Avokado Diyeti Nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado Diyeti Nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado diyeti, pek çok insan tarafından merak edilen bir diyet olma özelliğine sahiptir. Avokado, tek başına zayıflama için kullanıldığı gibi farklı yiyeceklerle de karıştırılarak kullanılmaktadır. Avokado, yemek kültürümüze son yıllarda yeni giren bir meyve olduğu için, insan vücudundaki etkileri her zaman merak konusu olmuştur.

avokado diyeti

Bu meyve ile yapılan diyetin kilo vermeye yardımcı olduğu ve bunun yanı sıra bölgesel yağlanmaları da yok ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca kadınlar için en büyük kabus olan selülitin de kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Avokado Meyvesi Nedir?

avokado diyeti

Avokado diyeti için temel besin olan avokado meyvesi; Hindistan, Meksika ve Afrika’da yetişen tropik özelliğe sahip bir meyvedir. Meyvenin tek başına tüketilmesinin bile insan vücuduna sayısız faydası bulunmaktadır. Avokado, kişiye tokluk hissi vererek günlük yemek tüketimini dengelemektedir.

Ayrıca vücuttaki glisemik indeksini de ölçülü bir seviyede tutarak kişinin kan şekeri değerini korumasında yardımcı olmaktadır. Bu sayede kişinin tatlı isteği büyük bir oranda azalmaktadır. Bir çeşit meyve olan avokado nasıl yenir? sağlıklı bir besin ile sağlıklı kalmak için iyi bir diyet programı ile yola devam etmek size yardımcı olur. avokado nedir? insan sağlığı için tekli doymamış yağların yüksek oranda vücuttan daha fazla atımı için vitamini yüksek bir meyvedir.

Avokado Meyvesinin Yapısı Nasıldır?

avokado meyvesi

Avokado diyeti için sıklıkla kullanılan avokado meyvesinin lifli bir yapısı bulunmaktadır. Meyvenin yapısında pek çok antioksidan ve oleik asit yer alır. Antioksidan olarak A, C ve E vitaminleri meyvede bolca bulunmaktadır. Ayrıca doğal antioksidanlar arasında yer alan lutein ve glutathion antioksidanları da avokado da yer almaktadır. Avokadonun meyve eti, diğer meyvelerden daha çok protein barındırmaktadır. Avokado ayrıca pek çok serbest aminoasitleri de bünyesinde bulundurur.

Avokado Nerelerde Kullanılmaktadır?

avokado meyvesi

Avokado pek çok kullanım alanına sahiptir. Avokado diyeti için kullanılan avokadonun kullanıldığı alanlar genel olarak şöyledir:

 • Meyvenin yağı, kozmetik alanında kullanılır, yağ sayesinde güneş kremi ve güzellik kremi yapılmaktadır,
 • Cilde güzellik katmak, yumuşak bir yapıya kavuşturmak, kuru cildi nemlendirmek için meyveden maskeler yapılmaktadır,
 • Meyve, yemek sektöründe de yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

avokado diyeti

Avokado meyvesinin pek çok faydası bulunmaktadır. Avokadonun insan sağlığı üzerindeki etkileri şunlardır:

 • Meyve düzenli tüketildiğinde kalp ve damar sağlığını korumaktadır,
 • Kanda bulunan kötü kolesterolü düşürmektedir,
 • Protein bakımından zengindir,
 • Üreme sistemine yardımcı olmaktadır,
 • Avokado yağının nemlendirici özelliği cilde fayda sağlamaktadır,
 • Zengin demir içeriği ile kansızlığı önlemektedir,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Mutluluk hormonu sağlar, tüketen kişiye mutluluk verir.

Avokado Diyeti Nasıl Yapılır?

avokado diyeti

Avokado diyeti günün tüm öğünlerinde avokado tüketerek uygulanmaktadır. 3 ana öğünde ve ara öğünlerde avokado meyvesini farklı şekillerde kullanarak diyet süresince meyveden yararlanmanız mümkün olmaktadır. Diyet uygulanırken avokado salatası yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Bu nedenle salata tarifinin de verilmesi uygun olacaktır.

Avokado Diyeti Sabah Öğünü Uygulaması

Kahvaltı sırasında yeşillik salatasına avokado ekleyin. Bunun dışında kahvaltıda omlet hazırlarken omletin içerisine de avokado katabilirsiniz. Bunun dışında; iki dilim avokado ve 1 pankek yiyerek de diyetinizi sürdürebilirsiniz.

