Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

Kahvenin sağlık için pek çok faydası bulunur ve bunlar merak konusudur ancak, kahve içmek zayıflatır mı, konusu en çok merak edilen konular arasındadır. 

Virüs başlangıcıyla evde olduğumuz süre boyunca alınan kilolar, yaz aylarının da gelmesiyle hepimiz için daha fazla sorun olmaya başladı. Buna bir dur demek isteyenlerin bir kısmı uzmanlardan destek alarak kişiye uygun diyet programlarını uygulamaya başladı. Diğer bir kısmı da alınan kiloların hızlı bir şekilde vermenin yollarını araştırır oldu. 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (15)

Alınan kiloları vermede yardımcı olduğu için de aklımıza en çok aklımıza takılan konulardan biri ise “Kahve içmek zayıflatır mı?” konusu oldu. Aslında tek başına kahve içmek zayıflatır demek yanlış bir ifadedir. Çünkü kahve kilo vermeye yardımcı olabilir, tek başına içildiği takdirde kilo verilir denilemez.  

Aç Karna Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (14)

Türk halkının en sevdiği içeceklerden biri de hiç şüphesiz kahvedir. Hatta bir çoğumuz kahve içmeden güne başlayamaz. Doğal antioksidan kaynağı olan Türk kahvesi de, faydaları ve tadı ile beraber kültürümüzün vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (12)
Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

Yapılan araştırmalara göre kahvede bulunan kafeinin, alınması gereken miktar aşılmadığı sürece vücudumuz için zararlı değildirTam tersine kahvenin/Türk kahvesinin kansere ve kalp sağlığına iyi geldiği ve kan şekerini düzenleyerek şeker hastalığını önlemeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Peki bu faydalarının yanında aç karına kahve içmek zayıflatır mı?  

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (11)

Kahve tek başına her ne kadar kilo verdirmese de metabolizma hızını arttırarak kilo vermeye oldukça yardımcı olmaktadır. Sade içildiği sürece Türk kahvesinin zayıflamaya yardımcı etkisi bulunmaktadır. Bu şekilde kahve tüketildiği takdirde Türk kahvesi yağ yakımını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur. 

Yatmadan Önce Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (10)

Kahve genellikle sabah veya yorgunluğun ardından içilir. Bu sürelerin yanında yatmadan önce de kahve içilmektedir. Bunun sebebi ise kahvenin yatmadan önce zayıflattığına inanılmasıdır. Peki yatmadan önce gerçekten siyah kahve ya da kahve içmek zayıflatır mı? 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (13)

Öncelikle şunu belirtmek gerekir; kahve ister gece ister yatmadan önce içilsin, tek başına zayıflatıcı etkisi yoktur. Ancak içildiği zaman metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımını hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Her ne kadar kalori olarak düşük bir değere sahip olsada, tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir. 

Türk Kahvesi Zayıflatır mı  

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (8)

Türk kahvesihalkımızın en sevdiği içecekler arasında yer almaktadırÇoğu kişi lezzeti ve faydalarından dolayı Türk kahvesini tüketmektedir. Türk kahvesinin faydalarından bir tanesi de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Tabi Türk kahvesinin sadece zayıflamaya yardımcı olduğunun altını çizmekte fayda var.

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (6)
Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

Yani kahve içmek zayıflatır mı? sorusunun cevabı, doğrudan zayıflatıcı etkisi yoktur, dolaylı olarak zayıflatmaya yardımcı olur. Öncelikle şunu bilmek gerekir, kahve de olmak üzere hiçbir ürünün tek başına zayıflatma etkisi yoktur. Ancak bazı ürünler metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflatmaya yardımcı olmaktadır. Kahve de bunlardan birisidir. 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (5)

Bazı araştırmalar sonucunda düzenli kafein alımının kilo kaybına yardımcı olduğu bilgisine ulaşmıştır. Kısaca kahve  içmek zayıflatır mı?” sorusunun cevabı zayıflatmaz, zayıflamaya yardımcı olur, şeklinde olacaktır. (Tabi kahveyi sade tüketmelisiniz. Aksi takdirde maalesef bir faydası olmayacaktır. )

Türk Kahvesi Faydaları Nelerdir ?

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (22)
Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olmasının yanında kahvenin pek çok faydası bulunmaktadır. Peki Türk kahvesinin faydaları nelerdir? Maddeler halinde kahve içmenin faydaları şu şekildedir;

 • Kilo vermeye yardımcıdır. 
 • Genlerinizde Parkinson hastalığı mevcut ise, Türk kahvesi yakalanma ihtimalini düşürür veya geciktirmeye yardımcı olur. 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (20)

 • Tokluk hissi yaratır. 
 • Araştırmalara göre kahve tüketmek bireylerde kansere yakalanma riskini %10 oranında azaltır. 
 • Lipolizi arttırarak yağ depolarının boşalmasına yardımcı olur. 
 • Metabolizmayı hızlandırır. 
kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (21)
Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 
 • Türk kahvesi tokluk hissi verme özelliğinden dolayı birçok diyetisyen, yemeklerden önce ya da açlık hissini ve şekeri dengelemek amacıyla ara öğünlerde Türk kahvesi tüketimini tavsiye etmektedir. 
 • Spor yapıyorsanız,  spordan 30 dakika öncesinde tüketilen Türk kahvesi yağ yakımını hızlandırarak spor esnasında daha çok yağ yakmanıza yardımcı olur. 

