Hamilelikte Kilo Vermek Sağlıklı Mı ? Hamilelikte Kilo Vermek İçin Neler Yapmalıyız ?

Hamilelikte kilo vermek kolay olmayan bir durum olarak görülmektedir. Çünkü anne adayları en hızlı ve en fazla kilo aldıkları dönem gebelik dönemidir. Bu nedenle hamilelik belirtileri gördükleri anda hafif bir tedirginlik yaşarlar. Bu tedirginliğin ardından yapılması gereken ilk şey, hamilelikte beslenme programı ile kilo kontrolü sağlanmaktır. Aksi durumda doğum sonrasında yok edilmesi gereken aşırı kilo,  uğraşmak zorunda kalınabilir. Kilo kontrolü sağlarken aynı zamanda vücudun güçsüz kalmaması gerekmektedir.

YouTube video

Bebek ve annenin doğum sürecini sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için doğru beslenme programları uygulanmalıdır. Bu dönemde uzmanlara göre annenin kilo vermek için herhangi bir diyet programı uygulaması son derece yanlıştır. Vücudun besin yönünden zayıf kalmaması gereken böylesi önemli bir dönemde ağır diyet programları, sağlık için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Hamilelikte Kilo Almak Normal Bir Durum Mudur ?

hamilelikte kilo vermek

Hamilelikte kilo vermek aşamasına gelmeden önce, daha fazla kilo alma sürecinin yaşanması normaldir. Bu dönemde alınan kiloların belirli bir kilo sınırına kadar normal olduğu kabul edilebilir. Obez birisi için bu dönemde 5 ya da 6 kg alımı normal karşılanmaktadır. Kilolu bir kadın için de 7 ile 11 kg arasında alınan kilolar normal sayılmaktadır.

hamilelikte kilo vermek

Kişinin mevcut durumu ne kadar zayıfsa, hamilelik döneminde kilo alma miktarı ona göre değişmektedir. Normal kiloda birisi için bu dönemde en çok 16 kg alınmalıdır. Zayıf birisi için de alınabilecek kg miktarı en fazla 18 kg’dir. Bu değerlerin üzerine çıkılması normal karşılanmayan bir kilo alma sürecine işaret etmektedir. Ayrıca, obez hamilelikte zayıflama için önce kilo alma süreci kontrol altına alınmalıdır.

Hamilelikte Kilo Vermek Kendiliğinden Gerçekleşir Mi ?

hamilelikte kilo vermek

Bu dönemde hamile kadında yemek yeme ihtiyacı artmaktadır. Bu nedenle normal şartlarda kilo kaybından ziyade kilo alımı gerçekleşmektedir. Ancak hamilelik nedeni ile bazı dönemlerde mide bulantısı, kusma ve halsizlik gibi durumların görülmesi ile kilo kaybının yaşanabileceği dönemler de olmaktadır.

hamilelikte kilo vermek

Kadında meydana gelen iştah kaybı, bu dönemde beklenmeyen kilo kayıplarına neden olabilmektedir. Obez kişilerde meydana gelen kilo kayıpları ise ciddiye alınmaması gereken bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken bir husus olarak; Hamilelikte diyet yapıp kilo verenlerbebeğin yeterli beslenmesine engel olma riski ile karşı karşıya olabilir.Hamilelikte kilo verme Diyetiadı altında herhangi bir program önermek, bu nedenle doğru değildir.

Hamilelik Sürecinde Ne Kadar Kalori İhtiyacı Ortaya Çıkmaktadır ?

hamilelikte kilo vermek

Hamilelikte kilo vermek için bu dönemde ne kadar kaloriye ihtiyaç duyulduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu dönemde normalde ihtiyaç duyulan kalorinin 300 kalori fazlası yeterli olmaktadır. Ciddi anlamda bir kalori fazlasına gerek duyulmamaktadır. Hamile bir kadının günlük alması gereken kalori miktarı, toplamda 2500 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarı bilindikten sonra bu doğrultuda hareket edilmesi gerekmektedir.

