Hızlı Kilo Almanın Nedenleri

Hızlı kilo almanın nedenleri, çözümleri, püf noktaları ve tavsiyeler

Neden Hızlı Kilo Alıyorum ?

Günlük hayatta her şey aynı gitmesine rağmen hızlı bir şekilde kilo almaya başladıysanız, bu durumun bazı nedenleri olabilir. Bu yazımızda çoğu zaman atladığımız, gözden kaçırdığımız bu olası nedenlere ve çözümlerine kısa bir göz atacağız.

uyku düzeni kilo alma
Uyku düzeninin bozulması, tüm vücut metabolizmasını etkilediği gibi sindirim ve beslenme faaliyetlerini de etkiler.

Uyku Düzeninin Bozulması Kilo Aldırır

Var olan uyku düzeninin bozulmasının, hızla kilo almaya neden olduğu bilinen bir gerçektir. Uyku düzeninin bozulması, tüm vücut metabolizmasını etkilediği gibi sindirim ve beslenme faaliyetlerini de etkiler. Uyku düzeninin bozulmasının başlıca nedeni genellikle gece atıştırmalıkları olmaktadır. Bu nedenle uyumadan önce yediklerinize dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca, günde 6 ile 8 saatten daha az uyumayı tercih eden insanların, ertesi gün yaşadıkları açlık hissini kontrol etmelerinin daha zor olduğu da bilinmektedir.

İlaçlar kilo aldırırmı
Gün içinde kullanılan bazı ilaçlar, kilo olmaya sebep olabilmektedir. Bunların başında antidepresanlar gelir.

Bazı İlaçlar Kilo Alımını Hızlandırabiliyor

Gün içinde kullanılan bazı ilaçlar, kilo olmaya sebep olabilmektedir. Bunların başında antidepresanlar gelir. Eğer rutin olarak kullandığınız bir ilaç varsa ve yaşadığınız açlık hissinin bu ilaçtan kaynaklandığını düşünüyorsanız, doktorunuza danışabilir ve bu konu hakkında kendisinden bilgilendirme talep edebilirsiniz.

Menopoz kilo aldırırmı
Kilo alımı sadece menopoz döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler nedeniyle değil, aynı zamanda yaşın artmasıyla birlikte vücut metabolizmasının yavaşlamasından da kaynaklanmaktadır.

Menopoz Kilo Aldırabilir

Kadınların özellikle menopoz dönemlerinde, normalden fazla açlık hissetmeleri ve elbette buna bağlı olarak kilo alma sorunu ile karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Ancak sanılanın aksine bu durum, yalnızca menopoz döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler nedeniyle değil, aynı zamanda yaşın artmasıyla birlikte vücut metabolizmasının yavaşlamasından da kaynaklanmaktadır. Bu durumun üstesinden kolayca gelebilmek için günlük hareketlerinizi arttırabilir ve beslenme alışkanlıklarınızda küçük değişiklikler yapmayı deneyebilirsiniz.

Stres kilo yaparmı
İçinde bulunduğunuz dönemde geçmişe oranla daha fazla stres yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu da hızlı kilo almanızın bir sorumlusu olabilir.

Strese Dikkat

İçinde bulunduğunuz dönemde geçmişe oranla daha fazla stres yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu da hızlı kilo almanızın bir sorumlusu olabilir. Hayat şartları daha fazla stresli bir hal aldığında, vücut bu stresli durumun üstesinden gelebilmek için kendini koruma mekanizmalarını devreye sokar ve bunun sonucunda kortizol adını verdiğimiz stres hormonunu normalden daha fazla salgılamaya başlar. Böyle bir durumda açlık hissimizi kontrol etmemiz normale göre daha zorlaşır. Yoğun stres altında hissettiğimiz dönemlerde, yüksek kalorili içecek ve besinleri tercih etmemizin bir nedeni de budur. Bu süreç boyunca, içinde bulunduğunuz stresli durumu ve o an yediklerinizi kontrol ederek durumun üzerinizde yarattığı etkiyi bir nebze de olsa hafifletebilirsiniz.

Sigara bırakmak kilo aldırırmı
Sigarayı bırakmak, bir insanın hayatta verebileceği en iyi ve en akıllıca kararlardan biridir. Ancak insanların sigarayı bırakma sürecinde, normalden daha fazla açlık hissi duymaları bilinen bir gerçektir.

Sigara Bırakma Süreci Kilo Aldırabilir

Sigarayı bırakmak, bir insanın hayatta verebileceği en iyi ve en akıllıca kararlardan biridir. Ancak insanların sigarayı bırakma sürecinde, normalden daha fazla açlık hissi duymaları bilinen bir gerçektir. Sigarayı bırakma sürecinde vücuda artık nikotin girmeyeceği için, vücut metabolizmasında bazı yavaşlamalar olabilmektedir. Ancak, sağlığınız açısından çok olumlu olan bu süreci, iyi bir şekilde yönetebilirseniz süreci çok daha kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu süreç boyunca beslenme alışkanlıklarınızda ufak değişiklikler yapmak, günlük fiziksel aktivitelerinizi eskiye oranla bir miktar daha arttırmak çok faydalı olacaktır.

Yoruma kapalı.