Glüten Nedir, Nelerde Bulunur?

Glüten kısaca adlandırmak gerekirse tahıl(arpa, çavdar, buğday) grubunda bulunan bir çeşit proteindir. Glüten sindirim sisteminde kolayca sindirilebilen bir yapıya sahip olmasına rağmen kimi bünyelerde sindirimi kolay olmamakta ve özellikle ince bağırsağa zarar vermektedir.  Glüten hassasiyetine ise çölyak hastalığı ismi verilmektedir. Çölyak hastası olmayıp glüten hassasiyeti olan kişiler de bulunmaktadır ve bu hassasiyetin belirtileri arasında hazımsızlık, şişkinlik, baş ağrısı sıkça rastlananlar arasındadır.

Glütende Yasaklı Ürünler Nelerdir

İşlenmiş ürünlerde sıkça bulunan glüten kilo almaya da daha fazla neden olmaktadır bu yüzden kişiler çölyak hastası olmasa bile kilo vermek amacıyla glüteni hayatlarından çıkartabilmektedir. Glüten içeren çavdar buğday gibi tahılların yerine musır ve Pirinçten yapılmış unlar ikame edilebilmektedir. Hazır, rafine gıdalarda fazlaca bulunan glütenin tüketimi kilo alımına sebep olmaktadır. Ancak glütensiz bir yaşam hedeflendiğinde bu gıdalardan uzaklaşarak daha doğal ve faydalı gıdalar tercih edilecek bu da kilo kaybını destekleyecektir

Glüten Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır

Son zamanlarda herkesin merak ettiği ve hakkında araştırma yaptığı gluten diyeti nedir? Nasıl yapılır? Sorusudur. Glüten diyetiyle amaçlanan glüten içeren besinlerden uzak durarak daha doğal katkısız besinler tüketmektir. Glüten başta buğday olmak üzere birçok tahıl grubunda bulunmaktadır. Dolayısıyla bu besin gruplarını hayatınızdan çıkartmak glüten diyeti için atılacak ilk adımdır. Buğday unu yerine mısır unu, yapay tatlandırıcılı gıdalar yerine doğal meyvelerden alınan gerekli besinler vücut için oldukça faydalı olacaktır.

Glütensiz Beslenme Nasıl Zayıflatır?

Glütensiz beslenmenin zayıflamayı sağlamasındaki bir diğer neden ise abur cubur gibi zararlı atıştırmalıklarda sıkça bulunması, bu ürünleri tüketmekten uzak durulmasıdır. Glütensiz beslenme alışkanlığı edinmek isteğinde mutlaka ürünlerin etiketleri okunmalı ve alışveriş ona göre yapılamalıdır. Glütensiz beslenmenin kilo vermeye ekstra bir katkısı yoktur. Glütensiz beslenmenin önemli artısı rafine ve katkı maddeli ürünlerden uzak durmaktır bu duruda dolaylı yoldan kilo vermeye etki etmektedir. Glütensiz beslenme sırsında kendi yemeklerinizi evde hazırlamakta hem bütçenizi hem kilonuzu koruyacak diğer hususlardandır. Sevdiğiniz tatları alternatif ürünler kullanarak hazırlamak glüten diyetinizi renklendirecektir.

Yoruma kapalı.