez tabii. Tatlıları o kadar lezzetli ki dünyaca ünlü et ustamız Nusret’in yemek şirketine tatlı gönderiyorlar. Garsonlar ise oldukça anlayışlı. Ben menünün dışına çıkmak isterim derseniz de size özel yemekler yaptırıyorlar.

6 – Çulcu Oğlu Antep Et Lokantası – Gaziantep’te Ne Yenir Nereler Gezilir ?

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (8)

Küllemeden tutun da karışık kebaba kadar lezzetin adresi Çulcu oğlu et restoranı, oldukça başarılı olan ve artık restoran zinciri haline gelen vur deyip öldürenlerden. Siz sadece beyti isteseniz bile masayı öyle bir donatıyorlar ki kendinizi kral gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle gerek  gezi rehberi içerisinde gerekse gaziantep gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

7 – Meşhur Antep’e Geldik De Dünya Mirasımız Olan Baklavayı Tatmadan mı Gidelim ? Durak: Güllüoğlu Baklavacısı

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (1)

Bu soruya yanıtımız elbette hayır olur. dünyanın en ama en eski baklava dükkanı burası. 135 yıllık eşsiz tarife sahip bu dükkan her gün üretmeye devam ediyor. Namı ise dünyalara duyulmuş. Fıstıklı, fındıklı, şöbiyet fark etmeksizin dünyanın en nitelikli baklavalarını buradan satın alabilirsiniz. Yolluk yaptırmayı unutmayın.

8 – Tarmis Kahvesi ile Noktalayalım Gezi Listemizi

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (14)
8 Maddede Gaziantep’te Ne Yenir Nereler Gezilir ?

Tarmis kahvecisi oldukça lezzetli menengiç kahveleri ile meşhur. Neredeyse 2 asırdır var olan bu hizmet ailesi asırlar boyunca da hizmete devam edecek. Bunun yanında güzel tatlardan biri olan menengiç kahvesi de oldukça meşhurdur.

Bu 8 madde içerisinde adını sayamadığımız kebabçı halil

Gaziantep’te Ne Yenir Nereler Gezilir ? Gaziantep’te Gezilecek Yerler Listesi !

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (2)

Gaziantep’te ne yenir nereler gezilir kısmının gezme bölümündeyiz. Yemekleri ile ünlenmiş bu şehrimiz tarihi ile de oldukça ünlü zira boşuna gazi unvanını almadı. Kurtuluş savaşında verdiği eşsiz mücadele sonucu resmen tarih biriktirmiş. Haydi başlayalım.

1 – Şahinbey Savaş Müzesi

Kurtuluş savaşında verilen mücadele resmen burada resmedilmiş. Ayrıca Gaziantep savunmasına dair belgelerin kronolojik sırayla anlatıldığı, şehitlere ait eşyaların sergilendiği müzedir. Müzeyle ilgili detaylı bilgi için Şahinbey milli mücadele müzesi, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2 – Bakırcılar Çarşısı

Sizce bakırcılar çarşısında ne yapılıyor? Tabii ki bakır eşyalar satılıyor. Antep’in en ünlü caddesi olan bu cadde oldukça kalabalık bir nüfus içeriyor.

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (9)

3 – Zincirli Bedesten Çarşısı

Bedesten diye ince ve uzun olan üstü kapalı alışveriş mekanlarına denirmiş çok eskiden. Zincirli bedesten de zaten 17. Yüzyıldan kalma. İstanbul’un kapalı çarşısı gibi ne ararsanız burada bulabilirsiniz.

4 – Gümrük Hanı

Antep yöresinde zanaatkar arıyorsanız kesinlikle zümrüt hanına gidin. Unutulmaya yüz tutmuş her zanaatkar burada yer edinmiştir.

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (11)

5 – Gaziantep Kalesi

Her şehirde bir kale var ve aslında en büyük miraslardır bu kaleler çünkü savaş zamanında zor koşulların göstergesidir. Antep ilimiz de bir kaleye sahip ve görülmeye değer.

6 – Antep Hamam Müzesi

Antep’in hamamları, adına şarkılar türküler bile yapılmış. Bu müzede yıllardan beri gelen hamam kültürünün her noktasına şahit olabilirsiniz.

gaziantepte-ne-yenir-nereler-gezilir (7)

7 –  Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesidir ve bu müzede Zeugma antik kentinden kalan kalıntılara da rastlanır. Ayrıca buraya müze kartı ile girişler ücretsizdir.

8 – Rum Kale

Doğal mı doğal aynı zamanda vahşi bir yer Rum kale. Mavi ile kayaların buluşmasına şahit olmak isterseniz Rum kaleye kesinlikle gitmeniz gerekir. Gaziantep’te ne yenir nereler gezilir diye tek tek inceledik. Sizler için yararlı olmasını umuyoruz ve bu yazıyı okurken zevk almanızı diliyoruz. Bol gezmeli günler dileriz.

İlginizi Çekebilir: Mutfağıyla ön plana çıkan güzide şehrimiz Gaziantep konusunda bilgi edindikten sonra, yine tarihi ve yemekleri ile ön plana çıkan Eskişehir ilimizin de bu tarz özelliklerine göz atabilirsiniz. Bunun için Eskişehir’de ne yenir, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊

Yoruma kapalı.