1 Haftada Sağlıklı Cilt Bakımı

Cildinizin pürüzsüz bir görüntüye sahip olması için sağlıklı cilt bakımı teknikleriyle doğallığınızı koruyabilirsiniz. Ergenlik döneminden itibaren değişiklik gösteren hormon seviyeleri cildinizde çeşitli sorunlar oluşturabilir. Yüzünüzü dış etkenlerden korumak için düzenli aralıklarla bakım yaptırmanız önemlidir. İlk adımda cildinize herhangi bir işlem uygulamadan cilt tipinizi belirlemeniz gerekir.

YouTube video

Cilt, sürekli kendini yenileyen bir organ olduğu için gözeneklerin zamanla açılması doğaldır. Bu durumda cilt tipinize uygun peeling seçiminizi yaparak oluşan kırışıklıkların azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca cildinizin yağ ve nem dengesini ayarlayarak yaşlanma sürecini yavaşlatabilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yaparken bol su tüketmeniz cildinizde oluşan kuruluğa engel olacaktır. Tükettiğiniz gıdaların mineral ve vitamin içeriği ile cildinizin sağlıklı beslenmesine destek olabilirsiniz.

Bebek Gibi Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı

 

Cildinizin yumuşak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız gereken özeni göstermeniz gerekir. Bebek gibi bir cilt için ne yapılmalı sorusuna verilecek birçok cevap bulunmaktadır. Öncelikle beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Tükettiğiniz gıdaların içerisinde bulunan yağ oranı fazla olduğunda cildinizde oluşan sivilceleri fark edebilirsiniz. Bebek gibi bir cilt için haftada bir defa cildinizi mutlaka derinlemesine temizlemeniz gerekir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için yaz yada kış fark etmeksizin güneş kremi kullanmanız önemlidir. Cilt yapınıza uygun ürünler tercih ederek cildinizi istediğiniz yumuşaklığa ulaştırabilirsiniz.

Porselen Cildin Sırrı

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

 

Her yaşta canlı ve porselen gibi bir cilde sahip olmak için cildinizi dış etkenlerden korumanız gerekir. Çevresel etkenlerden dolayı cildinize dokunan tozlar, gözenekleri tıkayarak cildin hava almasını engeller. Porselen cildin sırrı ise detaylıca temizlenmiş cildin sürekliliğini sağlamaktır. Bu işlemi doğal yağlardan oluşan meyve özlerini cildinize sürerek yapabilirsiniz. Cildinizi kısa sürede canlandırmak ve aydınlatmak için kâğıt maskeler tercih edebilirsiniz. Haftada bir ya da iki kere cildinizin ihtiyacına yönelik tercihinizi yaparak pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz. Uygulayacağınız bu maskeler sağlıklı cilt bakımı aşamalarından biri haline gelecektir. Genç ve dinamik bir cilt ile kırışıklıklarınızdan uzaklaşmış olacaksınız.

Sağlıklı Cilt Bakımı Nedir

Sağlıklı bir görünüme kavuşmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konu, su içmektir. Güne su içerek başladığınızda zamanla cildinizdeki değişimlerin farkına varacaksınız. Sağlıklı cilt için doğru tekniklerin uygulanması gerekir. İçerisinde yağ içermeyen bir temizleyici ile cildinize masaj yapabilirsiniz. Ilık su ile cildinizi durulayarak temiz bir havlu yardımıyla bastırmadan cildinizi kurulayabilirsiniz. Eğer gün içerisinde dışarı çıkacaksınız ve hava güneşli ise güneş koruyucu krem sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

 

Akşam cilt temizliğinizde makyajınızı tamamen çıkarmanız önemlidir. Eğer makyaj ile uyursanız cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasına neden olursunuz. Cildinizin ph seviyesini ve yağ dengesini bozmayan makyaj temizleme ürünlerini tercih edebilirsiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra pamuk yardımı ile tonik uygulayabilirsiniz. Sağlıklı cilt bakımı için son aşama da nemlendirici kreminizi sürebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak gün sonu besleyici yüksek bir serum kullanabilirsiniz. Cildinizi rahatlatmak için masaj yapabilir, kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz.

Sağlıklı Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

 

Cilt tipinize göre uygulayacağınız yöntemler çeşitlilik göstermektedir. Sağlıklı cilt bakımı nasıl olmalıdır sorusuna verilecek cevap cildinize yapacağınız temizliği alışkanlık haline getirmektir. Özellikle yüz bölgesi oldukça hassastır ve dış etkenlere karşı korunmasızdır. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kırışıklıkların azalması ve yüzde oluşan sarkmaların geciktirmesi için bilinçli hareket etmek gerekir.

