Hurma Diyeti ile Kilo Vermek Çok Kolay! Hurma Diyeti Nedir?

Hurma diyeti son zamanların popüler diyetleri arasında yerini almayı başarmıştır. Diyet sayesinde kısa sürede zayıflamak ve kilolardan kalıcı olarak kurtulmak mümkündür. Hurmanın sağladığı tok tutma özelliği sayesinde diyet, etkili sonuçlar vermektedir. Hurma, sahip olduğu yüksek lif oranı ile insan sağlığına ve sindirim sistemine de pek çok fayda sağlamaktadır.

YouTube video

Yağ asidi yüksek olan hurmanın, kan şekeri düzeyini de dengelediği kanıtlanmıştır. Hurmanın kalori değeri oldukça düşüktür. Bu sayede hızlı bir şekilde, tok karnına kilo vermek mümkün hale gelmektedir.  Hurmanın yapısında bulunan yüksek besin değeri sonucunda, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller, hurma ile kolaylıkla temin edilmektedir.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Hurma Diyeti

Hurma ile yapılan meşhur diyet nasıl uygulanır sorusuna cevap olarak, diyet kapsamında özel bir liste oluşturulduğu söylenebilir. Bu listede, belirtilen gün ve öğünlerde, programa uygun yemek tüketimi yapılmaktadır. Diyet programına uyulduğunda kısa sürede diyetten ciddi anlamda fayda elde etmek mümkündür. Bu diyet programında, yemek seçimi konusunda, uygulayıcıya birtakım esneklikler de sunulmaktadır. Et yemeği bulunan bir öğünde, kişinin hangi et yemeğini seçeceği, kendi zevkine kalmaktadır.

Diyet listesinde belirtilen miktarlar aşılmadıktan sonra diyetin sunduğu bu özgürlük, diyetin sevilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Diyet programına yönelik olarak, piyasada farklı listeler bulunmaktadır. Bazı diyet listelerinde, tüm gün boyunca hurma yenmesi salık verilmektedir. Bazı programlarda da hurma tüketimi ile diğer besinlerin tüketimi kompleks bir şekilde yapılmaktadır. Kompleks diyetlerde, vücut için gerekli olan tüm besinlerden, diyet boyunca alınması hedeflenmektedir.

Hurma Diyeti Yapan Yorumları

Hurma Diyeti

Hurma ile diyet yapanların diyet hakkındaki tecrübeleri ilgi çekici olmaktadır. Diyeti yapanların hızlı bir şekilde kilo verdiklerine ilişkin pek yorum bulunmaktadır. Diyetin herhangi bir sağlık sorununa yol açtığına dair herhangi bir yorum yer almamaktadır. Hurma diyeti yapanlar diyetin sonuçlarından olumlu sonuçlar aldıklarını her platformda belirtmektedir.

Hurma Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Hurma Diyeti

Diyetin ham maddesi olarak tüketilen hurmanın sayısız faydası bulunmaktadır. Hurmanın sunduğu faydalar genel olarak şöyledir:

 • Lohusalık döneminde tüketilen hurma, annenin süt miktarını artırır,
 • Metabolizma hızlı bir şekilde çalışacağı için kilo kaybı daha hızlı gerçekleşir,
 • Rahim kaslarının güçlenmesini sağlar ve doğum yapmayı kolaylaştırır,
 • Bağırsak ve rahim kanserini önleyici bir etki sunar,
 • Sindirim problemlerini çözer ve kabızlığı ortadan kaldırır,
 • Hafızayı güçlendirici bir etki sunar,
 • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır,
 • Kötü kolesterole ve damar sertliklerine iyi gelir,
 • İktidarsızlık konusunda etkilidir,
 • Kısırlık konusunda da çözüm sunmaktadır.

Diyette Hurma Yenir Mi?

Hurma Diyeti

Diyette hurma Yenir mi sorusu, araştırılan konular arasında yer almaktadır. Diyet, ismine uygun bir diyet programına sahiptir. Diyet süresince diğer besinler ile birlikte hurma da tüketilmektedir. Diyet, farkını bu aşamada göstermektedir. Diyetin insan sağlığına olan faydaları, hurma tüketimi ile gerçekleşmektedir. Ancak sırf hurmanın tüketildiği diyetler de bulunmaktadır.

Diyet Boyunca Tüketilen Hurmalar Toplam Kaç Kaloridir?

Hurma Diyeti

Diyet sırasında tüketilen hurma sayısının bilinmesi, toplam alınan kaloriyi hesaplamak için gerekmektedir. Diyet sırasında 1 gün boyunca 12 adet hurma tüketilmektedir. 1 hurmanın sahip olduğu kalori, hurma yaş biçimde olduğunda 23 kalori, kuru olduğunda da 43 kaloridir. Diyet boyunca kuru hurma tüketileceği varsayımı ile diyet süresince hurma yiyerek yaklaşık 516 kalori alınmaktadır. Hurma dışında diğer besinlerden de belirli miktarda kalori alımı gerçekleşmektedir.

Hurma Diyeti Zararlı Mı?

