Antibiyotikli Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

En İyi Antibiyotikli Krem Hangisidir?

Hepimiz gün içerisinde onlarca bakteri, parazit vb. zararlıyla karşılaşırız. Bu zararlılar temas halinde vücuduma girer ve deyim yerindeyse efsanevi bir savaş başlar. Bağışıklık sistemi bu bakterileri tanır, savaşır ve vücudumuzu oluşabilecek hastalıklara karşı korur. Kimi zamansa durum böyle olmaz ve bağışıklık sistemimiz lokal ya da genel olarak vücutta yenilgiler alabilir. Sonuç olara, bedenimiz bu durumdan haberdar olmamız ve önlem almamız için bazı semptomlar göstermeye başlar. Semptomlar nedeniyle başvurduğumuz doktorlarsa rahatsızlığın seyrine göre çeşitli ilaçlar veririler. İşte bunlardan biri de antibiyotikli kremdir.

antibiyotikli-krem (1)

Antibiyotikli Krem Nedir?

Tam anlamı yaşam karşıtı olan antibiyotikler, bakteri ve zararlı parazitler nedeniyle ortaya enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılır. Tablet, kapsül, sıvı formlarında bulunan antibiyotiklerin günümüzde krem türleri de üretilmiştir ve sağlık üzerinde oldukça etkilidir. Tüm antibiyotik türleri bakteri ya da parazitlerin yarattığı enfeksiyonlar üzerinde etkilidir ve viral vakalarda işe yaramazlar.  Deride meydana gelen enfeksiyon içinse genellikle lokal antibiyotikli krem kullanılır. Bu kremlerde kullanılan antibiyotikler tıpkı diğerlerinde olduğu gibi iki farklı şekilde enfeksiyon üzerinde etki gösterir. Bazıları parazit ya da bakteri tarzı mikropları öldürerek bazıları ise bu zararlıların hücre duvarına etki ederek iyileşme sağlar. Bunun yanında parazit ya da bakterinin çoğalmasını engelleyerek çalışanları da vardır.

En Sık Kullanılan Antibiyotikli Deri Kremleri

Antibiyotikli kremler, ciltte meydana gelen enfeksiyonları tedavi etmekte sıklıkla tercih edilir. Her ne kadar bir kısmı reçeteye satılsa da bazıları reçeteye ihtiyaç duymadan eczaneden temin edilebilir ancak kullanmadan önce doktora danışmak her zaman en doğru olanıdır. İşte en çok kullanılan antibiyotikli krem isimleri ve içerikleri;

Fucitec Krem

Bakterilerin gelişimlerini durduran ya da bakterileri öldüren kremin etken maddesi fusidik asittir. En sık kullanılan antibiyotikli kremlerden biri olan Fucitec krem, duyarlı organizmalar nedeniyle oluşan deri hastalıklarında yüksek oranda başarıya sahiptir.

Fucidin Krem

Etken maddesi fusidik asit olan Fucidin krem, mikropların gelişimini önleyen ve öldüren bir etkiye sahiptir. Mikropların neden olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan Fucidin hakkında detaylı bilgiye tıklayarak ulaşabilirsiniz.

antibiyotikli-krem-2

Tiremix Krem

Enfeksiyona neden olan bakterilerin gelişimini engelleyen ya da tamamen öldürücü etki gösteren antibiyotikli kremdir. Fucitec ile benzer şekilde etken maddesi fusidik asit olan krem deri hastalıkları üzerinde son derece etkili.

Nadixa Krem

Diğerlerinden farklı olarak Nadixa kremin etken maddesi nadifloksasin’dir. Cilt rahatsızlıklarında kullanılan en etkili antibiyotiklerden biri olan Nadixa, deri üzerindeki mikropları öldürür. Bunun yanında antibiyotikli krem kıl kökü iltihabı üzerindeki etkisiyle bilinir.

Stafine H Krem

Stafine H kremin etken maddesi bir fusidik asit olan hidrokortizo asetat’tır. Krem etkisini kızarıklığı azaltması ve iltihaplanmaya neden olan bakterilerin gelişimini durdurarak gösterir.

Kimler Antibiyotik Kremi Kimler Kullanmaz?

Yukarıda sizler için sıraladığımız antibiyotikli kremler ve diğerleri genellikle sorunsuz şekilde kullanılabilir ancak dikkatli olmalısınız. Bu kremler özellikle alerjik bünyeye sahip kişilerde çeşitli sorunlara yol açabilir. Hatta bazı nadir durumlarda antibiyotikli kremler nefes darlığı ve hırıltı gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Öte yandan hamileler, emziren anneler ve küçük yaştaki çocuklar için kullanılacağında mutlaka öncesinde doktora danışılmalıdır.

Kaynak: https://fitnessdergisi.com/

 

Yoruma kapalı.