Karbonhidrat Diyeti ile 1 Haftada 5 Kilo Vermek

Karbonhidratlı tüketim sınırları aşıldığında kilo vermeyi zorlaştıran besinlerdir. Bunu nedeni, karbonhidrat fazlasının metabolizmanın yavaşlamasıyla yağ olarak vücutta birikmesidir. Bu nedenle sağlık açısından da sizi zorlamaktadır. Diyetlerde de mümkün olduğunca karbonhidrat tüketim miktarı minimuma indirilir. Böylece kilo vermek kolaylaşır.

Karbonhidrat Diyeti Hakkında

Vücudumuzun günlük alması gereken besin değerlerinin karşılığı olan besinleri almak ve karbonhidrat tüketimini en asgari düzeyde tutarak uygulanan karbonhidrat diyeti ile vücudumuzda yağ depolanmasına mani olunarak kilo verilmesi sağlanır. Karbonhidrat diyeti ile 1 haftada 5 kilo vermek için protein ağırlıklı beslenme alışkanlığı edinilmektedir. Bu şekilde tokluk hissiyle birlikte kısa sürede kilo verilmektedir. Diyet süresince et, balık, sebze, meyve, yumurta, fındık ve ceviz gibi gıdaları tüketmekte sorun yoktur. Ayrıca tereyağı, zeytinyağı, yoğurt ve peynir gibi protein zengini besinlerin tüketiminde de sınır yoktur. Ancak karbonhidrat içeren unlu mamüller, buğday, şeker, ekmek, işlenmiş tüm gıdalar ve trans yağlar kesinlikle tüketilmemelidir.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılmalıdır?

Karbonhidrat diyeti örnek beslenme çizelgesine 1 hafta boyunca uyulduğunda etkin sonuç almanızı mümkün kılacaktır. Liste dışındaki besinleri tüketmeyip listede yer alan besinleri 1 hafta boyunca günlere yayarak tükettiğinizde kolayca kilo verdiğinizi göreceksiniz. Ayrıca diyet süresince günde en az 2 litre su tüketmeyi unutmayın. Bunun yanı sıra diyeti yapılacak egzersizler de kilo vermenizi kolaylaştıracak ve ortalama 40-45 dakikalık yürüyüşlerle de metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaksınız. Yağ yakımını kolaylaştırmak için yürüyüşlerinizi yüksek tempoda yapanız faydalı olacaktır.

Diyet İçin Uygun Olmayan Kişiler

Bu diyetin sağlık açısından yaratacağı her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Ancak şeker hastaları ve tansiyon hastaları için diyetin uygulanabilmesi için doktor onayı gerekecektir. Bunun yanı sıra düzenli antreman yapanlar ve profesyonel sporla uğraşanların da mutlaka bir uzman görüşü ve onayı ile bu diyeti uygulaması yerinde olacaktır.

Diyet İçin Günlük Örnek Liste

Sabah: Zeytinyağ veya tereyağlı omlet, salata, marul, 1 dilim beyaz peynir

Ara Öğün: 1 kase yağsız yoğurt, 1 porsiyon ceviz veya badem

Öğlen: 1 porsiyon sebze yemeği, 1 porsiyon ızgarada pişmiş tavuk

Ara Öğün: 1 adet elma, 1 porsiyon ceviz veya fındık

Akşam: 1 porsiyon ızgarada pişmiş balık, mevsim salatası

Yatmadan Önce: 1 bardak yağsız süt veya yağsız ayran

Yoruma kapalı.