Kanser Önleyici Besinler ve Özellikleri

Kanser Önleyici Besinler ve Özellikleri

Çağımızın önemli hastalıklarından biri olan kanserin önlenmesi için çeşitli yöntemler mevcut. Akılları kurcalayan en büyük sorunlardan biri kanser önleyici besinler ve özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz. Çağımızın vebası olan kansere yakalanmamak için alınması gereken çok sayıda önlem vardır ve bu önemlerden gazetelerde, radyolarda, televizyonlarda sık sık bahsedilir. Fakat her nedense önemli değilmiş gibi yüzeysel bir şekilde dinlenir ve genellikle bu yöntemler uygulanmaz.

YouTube video
Kanser hastalarına beslenme önerileri

Bunlar arasında sigaradan, diğer dumanlı maddelerden, içkiden, radyasyondan, kötü çevresel faktörlerden, sağlıksız diyet alışkanlıklarından uzak durmak sayılabilir. Fakat bunlardan kaç tanesine dikkat edildiği de tartışılır.  Aslında bu konuların ne kadar önemli olduğunun bilincinde olsak, büyük bir titizlikle hepsini uygularız. Fakat hastalığa yakalandıktan sonra “keşke” demenin bir faydası olmadığını herkes bilir. Bu sebeple bir şeylerin farkında olmak ve dikkat etmek gerekir.

Kanser Önleyici Besinler

kanser önleyeci besinler

Kansere yakalanmamak için alınması gereken önlemler dışında, vücut direncini arttırıcı yiyeceklerin de desteğini almak gerekmektedir.

Bu yiyeceklerin vücuda ciddi anlamda faydaları bulunmakta ve kansere yakalanma riskini büyük oranda azaltmaktadır.  Bazı kesimlerde bu yiyecekler farkında olmadan düzenli olarak çok yoğun bir şekilde tüketilmektedir. Dolayısı ile bu bölgelerde kanser hastalığı çok düşük sayılarda görülmektedir. Kanseri önleyici besinler arasında çok sayıda sebze ve meyve bulunmaktadır. Bu besinler doğal olduğu için etkisini en fazla gösteren, herhangi bir zararı olmayan yiyeceklerdir.

kanser önleyeci besinler

Hepimiz meyve ve sebze gruplarından çoğunu tüketmekteyiz. Fakat aralarında belki sevmediklerimiz de bulunabilir. Hal böyle olunca da o besinin bize sağlayacağı koruyu etkiden ve vitaminlerden uzak kalırız. Bu nedenle sevmesek de tüketilmesinde büyük fayda sağlayacak yiyecekler vardır. Şimdi kanser önleyici yiyeceklerden detaylı bir şekilde bahsedelim.

Ananas

kanser önleyeci besinler

Öncelikle ananas meyvesinden bahsetmek istiyoruz. Bu besinin kanseri önleyici çok etkili sonuçları vardır.  Bu meyvenin içinde bulunan “bromelain” maddesi tümör gelişimini direkt olarak durduruyor.  Cilt kanseri, yumurtalık, akciğer ve bağırsak kanserlerinde meydana gelen tümörlerin büyümesine ve yayılmasına engel oluyor. Bu sebeple mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve çeşidi olduğunu belirtelim.

Elma

kanser önleyeci besinler

Elma içinde bulunan “kuarsetin” maddesi sayesinde kanser önleyici besinler arasında büyük önem taşır. Bunun yanı sıra kanser hastalığının tedavisi konusunda da kullanılmaktadır. Günde 2 adet elma tüketmenin sağlık açısından büyük faydaları bulunmaktadır.

Karpuz

kanser önleyeci besinler

Karpuz için vücudu toksik maddelerden arındırdığı konusunda zaten genel bir bilgi vardır. İçinde bulunan A ve C vitaminin yanı sıra, diğer maddelerin de kansere karşı önleyici etkisi bulunmaktadır.

Böğürtlen

kanser önleyeci besinler

Böğürtlen, içinde bulunan “eliagic asit” , vücutta meydana gelen kanserli hücrelerle mücadele ederek ölmelerini sağlıyor. Böğürtlenin bu anlamda göstermiş olduğu faydaların çok sayıda örneği de bulunmaktadır. Böğürtlenin yanı sıra, yaprakları da çay şeklinde tüketilirse etkisi büyüktür.

Nar

kanser önleyeci besinler

Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, nar, içerisinde kanser hastalığını önleyici maddelerin olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra kalp sağlığını da ciddi ölçüde koruyan bu meyvenin sık sık tüketilmesinde yarar vardır. Kanser önleyici besinler listesinde özellikle yer alan meyvenin tüketimi için sınırlı zaman olması talihsizliktir. Ancak kaynatarak komposto yapılıp saklanabilmesinden dolayı bunu da aşmak mümkündür.

Kanser Önleyici Besinler: Kiraz

cherries on black background

Kiraz içinde bulunan “ flavon” maddesi sayesinde kanserin oluşumuna engel olmakta, ilerlemesini de durdurmaktadır.  Meme kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri kiraz sayesinde kazanılan dirençle önlenebilmektedir. Oldukça lezzetli bir meyve olduğunu da düşünürsek tüketmemek için bir bahanemizin olmadığı da oldukça açıktır.

Kanser Önleyici Besinler: Kara Üzüm

kanser önleyici besinler

Kara üzüm çekirdeği ve kabuğuyla birlikte yendiğinde, kanser önleyeci besinler arasında en etkili olanları arasında yerini alıyor. Son senelerde yapılan çalışmalar bu meyve içerisinde bulunan maddelerin kanseri önleyici etkisinin çok fazla olduğunu gösteriyor. Her gün düzenli olarak mutlaka tüketilmesi öneriliyor.

kanser önleyici besinler

Saymış olduğumuz tüm bu meyvelerin yanı sıra, birçok sebzenin de kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Bu sebzeler ise; kırmızıbiber, domates, havuç, kırmızı turp, sarımsak, Arnavut biberi, brokoli ( çiğ tüketilmesinde fayda vardır) gibi sebzelerdir. Bu sebzelerin içerisinde bulunan çeşitli çok sayıda madde, sayabileceğimiz önemli kanser çeşitlerinin önüne geçmek konusunda çok önemli rol oynamaktadırlar.

Kolon kanseri, meme kanseri, prostat, akciğer kanseri,  yemek borusu kanseri, mide kanseri, ağız kanseri, cilt kanseri gibi kanser çeşitlerinin sebep olduğu tümörlerin oluşumu, kanser önleyici besinler sayesinde önlenmekte ve sağlıklı yaşamın kapıları açılmaktadır.

Yoruma kapalı.