hamilelikte kilo vermek

Obezite durumlarının gözlemlenmesi ya da tam tersi olarak aşırı zayıflık durumlarının yaşanması durumunda diyetisyene ya da doktora başvurulmalıdır. Gebelikte ihtiyaç duyulmayan kalori alımlarından uzak durulması gerekmektedir. Belli dönemler haricinde iradeli davranarak abur cubur tüketmekten kaçınmak son derece önemlidir. Şekerli ve yağ oranı yüksek gıdalar da mevcut kiloyu hızlı bir şekilde artıracaktır.

hamilelikte kilo vermek

Bazı durumlarda vücutta eksik olan vitamin ve mineral değerleri kilo problemleri meydana getirebilmektedir. Bu nedenle hamilelik öncesinde vücutta eksik olduğu tespit edilen vitamin ve minerallerin giderilmesi için vitamin takviyesi alınabilir. Ayrıca; demir,folik asit, Omega 3 ve Omega 6 gibi gerekli olan bileşenlerin de vücuda alınmasına önem verilmelidir. Bu değerlerde meydana gelen eksiklikler hem anneyi etkilemekte hem de bebeğin gelişimini olumsuz anlamda etkilemektedir.

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler , Hamilelikte Kilo Vermek

hamilelikte kilo vermek

Hamilelikte kilo almamak için yapılması Gerekenler bu dönemde işlevsel olmaktadır. Hamilelikte kilo vermek için küçük hususlara dikkat etmek yararlı olabilir. Normal bir beslenme sırasında, porsiyonların küçük tutulması gerekmektedir. Bu sayede aşırı kalori alımının önüne geçilecektir. Fazla sayıda öğün yaparak kısa aralıklarla beslenme yöntemi, bu dönemde uygulanabilir. Bu sayede vücudun aç kalma süresi azalacak ve sağlıklı kilo vermek mümkün olacaktır.. Vücut, uzun süre aç kaldığında ciddi anlamda bir yeme isteği baş gösterebilir.

hamilelikte kilo vermek

Bu durum, hamilelik döneminde daha da öne çıkmaktadır. Sık aralıklarla azar azar besin tüketmek, hazımsızlık durumlarına pratik bir çözüm sunmaktadır. Bu şekilde bir beslenme tarzı ayrıca bebeğin sindirim sistemi için işlevsel olmaktadır. Gebeliğin ilk zamanlarında mide bulantılarının yaşanması normaldir. Bu durum yemeklerden tiksinme gibi durumlara da yol açabilir.

hamilelikte kilo vermek

Bu dönemin geçici bir dönem olduğu unutulmamalıdır. Yemeklerden tiksinme durumu iştah kayıplarını ortaya çıkararak yemek tüketimini azaltmaktadır. Sürecin uzaması annenin ve nihayetinde bebeğin yeterli beslenememesi anlamına gelmektedir.

hamilelikte kilo vermek

Bu dönemde kilo alımına neden olmayan atıştırmalıklar tercih edilebilir. Bunların başında kuru meyveler gelmektedir. Ayrıca kuruyemiş tüketimi de bu dönemin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Tam tahıl ile hazırlanan besinler bu dönemde tercih edilebilir. Şekerli ve asitli içeceklerden uzak durularak bunların yerine meyvenin şekeri ile tatlandırılmış besinler tüketilmelidir. Bu dönemde dondurma tüketimini de ciddi anlamda azaltmak, kilo alımını azaltacaktır.

hamilelikte kilo vermek

Hamile kadınların günlük hafif egzersizlerini ihmal etmemeleri gerekmektedir. Hafif tempoda yapılan yürüyüşler veya bazı özel egzersizler, gebelikte kilo ve sağlık konularında rahat bir süreç yaşanmasını sağlamaktadır. Ayrıca kilo kontrolü için de hafif egzersizler etkili sonuçlar sunmaktadır. Ancak hamilelik sürecinde egzersiz yapmadan önce doktora danışmak faydalı olacaktır. Hamileler için özel egzersiz programları mevcuttur. Bu programları uygulayarak form korumak mümkün hale gelmektedir. Hamilelikte kilo vermek için günlük egzersizler ihmal edilmemelidir.

Yoruma kapalı.