Greyfurt Diyeti

İlk defa 1930’lu yıllarda ABD’de kilo vermedeki etkisi anlaşılarak diyet listelerinde yer almaya başlayan greyfurt 1980’li yıllardan sonra Dünya ülkelerine yayılmış “10 günde 5 kilo” sloganı ile popüler hale gelmiştir. Son 10 yıldır ülkemizde sıkça tüketilmeye başlanan bu meyvenin besleyici değeri oldukça yüksektir. Subtropikal narenciye çeşitlerinden biri olan Greyfurt içerdiği vitamin, mineral ve lif sayesinde kilo vermede etkilidir. Zayıflamaya yardımcı tiamin, piridoksin, riboflavin, niasin ve pantotenik asit gibi enzimler içerir.

Zengin protein kaynağı olan greyfurt A, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, bakır, magnezyum, çinko, bakır ve fosfor gibi mineralleri bakımından zengindir. ABD’de ki Üniversitelerde yapılan araştırmalar sonucunda düzenli olarak her gün greyfurt suyu içilmesi vücuttaki yağlarında hızla yakılmasına yardımcı olduğu gözlemlemiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kolesterolü dengelemesi ve insülin direncini sağlaması hem vücuttaki yağların yakılmasını sağlar hem de yeniden yağ oluşumunu önler. Kandaki insülini düşürdüğü için aniden oluşabilecek tatlı krizlerinin önüne geçer.

Greyfurtun Zayıflamaya Etkisi
Protein içeren et ürünlerinin bağırsaklarda toplanarak yağa dönüşmesini önleyen greyfurt likopen ve beta karoten deposudur. Yenilen besinlerin hızla sindirilerek yağa dönüşmeden vücuttan atılmasını sağlayan greyfurt diyeti metabolizmayı hızlandırır. Bölgesel yağların erimesini sağlar. Vücuttan toksinleri atarak kısa sürede zayıflamanıza yardımcı olur. İçerdiği bol su sayesinde vücudunuza gerekli olan mineralleri sağladığından diyet yaparken daha az kalori alsanız bile kendinizi her zaman tok hissedeceksiniz. Bolca vitamin içerdiği için size güç verecek halsizlik sorunu yaşamayacaksınız. Lif oranı yüksek bir meyve olduğu için sindirim sisteminizi düzenleyerek hazımsızlık sorunu yaşamadan kolayca zayıflayabileceksiniz.

Greyfurt Diyeti Nasıl Yapılır?
Greyfurt diyetinde tüketeceğiniz karbonhidrat miktarı azaltılır. Vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak kadar protein tüketilmesini sağlayan greyfurt diyeti ile günde en fazla 1000 kalori alınır. Sabah, öğle, akşam ve ara öğünlerde 250 ml yani 1 büyük su bardağı kadar greyfurt suyu tüketilmelidir. Vücuttaki yağların yakılması ve kısa sürede kilo verilmesini amaçlayan bu diyet oldukça sağlıklıdır.

Ekşi ve acı bir tadı olan greyfurt suyunun içine kesinlikle şeker katılmamalıdır. Yemeklerle birlikte ya da yemeklerden önce tüketebilirsiniz. Günlük kalori miktarı oldukça düşük olan bu diyeti yaparken kahvaltıda 1 tane haşlanmış yumurta veya pastırma tüketerek günlük protein ihtiyacınızı alabilirsiniz. Öğle yemeğinde salata ve et ürünlerini akşam ise özellikle yeşil yapraklı sebzelerden hazırladığınız yemekleri tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde ise süt, yoğurt veya bitki çayları tüketilebilir. 12 gün boyunca yapacağınız bu diyete 2 gün ara verdikten sonra yeniden başlayıp 12 gün devam edin.

Kimler Bu Diyeti Yapamaz?
Hiçbir yan etkisi olmayan greyfurt suyunu aşırı tüketilmemesi önerilir. Ayrıca bazı ilaçlarla etkileşim yapabileceğinden ilaç kullanan kişilerin doktoruna danışarak bu diyeti yapmaları gereklidir. Kanser, hormon bozukluğu, gebelik ve emzirme dönemindeki kişilerin bu diyeti yapmamalıdır.

Greyfurt Diyeti Listesi

Sabah
Yumurta ( 2 adet )
Pastırma ( 2 dilim )
Sade Kahve ( 1 fincan )
Greyfurt suyu ( 1 bardak )

Öğle
Et ( Sınırsız )
Çoban salatası ( 1 kase )
Greyfurt suyu ( 1 bardak )

Akşam
Et ya da balık ( Sınırsız )
Nişastasız sebze yemeği ( 1 tabak )
Greyfurt suyu ( 1 bardak )

Gece
Süt ( 1 bardak )

Yoruma kapalı.