Lif Deposu Elma ve Faydaları

Elma bol lif içermesi sayesinde oldukça faydalı bir besindir. İçerdiği lif sayesinde sindirimde kolaylık sağlarken bünyeyi tok tutarak acıkmaya engel olur. Elma hem çok besleyici hem de çok sağlıklı bir meyvedir. Diyetlerde de sıkça yer verilmektedir. Elma içerdiği doğal şeker sayesinde vücudun şeker ihtiyacını da gidermektedir. Elma diyet listelerinde sıkça yer verilen bir üründür. Ara öğünlerde de sıkça tüketilen elma aynı zamanda kabızlık sıkıntısı çekenlere de yardımcı olmaktadır.  Anti oksidan deposu olan elma kolesterolü düşürücü etkiye de sahiptir. Diyetlerde tüketilen elma bol lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırmakta ve metabolizma hızını da arttırmaktadır. Dolayısıyla bu durumda kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Elma Sindirimi Düzenler

Elma normal hayatta sıkça tüketilen bir besin olmasının yanında birçok faydaya sahiptir. Bunlardan ilki kabızlığa iyi gelerek sindirim sistemini düzenlemesidir. Karaciğer sağlığı içinde elma oldukça etkilidir. Her gün bir adet elma tüketme şeker hastalığını önleme konusunda da oldukça etkilidir. İçerdiği A,E,C vitaminleri sayesinde de vücudun ihtiyaç duyduğu bağışıklığı sağlar. Mide sorunlarına da iyi gelen elma hazımsızlık problemlerinin giderilmesine de yardımcı olur.

Elma Metabolizmayı Hızlandırır

Elmada kendi içerisinde kırmızı, yeşik sarı olarak ayrılmakla beraber kalori miktarı ortalama olarak aynıdır. Elma doğrudan meyve olarak tüketilebileceği gibi çeşitli besinlerle birleştirilerekte tüketilebilir. Yulaf lapasına ekleyebileceğiniz gibi yoğurtlada tüketebilirsiniz. Elmayı önemli kılan posalı yani lifli yapısıdır. Bu yüzden elmayı tüketmek elma suyu tüketmekten daha faydalıdır. Elmanın diyete etkilerinden bir diğer ise kan şekerini düzenleyerek vücuttaki fazla yağın yakılmasına yardımcı olmasıdır.

Kırmızı Elma Kaç Kaloridir

Bu kadar faydası olması elmanın kalorisi hakkında da merak uyandırıyor kırmızı elma kaç kalori diye sorulduğunda ise, ortalama büyüklükte bir kırmızı elmanın yaklaşık 52 kalori olduğu söylenebilir. Elma severlerin merak ettiği bir diğer soru ise elmanın ne kadar şeker içerdiğidir. 100 gram elmada yaklaşık olarak 10 gram şeker bulunmaktadır. Bu şeker doğal olduğu için vücutta kilo alımına sebep olmaz. Potasyum açısından da oldukça zengin olan elma tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Yoruma kapalı.