Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj Bazı Nasıl Seçilir ? Gözenek Sıkılaştırıcı 10 Etkili Yöntem!

Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj Bazı Nedir?

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı, cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasını, gözeneklerin kapanmasını ve makyajın daha canlı gözükmesini sağlar. Makyajın daha uzun süre kullanmayı ve kalıcılığını artırdığı için gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı, bu özellikleri nedeniyle kadınların makyaj Çantası içinde olmazsa olmazlardandır. Elbette her cilt için aynı makyaj bazı, bu etkileri göstermemektedir. Bu nedenle normal, kuru ve yağlı ciltler için özel olarak üretilmiş makyaj bazları bulunmaktadır. Dolayısıyla makyaj bazı almadan önce, kesinlikle cildinizi tam olarak tanıdığınızdan emin olmalısınız.  Aksi takdirde istenilen pürüzsüz bir cilt, canlı ve doğal bir görünüş elde etmek güçleşecektir.

Makyaj Bazı Nedir ? Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj Bazı

Makyaj bazı cilde olan faydalarından dolayı sıklıkla kullanılmaktadır. Peki makyaj bazı nedir ? Cildi pürüzsüz hale getirerek fondötenin örtücülüğüne katkıda bulunan makyaj bazı, fondötenin kalıcılığını arttırmaktadır. Böylelikle akne, siyah nokta, sivilce ve leke gibi görüntülerin daha iyi gizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Kısacası gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı faydaları şu şekildedir;

 • Makyajın kalıcılığını arttırır ve makyajı daha uzun süre kullanmayı sağlar.
 •  Makyaj ile cilt arasında koruyucu bir kalkan görevi görmektedir. Bu göreviyle cildi makyaj ürünlerinin zararlı etkilerinden korumaktadır.
 • Bazı renkli makyaj baz çeşitleri, yüzdeki renk eşitsizliklerini gidermede kullanılabilir.

Yağlı Ciltler İçin Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj Bazı

Yağlı cilt tipine sahip olan insanların ne yazık ki tek sorunu ciltlerinin sürekli yağlı görünmesi ve sık sık sivilce ve akne gibi sorunlar yaşamaları değildir. Bu kişiler makyaj yaparken de bazı sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunu bilen kozmetik üreticileri, yağlı ciltler için makyaj bazı üretimi yapmışlardır. Üretilen bir ürün ise gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı ürünüdür. Bu ürün, cildi pürüzsüz hale getirip, yağlı cilde sahip olan kadınların  yüzlerine yaptığı makyajın kalıcılığını artırmaktadır.

Cildi yağlı olan kişiler, makyaj Ürünleri kullandıklarında, ciltlerinde ki gözenekleri tıkanır. Dolayısıyla bu durum, bazı cilt sorunlarını da beraberinde getirmektedir.  Ciltte var olan yağ ve üzerine yapılan makyaj ile beraber, güneş gördüğü anda yüz parlamaya başlar. Özellikle yaz aylarında daha da artan bu parlama, bu kişilerin oldukça rahatsız olduğu bir konudur. Cildin yağlı olması ve buna ek olarak güneşte parlaması, makyajın kalıcılığını azaltmaktadır. Bunu önlemek için yağlı cilt tipine sahip kadınların doğru malzemelerle makyaj yapması, bu tür sorunların yaşanmasının önüne geçecektir.

Aşağıdaki 5 altın madde, makyaj bakım Ürünleri kullanılırken bu tarz sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir;

 1. Cildinizi Temizleyin( Yüz temizleme işlemi işlemi yapılmadan makyaja başlanmamalıdır.)
 2. Makyaj Bazı Kullanın
 3. Fondöten Seçimine Dikkat!
 4. Mat Allık
 5. Mineral Makyaj Ürünleri Kullanın

Kuru Ciltler İçin Makyaj Bazı

Yağlı ciltler için üretildiği gibi kuru ciltler için makyaj bazı üretimi de yapılmıştır. Eğer cildiniz çok kuruyor ve hatta cildinizde gün içinde pul pul dökülmeler meydana geliyorsa, öncelikle iyi bir nemlendirici kullanmanızı tavsiye ederiz. Bununla beraber makyaj bazı alırken nemlendirici özelliği olan gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı ürünlerini tercih etmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Tabi alacağınız ürünün ışıltılı olması cildinizi daha canlı göstereceğinden, ışıltılı özelliğe sahip makyaj bazlarını almanızı da tavsiye ederiz.

