Kanseri Önleyen Yiyecekler Besinler

Kanser ve Besinlerin Etkisi

Youtube kanalında paylaştığı video ile çok konuşulan Dr. Murat İşçi, paylaşımında bilimselliği kanıtlanmış anti kanser sebzelerini açıkladı. Kanser önleyici besin olarak iletilen domatesin tüketilip tüketilmemesi tartışmalarına bilimsel bir son veren İşçi, domatesin kanser önleyici bir besin olmadığına açıklık getirdi. İşçi’nin paylaşımında sunduğu araştırmalara göre, kanser hücresinin çoğalmasını engelleyen, “ kanser katilleri” olarak anılan besinlerin başında sarımsak bulunuyor.

Her Sebze Kansere Karşı Koruyucu mu ?

Son dönemde ne yemeliyiz ve ne yememeliyiz tartışmaları haberlerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu kalabalık bilgi ortamını aydınlatmak üzere bilimsel araştırmalar yapmaya karar veren İşçi, ‘bol bol tüketin’ şeklinde konuşan doktorların tezini çürüttü. Tamamen objektif bir değerlendirmede bulunan İşçi, bilimsel makale araştırmasından edindiği bilgilerle medyada çıkan besinler hakkında bilgi kirliliğine açıklık getirdi. İşçi, “Gazete haberlerine dayanarak sağlığımla ilgili doğru haberler alamayacağıma karar verdim ve bilimsel verileri kaynağından araştırmaya başladım. Aslında her şey çok açıktı. Doğru bilgi bize ulaşana kadar karmaşıklaşıyordu” dedi.

33 sebzenin 8 farklı kanser hücresi üzerinde etkisinin incelendiği çalışmada, meme, pankreas, akciğer, mide, prostat, medullablastoma ve beyin kanseri hücreleri üzerinde durulmuştur. 33 sebze, meyve sıkacağından geçirilerek kanser hücrelerinin üzerine eklenmiştir.

33 Ayrı Besin Kanser Hücrelerini Nasıl Etkiliyor ?

Youtube paylaşımında, 2009 yılında Kanada’da “ Food Chemistry” yani “ Gıda Kimyası” adlı araştırma sonuçlarını yayınlayan İşçi, 33 adet besinin 8 değişik kanser hücresi üzerindeki etkisini açıkladı. İşçi, “ 33 sebzenin 8 farklı kanser hücresi üzerinde etkisinin incelendiği çalışmada, meme, pankreas, akciğer, mide, prostat, medullablastoma ve beyin kanseri hücreleri üzerinde durulmuştur. 33 sebze, meyve sıkacağından geçirilerek kanser hücrelerinin üzerine eklenmiştir. Hücrelerin çoğalma dereceleri hassas yöntemlerle ölçülmüştür” şeklinde belirtti. 33 farklı sebzenin kanser hücresi üzerinde anti-kanser ve antioksidan aktivitelerini ortaya çıkaran araştırmada, birçok farklı sonuçlara ulaşıldı.

Sağlıklı Beslenme Önerileri İçin Bu Yazımıza Bakabilirsiniz TIKLA

KANSERİ ÖNLEYİCİ SEBZE AÇIK ARA SARIMSAK

İşçi, ilaç geliştirme yöntemi olan In Vıtro ile yapılan araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi. İşçi, kanser hücrelerinin çoğalmasını tamamen engelleyen ilk beş gıdayı, kanserlerin türlerine göre ayırdı. İşçi, “Mide kanserinin hiç üreme şansı bulamadığı en güçlü 3 sebze, sarımsak, pırasa ve taze soğan. Pankreas kanseri, taze soğan, pırasa ve sarımsak. Meme kanseri, brüksel lahanası, kuru soğan, taze soğan, pırasa ve sarımsak. Prostat kanseri, brüksel lahanası ve sarımsak. Akciğer kanseri, brüksel lahanası, taze soğan ve sarımsak. Böbrek kanseri hücresinin ilerlemesini ise, sadece sarımsak ve pırasa tamamen durdurabilmiştir. Medullablastoma kanseri, brokoli, brüksel lahanası, taze soğan, pırasa ve sarımsak. Son olarak beyin kanserinde pancar, brüksel lahanası, pırasa ve sarımsak sebzelerinin yüzde yüz önleyici etkiye sahip olduğu test edildi” dedi.

Kanser önleyici besin olarak iletilen domatesin tüketilip tüketilmemesi tartışmalarına bilimsel bir son veren İşçi, domatesin kanser önleyici bir besin olmadığına açıklık getirdi.

 

Domatese Dikkat

İşçi’nin araştırmasının genel sonuçlarına bakıldığında, açık ara kanser hücresinin üremesini engelleyen sebzenin sarımsak olduğu ve domatesin kanser hücresinin üremesini arttırdığı tespit edildi.

Dr. Murat İşçi’nin Videosu

YouTube video

Yoruma kapalı.