Türk Kahvesi Ne Zaman ve Nasıl Tüketilmeli ?

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (18)

Kahve içmek zayıflatır mı? sorusuna, zayıflamaya yardımcı olur, cevabını verdikten sonra kahvenin ne zaman ve nasıl tüketileceği sorusu akıllara gelmektedir. Genel olarak kahve şu saatte içilmelidir, şeklinde bir kural yoktur. Ancak güne başlarken veya gün içerisinde dinlenirken tüketilmesi daha uygundur.

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (19)
Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

Eğer, “Ben sade Türk kahvesi içemiyorum, ne yapacağım?” diyorsanız, diyetisyenler tarafından önerilen birkaç seçeneği sizinle paylaşalım;

 • Kahveye biraz tarçın serpip tüketebilirsiniz.
 • Aşırıya kaçmamak koşuluyla kahvenizin yanında çikolata tüketebilirsiniz.
 • Kahve içerken meyve tüketebilirsiniz.

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (17)

Sağlıklı beslenmeye dikkat ederken, gün içinde 1-2 fincan kahveden yardım alabilirsiniz. Tükettiğiniz ürün her ne kadar yararlı bir ürün olsa da, her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamak gerekir.

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (17)

Bunun dışında hamilelerin, emziren annelerin, hipertansiyon, böbrek ve karaciğer hastalarının, d vitamini eksikliği, tiroid ve sindirim sistemi rahatsızlıkları olan insanların kahve tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. (Eğer kahve yapımı konusunda bilginiz yok ise evde kaliteli filtre kahve nasıl yapılır, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.)

Nescafe Zayıflatır mı – Kahve İçmek Zayıflatır mı ?

Dünya’da birçok kahve çeşidi bulunmaktadır. Nescafe’de bunlardan biridir. Fazla kilolarla mücadele eden insanlar kilo vermek için birçok yola başvurur. Kahve de metabolizmayı hızlandırdığı için oldukça sık tüketilmektedir. Ancak bu özellik sade kahveler için geçerlidir. Yani nescafe’nin kilo verdirici bir özelliği olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. 

Uzman diyetisyenlerin hazırladıkları kişisel diyet programlarında genellikle Nescafe’ye yer verilmez. Bazı diyetisyenlere göre Nescafe sağlıksız bulunmaktadır. Bunun sebebi ise Nescafe’nin vücutta su tutarak ödem oluşumuna neden olmasıdır. Bununla beraber nescafe içinde bulunan şeker ve diğer katkı maddeleri, vücuta kilo aldırmaya da neden olabilir. 

Gece Kahve İçmek Kilo Aldırır mı ? 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi

Sağlıklı bir insanın günde en az 7, en fazla 9 saat uyuması gerekir. Bu vücut için oldukça önemlidir. Özellikle kilo verme sürecinde olanların bu konuya daha çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü uykusuzluk ve uyku düzensizliği, kilo vermenizi engeller. Bunun sebeplerinden birisi ise Leptin hormonudur. 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (2)

Leptin hormonu, vücudumuza tokluk hissi veren hormondur. Yağ dokusu ile iletişime geçerek fazla yağın yakılmasını sağlar. Bu da uyku esnasında gerçekleşir. Uyku esnasında vücudumuz kendini onarır ve hücrelerde oluşan metabolik atıkları temizler. 

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (3)
Kahve İçmek Zayıflatır mı ? 

Tüm bunlarla beraber uykusuzluk durumunda metabolizma hızınız düşerYetersiz uyku, vücudun insuline karşı daha dirençli hale gelmesine ve şeker metabolizmasının bozulmasına yol açar. İnsulin direncinin artmasıyla diyabete yakalanma ihtimaliniz yükselir. Bu durum kilo verimini zorlaştırır. Kısaca uyku düzenine dikkat edilmediği takdirde kilo vermek zorlaşacaktır.

kolay-diyet-listesi_kahve-icmek-zayiflatir-mi (4)

Uyku anında metabolizma yavaşladığından dolayı gece geç saatlerde ya da yatmadan hemen önce içilen Türk kahvesi tüketimi tavsiye edilmemektedir. Zaten kahve içmek zayıflatır mı ? sorusuna kısmen ‘evet’ cevabını vermiştik. Yani kilo aldırması açısından değilde sağlık açısından gece kahve tüketilmemesi daha iyi olacaktır.


İlginizi Çekebilir: Türk kahvesi ile tatlı yapıldığını biliyor muydunuz ? Kulağa çılgınca gelebilir ancak yeni tatlar denemek isteyen kişiler için bu tarif oldukça iyi bir seçenek. Bu tarifi öğrenmek için Türk kahveli pavlova tatlısı nasıl yapılır, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar😊


Yoruma kapalı.