Makyaj Bazı Önerileri

Canlı ve etkili bir makyaj için makyaj bazları oldukça önemlidir. Özellikle yağlı veya kuru cilde sahip kadınlar, ciltlerinde canlı bir duruş elde etmek için çeşitli gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı markalarını kullanmaktadır. Ancak hangi makyaj bazının daha etkili olduğu, cildi daha canlı gösterdiği merak konusudur. Sizler için en iyi 10  makyaj bazı markasını bir araya getirdik.

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı önerileri şu şekildedir;

 1. Becca Backlight Priming Filter Face Primer
 2. Estée Lauder The Illuminator Radiant Perfecting Primer + Finisher
 3. Nars Radiance Primer Broad Spectrum SPF 35 Sunscreen
 4. Benefit The POREfessional Pearl Primer
 5. Charlotte Tilbury Wonderglow Face Primer
 6. Laura Mercier Foundation Primer – Radiance
 7. Burberry Fresh Glow – Luminous Fluid Base
 8. MAC Strobe Cream
 9. Yves Saint Laurent Instant Moisture Glow
 10. Tom Ford Illuminating Primer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj bazı Nasıl Kullanılır ?

Cildinize uygun makyaj bazını seçtikten sonra iş bitmiyor. Asıl iş buradan sonra başlıyor. Çünkü aldığınız gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı ürününü nasıl kullanmanız gerektiğini bilmezseniz, istediğiniz canlı ve etkili görünüşe sahip olmanız biraz zor olacaktır. Peki makyaj bazı nasıl kullanılır ? Maddeler halinde makyaj bazının kullanımı şu şekildedir;

 • Makyaj bazını kullanmadan önce cildinizi temizleyip ardından uygulama aşamasına geçmelisiniz.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi alacağınız makyaj bazı cilt tipinize uygun olmalı. (Örneğin çok kuru bir cildiniz varsa, besleyici ve nemlendirici özellikte olmalı.)
 • Eğer cildinizde kızarıklık sorunu varsa, kızarıklık giderici; yağlı cildiniz varsa, matlaştırıcı baz kullanmalısınız.
 • Makyaj bazını cildinize dairesel hareketlerle sürebilirsiniz. Bunun yanında ister fırça, sünger ya da parmak uçlarınız yardımı ile makyaj bazını cildinize sürebilirsiniz.
 • Göz altları çok ince bir tabakaya sahiptir. Bu nedenle makyaj bazını göz altına kullanmaktan kaçının.
 • Makyaj bazı ne kadar ince sürülürse o kadar iyi olacaktır.
 • Makyaj bazınızı sürdükten sonra makyaja geçmeden 3-4 dakika kadar makyaj bazının kurumasını beklemelisiniz.

Sıkı Bir Cilt İçin Neler Yapılabilir ?

gozenek-sikilatirici-makyaj-bazi

Büyük ve açık gözenekler cildin görünümünü fazlası etkilerler. Eğer genişlemiş gözeneklerden ve yorgun görünümlü bir ciltten şikayetçi iseniz, bu görünümü gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı ile düzeltebilirsiniz. Gözenek küçültücü makyaj, bu devasa gözeneklerin görünümünü azaltır. Peki büyük gözenekler neden olur ? Büyük gözenekler kişisel nedenlere, yani yağlı cilt tipi, yaş ve cinsiyet olmak üzere 3 ana faktör nedeniyle oluşur.

