Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir ?

Beyaz ekmek yerine tercih edilen Tam Buğday

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları

Tam buğday ekmeği, beslenme uzmanlarının çoğu tarafından tavsiye edilen bir ekmektir. Beyaz ekmek yerine tercih edilmesi ve tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü normal beyaz ekmeğe oranla daha faydalı. Bir diğer deyiş ile daha az zararlı. Un yapımında kullanılan buğday üç kısımdan oluşur. İlk kısım kepektir. Buğday tanesinin dış kabuğu olan bu kısım buğdayın gibi bir kısmını oluşturur. Lif bakımından gayet zengindir. İkinci kısım ise endosperm kısmıdır ki bu kısım buğdayıngibi bir bölümü kapsar ve beyaz un diye tabir edilen un çeşidi endosperm kısmından yapılmaktadır. Son kısım ise rüşeym kısmıdır. Buğdayın yaklaşık %2’lik kısmını kapsar. Az bir kısımdır ancak bu da onu daha değerli kılıyor. Folik asitler ve lif bakımından gayet zengin olmakla birlikte bünyesinde pek çok aminoasit, vitamin, mineral ve omega 3 ile omega 9 barındırır.

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?
Tam buğday ekmeği buğday tanelerinin bölünmeden tam bir şekilde öğütülmesi sonucu oluşan tam buğday unundan yapılır.

Tam Buğday Ekmeği Nedir ?

Yukarıda belirtildiği gibi beyaz un sadece endosperm bölümünden yapılır ve bünyesinde lif bulundurmaz. Böylece çok miktarda tüketilse bile açlık hissi devem eder ve açlık hissi kolay oluşur.

Tam buğday ekmeği ise buğday tanelerinin bölünmeden tam bir şekilde öğütülmesi sonucu oluşan tam buğday unundan yapılır. Lif bakımından gayet zengindir. Açlığı bastırır ve mideyi sürekli dolu tutarak açlık hissini ortadan kaldırır.

Peki neden sofralarda tam buğday ekmeği yerine, beyaz ekmek kullanıyoruz ? Aslında bu sorusunun yanıtı modern yaşamdaki ana gaye olan uzun ömürlülükten kaynaklı. Kullanılan pek çok şeyin uzun ömürlü olmasını isteriz ve ekmek de, daha doğrusu un da artık bu isteklerin arasında yer almaya başlamıştır. Beyaz un, tam buğday ununa göre daha uzun ömürlüdür. İşte ana neden budur. Ancak her şeyde olduğu gibi burada da insan bazı şeylerden feragat etmek zorunda kalmıştır.

Tam Buğday Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?
Modern hayatın kurbanı olan tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe nazaran daha faydalıdır.

Tam Buğday Ekmeği Faydaları

Modern hayatın kurbanı olan tam buğday ekmeği beyaz ekmeğe nazaran daha faydalıdır. Bu faydaları sıralamak gerekirse;

  • Yaşı ilerleyen kişiler özellikle tam buğday ekmeği tüketmelidir. Zaten toplumda da tam buğday ekmeği yaşlı kişiler ile özdeşleşmiştir. Çünkü tam buğday ekmeği faydaları arasında felç riskini düşürmek yer alır ki felç genelde sinir sisteminde düşüş olan yaşlı kişilerde görülür.
  • Beyaz ekmek içinde hiç lif bulundurmadığı için vücuda giren şeker hızlıca kana karışır bu da diyabet hastalığına yol açabilir. Tam buğday ekmeği ise bolca lif barındırdığı için diyabet riskini düşürür. Kana fazla miktarda şeker karışınca kalp hastalıkları da oluşabilir. Tam buğday ekmeği kalp hastalıkları riskini de azaltır.
  • Tam buğday ekmeği faydaları arasında kilo problemi yaşayan kişileri sevindiren maddelerde yer alıyor. Tam buğday ekmeği yüksek lif içeriği sayesinde kilo alımını engeller ve kilo vermeyi hızlandırır.
  • Nefes darlığı, astım, bronşit gibi hastalıkların önlenmesini de sağlar.
  • Karotid arterlerin sağlıklı, tam ve düzgün çalışmasını sağlar.
  • İçeriğinde yüksek miktarda lif barındırdığı için bağırsakların maksimum kapasitede çalışmasını sağlar böylece kabızlığı ve ishali engeller.
  • Kolon kanseri riskini azaltır.
  • Yüksek tansiyonu olan kişilerin de tüketmesinde fayda vardır. Zira yüksek tansiyonu engeller ve tansiyonu kontrol altında tutar.
  • Ağız sağlığına da faydası vardır. Diş eti hastalıklarını engeller ve buna bağlı olarak diş kaybını önler.
  • Enerji verme özelliği vardır. Çalışan kişiler de tam buğday ekmeğini öğlen aralarında veya kahvaltılarda tüketmelidir.

Yoruma kapalı.