Green Juice Nedir? Nasıl Kilo Verdirir?

Öncelikle dilimize ‘’yeşil su’’ ifadesiyle çevirebileceğimiz bu terim, meyve-sebze sularını farklı karışımlar haline getirerek, sağlıklı beslenme amacı güden yeni nesil ifadelerden biridir. İçeriğine tamamen kişisel zevk ve tercihlere göre malzemeler eklenebilen, yanınızda taşıması kolay olduğundan pratik, sağlıklı ve ev yapımı öğündür.

Peki ya bu öğünler nelerdir ve nasıl kilo vermeye yardımcı olur?

Ispanak, salatalık, limon, muz, kivi vb. meyve ve sebze suları; kişinin bir öğünde ihtiyacı olan demir, protein, vitamin ve enzim gibi gerekli olan mineral kaynaklarını içerir. İçerisinde sebze ve meyvelerin çiğ olması, vitamini tamamen korumakta ve kişinin direncini korumasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle zararlı ya da karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzaklaşan kişi, bir süre sonra yağdan yakmaya başlar ve bu da kişinin kilo vermesine sebep olur.

Kilo verirken önemli olan; kişinin sağlığını sabit tutmak, direnç ve güç düşmesi yaşatmamak ve halsiz kalmasını önlemektir. Bu yeşil sular; içeriğinde bulundurdukları tüm faydalarla bu gibi olumsuzluklara engel olmakta çok başarılıdırlar.

Hem hazırlama süresi hem de hazırlama şekli ile oldukça pratik olan Green Juice’lerle birkaç günlük diyet örnekleri aşağıdaki gibidir:

  1. (uyanır uyanmaz 2 bardak limonlu su)

Sabah:  Muzlu, tarçınlı, chialı yulaf lapası

Öğlen: 1 bardak salatalık, ıspanak ve zerdeçallı smoothie

Ara: Yeşil çay ve açlık hissedilirse badem, fındık

Akşam: Kereviz salatası, su

  1. (uyanır uyanmaz yeşil elma ile kayısı çayı)

Sabah: 1 bardak ıspanaklı smoothie

Öğle: Cevizli pancar salatası ve su

Ara: 1 bardak salatalık ve elmalı detoks suyu

Akşam: 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 kase çorba (sütlü mercimek veya kabak)

  1. (uyanır uyanmaz sirkeli su)

Sabah: Ceviz, muz ve tarçınlı yulaf lapası

Öğlen: Kabak, elma, maydanoz, salatalık ve limonlu smoothie

Ara: 2 adet grisini, 1 bardak ayran

Akşam: Taze haşlanmış sebze yemeği (brokoli, havuç, brüksel lahana, bezelye…) ve yeşil salata

Yukarıdaki diyet örneklerinde de görüldüğü gibi, amaç; tamamen doğal ve sağlıklı beslenerek vücuda detoks etkisi yaratmaktır. Bu 3 günlük diyetle 2-5 arası kilo verildiği görülmüştür. Ancak unutmamakta fayda var ki; kişinin bu gibi diyetlerden önce mutlaka doktoruyla veya diyetisyeniyle görüşmesi büyük önem sağlar. Zira her diyet her insana uygun olmayabilir.

Yoruma kapalı.