Bunların dışında dermatologlar başka sebepler de sıralıyorlar. Bu sebepler kısaca şöyledir;

 • Genetik yapı bu konuda etkilidir.
 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak cildinizi kalınlaştırır ve gözeneklerin açılmasına yol açar
 • Yaşlandıkça cilt elastikiyetini kaybedeceği için gözenekler daha büyük görünür.
 • Yeterli peeling yapılmadığında fazla yağ ve ölü deri parçaları gözenekleri tıkayabilir. Bu da gözeneklerin büyük görünmesine yol açar.
 • Siyah noktalar gözeneklerin alanını genişletir ve daha büyük görünmelerine yol açar.

Makyaj İle Gözenek Sıkılaştırıcı Uygulamalar Nasıl Yapılır ?

Doğru ürünler kullanarak ve profesyonel makyaj teknikleri uygulayarak gözenek sıkılaştırıcı makyaj yapabilirsiniz. Tabi uygulama aşamasına geçmeden dikkat edilmesi gereken bazı işlemler vardır. Her şeyden önce cildinizi iyice nemlendirin.

Cildin hazırlık aşaması çok önemlidir. Bu aşamaya temizlik, peeling ve nemlendirme dahildir. Cildi nötralize etmek için tonik kullanabilirsiniz. Makyajınızı uygulamadan önce buz sürmek basit fakat etkili bir yoldur.Cilt tipinize uygun cilt bakımı ve makyaj ürünlerini seçin. Makyaj altı baz sürmek ve cildi yumuşatmak için özel olarak tasarlanış ürünler kullanın.

Cilt Sıkılaştırıcı Makyaj Tekniğinde Kullanılacak Malzemeler

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı  ile beraber kullanılacak bazı malzemeler vardır. Bu malzemelerin seçimi oldukça önemlidir. Çünkü alınacak malzemelerin birbiri ile uyumu, cildin etkileyiciliği ve canlı gözükmesi üzerinde oldukça etkilidir.

Kullanılacak malzemeler şu şekildedir;

1 – Makyaj Altı Baz

Bazlar cildinizi daha rafine ve pürüzsüz hale getirir. Aynı zamanda fondöteninizi cildinizde sabit kalmasını da sağlarlar. Çok büyük gözenekleri, kırışıkları, akne izlerini ve ince çizgileri saklamak için kullanıldığından silikon bazlı bir astar kullanmanızı öneririz.

 

2 – Fondöten

Büyük gözenekleri gizlemek için bir fondöten aradığınız zaman, nemli ve aydınlatıcı formüller ile iş bitiminde sizi mat bir tonda bırakan fondötenlerden kaçınmak gerekir. Size ‘’ipeksi’’ ‘’doğal’’ ‘’saten’’ ‘’kusursuz’’ veya ‘’HD’’ bir görünüm sağlayan ürünleri kullanın. Bunlar gözenek sıkılaştırıcı etkide bulunur ve cildinizde ağırlık hissetmezsiniz.

3 – Pudra

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı kadar pudra da oldukça önemli bir yere sahiptir. Son bir kat ayar tozu sizin için çok uygundur.

4 – Makyaj Fırçaları

Yumuşak kaliteli makyaj fırçaları kullanın. Ayrıca iyi temizlenmemiş bir fondöten fırçası kullanımı, gözeneklerin dolmasına ve daha büyük görünmesine yol açar.

Gözeneklerin Makyajla Daha Küçük Görünmesini Sağlamak

Bilindiği üzere her cilt aynı değildir. Kimi ciltler gözeneksiz ve pürüzsüz iken, bazıları ise gözenekli bir yapıya sahiptir. Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı ile bu sorun ortadan kalkmaktadır. Ancak bu sorunların ortadan kalkması için gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı doğru bir şekilde kullanılmalıdır.

Bunun için şu başlıklara dikkat edilmelidir;

1 – Cildinizi Hazırlayın

gozenek-sikilatirici-makyaj-bazi

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı kullanmadan önce cildi güzel bir şekilde hazırlamak çok mühimdir. Yüzünüzü yağsız bir temizleyici ile temizleyin. Ölü cilt hücrelerini veya diğer bakterileri yok etmek için alkol içermeyen bir tonik kullanın. Bu, cilt sağlığı için oldukça önemlidir.