 

Yüzünüze makyaj yaparken gün sonu yaptığınız makyajı temizlemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Cildinize uyumlu olan temizleme suyu ile makyajınızı çıkartabilirsiniz. Ardından derinleme cilt temizliği yapmak istiyorsanız peeling uygulayabilirsiniz.

Fakat peeling işleminin her gün yapılması cildi tahriş edeceğinden haftada iki kez yapılması önerilmektedir. Bu durumda temizleme jeli kullanabilirsiniz. Açılan gözenekleri temizledikten sonra küçük bir pamuğa yeterli miktarda tonik dökerek cildinize sürebilirsiniz. Uygun bir nemlendirici ile cildinizi rahatlatabilirsiniz. Sağlıklı cilt bakımı için kendinize özgü cilt rutini oluşturabilirsiniz.

Evde Cilt Bakımı

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

 

Evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerle sağlıklı bir cilt yapısına sahip olabilirsiniz. Yapabileceğiniz birçok organik yöntem bulunurken, cilt tipiniz hangisini uygulamanız gerektiğine karar verecektir. Evde cilt bakımı için yapacağınız karışımlar maliyet açısından da düşük olacaktır.

 

  • Kantaron gerek bitkisel tedavi esnasında gerekse alternatif tıp alanında kullanılan değerli bir bitkidir. Kantaron bitkisinden elde edilen yağ ise cildin yenilenmesini ve kırışıklıkların azalmasını sağlar. Özellikle düzenli olarak kullanıldığında sivilce lekelerini giderirken yara ve yanık lekelerinde de olumlu etkileri vardır. Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğin bu yağı yeterli miktarda pamuğa alarak sorunlu bölgenize uygulayabilirsiniz. Fakat kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemli bir konudur.
  • Yeşil çay, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır. Siyah çaya göre daha az işleme tabi tutulan yeşil çay, cildin elastik yapısını korumaktadır. Özellikle akneli bir cilt yapısına sahipseniz cildinizin renk eşitsizliklerini ve lekelenmelerini zamanla giderebilirsiniz. İster tonik olarak isterseniz de maske şeklinde kullanım sağlayabilirsiniz. Bu sayede sertleşmiş veya matlaşmış olan derinizi canlı bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

 

  • Haftada bir kez cildinize limon suyunu pamuk yardımıyla uyguladığınızda cildinizde oluşan renk eşitsizliklerinin zamanla azaldığını gözlemleyeceksiniz. Fakat limon suyunu her gün yapmanız önerilmez. Haftada bir yada iki kez uygulamanız gerekir. Aksi takdirde cildinizin tahriş olmasına neden olabilirsiniz.
  • Sağlıklı cilt bakımı için kolayca uygulayabileceğiniz salatalık maskesi, sizi etkili sonuçlara kavuşacaktır. Kısa sürede sivilce izlerin yok olduğunu gözlemleyeceksiniz. Aynı zamanda salatalık maskesi ile göz çevresinde oluşan şişliğin inmesini de sağlayabilirsiniz. Bir kaç dilim salatalığı sorunlu bölgeye koyarak on beş dakika bekleyin. Düzenli olarak uyguladığınızda cildinizde canlanma olduğunu göreceksiniz. Aynı zamanda salatalık maskesi ile ferahlamahissine de kapılacaksınız.

Işıltılı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

 

Aydınlık bir cilde sahip olmak için cildin nem düzeyinin düşük olmaması gerekir. Bol su içerek nem düzeyini istediğiniz seviyeye yetirmeniz mümkündür. Işıltılı bir cilt için yapılması gerekenler oldukça basittir. Cildin düzenli olarak ölü hücrelerden uzaklaşması gerekir.

Duş aldığınızda cildinize uygulayacağınız peeling, ölü hücreleri uzaklaştıracaktır. Böylelikle daha canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olacaksınız. Aynı zamanda cildinize ince bir tabaka halinde nemlendirici uygulamanız gerekir. Özellikle cildiniz kuruduğunda oluşan dökülmeleri ve pullu yapıyı ortadan kaldıracaktır. Hem sağlıklı cilt bakımı için gerekli olan işlemleri yapacak hemde ışıltılı bir görüntüye sahip olacaksınız.

Pürüzsüz Cilt İçin Ne Yapılmalı

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

 

Pürüzsüz cilt için yapmanız gereken en önemli adım, yüzünüzü yıkadıktan sonra mutlaka tonik uygulamaktır. Makyajdan kalan artıkları temizlerken gözeneklerin sıkı bir yapıya kavuşmasını sağlar. Pürüzsüz cilt için ne yapılmalı sorusuna verilecek en basit cevap sabahları kendinize vakit ayırmak olacaktır.