Hurma Diyeti

Hurma ile yapılan diyetin herhangi bir zararının olup olmadığı hususu, diyete ilgi duyanlar tarafından merak edilmektedir. Diyetin zararına ilişkin herhangi bir veri bulunmamaktadır. Ancak hamile olanların ya da herhangi bir rahatsızlığı olanların diyetten uzak durması önemlidir. Vücudunda herhangi bir rahatsızlığı olanların doktor kontrolünde diyet programı uygulaması gerekmektedir. Hurma ile yapılan diyet sırasında tüm besinler, dengeli bir şekilde alındığı için diyetin herhangi bir zarar yoktur.

1 Günlük Hurma Diyeti

Hurma Diyeti

1 gün boyunca tüm öğünlerde hurma ağırlıklı olarak yapılan diyetin sonuçları merak edilmektedir. Bu diyetin, insan vücudunu zorlamadan kolay bir şekilde uygulanması mümkündür. 1 günlük diyet için uygulanması gereken liste şöyledir:

Kahvaltı öncesinde 2 adet hurma ve 2 bardak su tüketilmeli, kahvaltı sırasında 2 parça buğday ekmeği, 1 haşlanmış yumurta, 2 dilim peynir, 5 tane zeytin ve sağlıklı yeşil otlar yenmelidir. Kahvaltı sonrası ara öğünde 4 tane hurma tüketilmelidir. Öğle yemeği vaktinde 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği, 1 kase yağsız yoğurt, 1 parça kepekli ekmek, 2 adet hurma yenmelidir.

Öğle yemeğinden sonraki ara öğünde 1 bardak süt ile birlikte 2 adet hurma yemek gerekmektedir. Akşam yemeğinde 1 tabak et (tercihe göre ne eti olduğu belirlenebilir), zeytinyağlı salata tüketilmelidir. Akşam yemeği sonrası ara öğünde bitki çayı ile birlikte 2 adet hurma yenmelidir.

Hurma diyeti yapan ünlüler de mevcut diyetlerine 1 günlük bu özel diyeti eklemeleri faydalı olacaktır. Diyet sırasında günlük aktivite yapmaya özen göstermek gerekmektedir. Günlük en az 30 dakikalık bir yürüyüş ya da bisiklet tarzında kardiyo çalışması, kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, vücudun şekil alması da bu sayede mümkün hale gelmektedir. Zayıf bir vücudun yanında sıkı bir vücuda sahip olmak da güzel görünmek için gereklidir.

15 Günlük Hurma Diyeti

Hurma Diyeti

15 gün boyunca hurma ile yapılan diyet, hurma süt diyeti olarak bilinmektedir. Diyetin bu şekli uygulandığında 15 günde 7 kilo kaybedildiği söylenmektedir. Bu diyette ızgara tavuk ve ızgara balık tüketimi de diyet programı dahilinde yer almaktadır. 1. hafta diyet programında, kahvaltı sırasında 1 bardak süt ile birlikte 7 tane hurma yenmelidir.

Öğle yemeğinde 1 kase yoğurt, 7 adet hurma, çeyrek miktarda ekmek, ızgara balık ile birlikte salata tüketilmelidir. Salatada yağ bulunmamalıdır. Akşam öğününde 7 hurma ile birlikte 1 bardak süt içilmelidir. Ayrıca birkaç yaprak marul tüketmek de faydalı olacaktır. Akşam yemeğinden iki saat geçtikten sonra 1 bardak portakal suyu ile günü tamamlamak gerekmektedir.

Alternatif Hurma Diyeti

Hurma Diyeti

Hurma ile yapılan diyete alternatif olarak yapılan başka bir diyet de hurma süt diyetidir. Diyeti uygularken her öğünde 1 kase yoğurt ile birlikte 7 adet hurma yenmektedir. Hurmaların gece yatmadan önce yarılarak suda bekletilmesi, hurmaların tok tutucu özelliğini artırmaktadır. Hurmaların bu şekilde tüketilmesi, diyet yapan için daha kolay bir diyet süreci sağlayacaktır. Bu diyet sayesinde 1 haftada 5 kilo verilebileceği söylenmektedir.

Peygamber Efendimizin Hurma Diyeti

Peygamber efendimizin hurma ile yaptığı diyet de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Hz. Peygamber (sav) tarafından hurma ve su ile oruç tutulduğu bilinmektedir. Hurma, sahip olduğu lifli yapısı ile tok tutmaya yardımcı olmaktadır. Zengin besin değeri nedeni ile de vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok besini sağlamaktadır. Tüm gün bu şekilde bir beslenme yöntemi uygulamak yerine günün bir öğününü bu şekilde geçirmek de sağlığa pek çok fayda sağlayacaktır.

Yoğurt, Yulaf Hurma Diyeti

Hurma Diyeti

Hurma ile yapılan ve etkili diyetler arasında sayılan bir başka diyet de Yoğurt, Yulaf Hurma diyeti olmaktadır. Bu diyet için gerekli olan hurma diyeti listesi şöyledir:

 • 4 adet hurma,
 • 1 kase yoğurt,
 • 1 fincan kadar yulaf ezmesi.

Hurmalar parçalara bölünerek kaseye koyulur. Bu kasenin içerisine yulaf ezmesi de katılmaktadır. Diyet için gerekli olan basit karışımı bu şekilde elde etmek mümkündür. Ramazan ayında da iftar ve sahur vakitlerinde bu karışımı tüketerek kilo vermek imkan dahilindedir.

Yoruma kapalı.