Daha sonra en iyi sonucu almak için salisilik asit içeren bir nemlendirici uygulayın. Makyaj altı bazınızı uygulamadan önce cildinizin nemlendiriciyi emmesi için 5 dk. Bekleyin.

2 – Makyaj Altı Baz Kullanın , Gözenek Sıkılaştırıcı Makyaj Bazı

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı dairesel hareketlerle cildinize yedirin ve geniş gözenekler bulunan bölgelere yedirin.

Ardından parmaklarınızla sıkı bir baskı uygulayın ve baz sürdüğünüz yerdeki alanları hafifçe silin. Bu teknik, cildinizin pürüzsüzleşmesi konusunda yardım eder.

3 – Fondöten Uygulayın

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı etkisini belirtmek için, fondöteni genişlemiş gözeneklerin olduğu bölgelere sürmek için küçük sert bir fırça kullanın. Bu fırçayı etkilenen bölgeler üzerinde dairesel hareketlerle çevirin. Böylece fondöten gözeneklerin tamamını kaplar ve cildin üzerinden kaymaz.

4 – Toz Pudra İle Sabitleyin

Ayar tozunu kullanmak için toz puf kullanın. Yarısını ikiye katlayın ve sıkı bir basınç uygulayın. Pudra gözeneklerin içine doğru püskürecektir. Artık gözeneklerinizi gözle görülür şekilde küçültmek ve cildinizi yumuşatmak için makyaj ve cilt bakımı ürünlerini nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz.

5 – Cildinize İyi Bakın

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı etkisi için ön koşul onları açık ve temiz tutmaktır. Bundan dolayı dermatologlar her zaman komedojen olmayan ürünler kullanılmasını önerirler. Mineral yağı ve petrol gözenekleri tahriş ederek, daha büyük görünmesine yol açabilir.

6 – Peeling Anahtardır

Peeling çok önemlidir. Gözeneklerin çene ve burun gibi daha gözle görülebilir olduğu yerleri temiz bir fırça ile fırçalayın.

7 – Cildinize Düzenli Bakım Uygulayın

Temizleme, tonikleme ve nemlendirme aşamalarını her gün uygulayın. Cildinizi temizlemek için retinol ve glikolik asit gibi peeling asitlerini de kullanabilirsiniz.

8 – Güneş Kremi Kullanın

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı yanı sıra düzenli olarak güneş kremi kullanmak da çok önemlidir. En az SPF 30 değerine sahip bir güneş kremi kullanın.

9 – Cildinizi Düzenli Aralıklarla Temizleyin

Her 4-6 haftada bir cilt bakımı yaptırın çünkü küçük bir profesyonel peeling ve ekstraksiyon cildinizin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olurken, gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı etkileri de arttıracaktır.

10 – Cildinizi Her zaman Nemli Tutun

Gözenek sıkılaştırıcı makyaj bazı etkilerinin artması için bir tercih edilen bir diğer yöntem ise cildin nemli olmasına her zaman dikkat etmektir. Daima bol su için, zamanını geçirdiğiniz alanlarda mümkünse nem ölçer bulundurun ve havayı nemlendirin, kış yaz mutlaka güneş kremi kullanın ve dış etmenlerden cildinizi koruyun.

Yaz aylarında makyaj yapmak oldukça zahmetli bir iştir. Ancak bu zahmeti ortadan kaldıran ve kusursuz bir görünüm elde etmede etkili altın çözümler mevcuttur. Nasıl mı ? Öğrenmek istiyorsanız yaz makyajının püf noktaları yazımızı okumalısınız. İyi okumalar😊

Unutmayın! Tüm bu yazılanlar sadece öneridir, Cildinizdeki problemleri öncelikle bir uzmana gösterin ve Gerekirse Tıbbi destek alın. Sağlıklı, pürüzsüz bir yaşam dileriz.

Yoruma kapalı.