Özellikle yoğun bir gün geçirecekseniz cildinize makyaj yapmadan önce mutlaka nemlendirici sürmeniz de fayda vardır. Pürüzsüz bir cilde sahip olmak için kullanacağınız ürünlerin içeriğine dikkat etmeniz gerekir. Kimyasal yollar her zaman bir adım sonra olurken önceliğiniz sağlıklı cilt bakımı olmalıdır. Böylece zamanla cildiniz pürüzsüz bir görünüme kavuşmayı başaracaktır.

Parlak Cilt İçin Krem

Cilt tipinize uygun kremi seçtiğinizde herhangi bir sorunla karşılaşma olasılığınız azalacaktır. Sağlıklı cilt bakımı yaparak parlak bir görünüm kazanmanız mümkün olurken çeşitli kremlerle cildinizi koruyabilirsiniz. Parlak cilt için krem seçenekleri bir hayli fazla olurken seçim yapmak sizi zorlayabilir. Cildinize uygulayacağınız nemlendirici,  cildi ince bir şeffaflıkla sarar. Kuru ciltlerde nem yoğunluğu daha fazla olurken yağlı ciltlerde bu durum tam tersi olacaktır. Aynı zamanda parlak cilt için çeşitli maskelerde bulunmaktadır. Haftada bir kez yaparak zamanla kalıcı bir görünüm kazanabilirsiniz.

Genç Cildin Sırrı

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

 

Yaş ilerledikçe cildin savunma mekanizması güçlü yapısını kaybedecektir. Lekelenmeler ve artan kırışıklıklar daha belirgin hale gelecektir. Genç ve dinamik bir cilde sahip olmak için tükettiğiniz besinlere dikkat etmek gerekir. Ayrıca cilt yapısının yaş ilerlese dahi düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir. Genç cildin sırrı bilinçli hareket etmekten geçer.  Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş kremi kullanmak alışkanlık haline gelmiştir. Fakat güneş kremi yalnız yaz aylarında değil kış aylarında da kullanılmalıdır. Küçük ayrıntıları önemseyerek genç cildin sırrını yakalamanız mümkündür.

Güzel Cilt İçin Ne Yemeli ?

Cildinizin doğal ve temiz bir görüntüye sahip olması için yediğiniz besinlerin içerikleri oldukça önemlidir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilceler zamanla lekelenme evresine geçmektedir. Güzel cilt için ne yemeli düşüncesiyle hareket ettiğinizde ilk akla gelen sağlıklı ve dengeli beslenmek olacaktır. Dönemsel olarak sivilceleriniz arttığında yağlı gıdalardan uzak durmak gerekir.

Aşırı baharatlı yemekler tercih edilmemelidir. Fazla miktarda tüketilen yağ ve şeker cildin mat görünmesine ve yağlanmasına yol açabilir. Aydınlık bir cilt için yeşillik tüketebilir, oluşan lekeleri cildinizden gidermek için C vitamini içeren gıdalara yönelebilirsiniz. Sağlıklı cilt bakımı işleminizi yediklerinizde de yaptığınızı unutmayın.

Sağlıklı Cilt Bakımı Önerileri

 

Kişiden kişiye farklılık gösteren cilt bakımı, düzenli olarak yapıldığı takdirde etkili sonuçlar göstermektedir. Sağlıklı cilt bakımı önerileri arasında birçok tavsiyeler bulunmaktadır. Bu tavsiyeler kendi cilt tipinize uygunsa denemeniz gerekir. Aksi takdirde olumsuz sonuçlar doğurur. Sağlıklı cilt bakımı düzenini oluştururken hem beslenme düzeninize hemde cildinizin temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Göz çevresinde oluşan kırışıklıkların kaybolması için yatmadan önce beş dakika parmaklarınızla masaj yapabilirsiniz.

saglikli-cilt-bakimi-cilt-bakimi

Masaj yüzü dinlendirirken, kan dolaşımını da artıracaktır. Sabahları uyandığınızda yüzünüzü yıkarken suyun ılık olması gerekir. Ayrıca cilt bakımı yaparken hassas olan boyun çevresinin unutulmaması gerekir.Cildinizin genç ve dinamik kalmasını sağlamak sizin elinizde. Belirtilen tavsiyelere uyduğunuz takdirde bir süre kendinizi gözlemleyin. Kısa sürede cildinizde oluşan değişimi fark edeceksiniz. Kişisel olarak cilt temizleme rutininizi oluşturun ve rutini sürekli olarak devam ettirin. Böylece kendi cildinizi de tanıyarak hareket etmiş olacaksınız.

Eğer yazımızı beğendiyseniz Cilt Lekeleri İçin Maske Tarifi konulu yazımıza da göz atarak cilt için maske hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yoruma kapalı.