Avokado Diyeti Öğle Öğünü Uygulaması

Avokadolu salatası, bu öğün için de tercih edilmelidir. Avokado salatasının yanında ton balığı ve ayran tüketilebilir. Avokado salatasının yanında Hindistan cevizi suyu da içebilirsiniz.

Avokado Diyeti Akşam Öğünü Uygulaması

Avokado diyeti için akşam öğününde tavuk ve sebzelerden bir yemek hazırlayabilirsiniz. Avokadolu somon ve tavukgöğsü de tercih edilebilir. Yoğurt ile avokadoyu karıştırarak da tüketmeniz mümkündür.

Avokado Diyeti Ara Öğün Uygulamaları

Diyet sırasında ara öğün olarak:

 • Patlamış mısır,
 • Şekersiz kahve,
 • Yeşil çay,
 • Doğal meyve suyu tüketilebilir. Yalnızca her birini tek bir ara öğünde tüketmelisiniz. Ayrıca tek bir ara öğün için diyet kraker tüketmeniz de mümkündür.

Diyette Sıkça Kullanılan Avokado Salatası

Avokadoyu soyun ve dilimleyin. Ayrıca salata için 7 maydanoz, 7 dereotu, 2 soğan ve 1 çorba kaşığı limon suyu kullanılmalıdır. Salata için 1 avokado yeterli olmaktadır. Bu malzemeleri karıştırarak meşhur salatayı hazırlayın. İsteğe göre salatanıza, sirke ve zeytinyağı da ekleyebilirsiniz.

Diyette Avokado Nasıl Tüketilmeli?

avokado diyeti

Diyette avokado nasıl tüketilmeli sorusu bu diyet kapsamında sıkça sorulmaktadır. Diyet boyunca avokado, genellikle çiğ halde tüketilmektedir. Ancak haşlayarak da diyet sırasında tüketmeniz mümkündür. Haşlama olduktan sonra kilo konusunda diyete ve vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Diyette Avokado Porsiyonu Nasıl Olmalıdır?

avokado diyeti

Avokado diyeti sırasında öğünlerde tüketilen besinler önemli olmaktadır. Diyette avokado porsiyonu 1 avokado olacak şekilde ayarlanmalıdır. Yani her öğün için 1 porsiyon avokado üzerinden yemekler hazırlanmalıdır. Bu hususa diyet boyunca dikkat etmekte yarar bulunmaktadır.

Diyette Avokado Ne Kadar Tüketilmeli?

avokado diyeti

Diyette avokado ne kadar tüketilmeli sorusunun cevabı olarak da avokadonun, her öğünde 1 tane olarak tüketilmesi şeklinde verebiliriz. 1 avokadoda ortalama 160 kalori bulunmaktadır. Bu nedenle aşırı tüketimi diyete zarar vermektedir. Zaten avokado salatası için de 1 avokado kullanılmaktadır.

Avokado Diyet Kahvaltı Olarak Da Tercih Edilmektedir?

avokado diyeti

Avokado diyet kahvaltı şeklinde avokadonun diyeti dışında da tercih edilebilmektedir. Diyetin tüm öğünlerini uygulamak yerine sadece kahvaltıda avokado ile güne güzel bir başlangıç yapmanız mümkündür. Vücudunuzun dayanma kapasitesine göre diğer öğünlerde de diyete uygun tüketim yapabilirsiniz.

Ananas Diyeti İle Benzerliği Var Mıdır?

Ananas diyeti de avokado ile yapılan diyet gibi fazla kilolardan kurtulmak için sıkça tercih edilen işlevsel bir diyettir. Ananas da yapısı gereği lif kaynağıdır ve avokado gibi tokluk hissi vermektedir. Bu nedenle iki diyet bazen birbiri ile karıştırılmaktadır. Avokado diyeti de etkileri bakımından ananasla yapılan diyete benzemektedir. Her iki diyet de kısa sürede kilo vermenize yardımcı olmaktadır.

Avokado Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

avokado diyeti

Avokado diyeti, düzenli uygulandığında önemli bir kalori kaybına yol açmaktadır. Diyetin yoğun bir şekilde uygulanması sonucunda 3 günde 3 kilo verdirdiği söylenmektedir. Ancak bu şekilde, kısa sürede 3 kilo kaybetmeniz sağlığınıza zarar verebilir. Kilo kayıplarının uzun dönemlerde ve dengeli beslenerek verilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Yoruma kapalı.