Kasnakta Makrome Yapımı Nedir? 1 Makrome Nasıl Yapılır?

1 Kasnakta Makrome Yapımı Nasıldır?

Kasnakta makrome yapımı ile ilgili ne zaman çıktığına dair net bir bilgi bulunmamakla beraber 19.yy döneminde çok sık kullanıldığı saptanmıştır. 20.yy başlarında okullarda ders olarak öğretilmeye başlaması ile birlikte de günümüze kadar gelmiştir.

YouTube video

Özellikle günümüzde birçok alanda kullanılmaya başlayan makrome sanatı, tamamen el emeğinden oluşmaktadır. Düğüm tekniği ile yapılan makrome sanatının çok fazla malzeme ihtiyacı yoktur. Şerit halinde kesilmiş penye veya deri kumaşlar veya artık günümüzde çok daha sık kullanılan ve her yerde bulabileceğiniz makrome ipleri işinizi çok rahat görmenizi sağlar. Makrome yapımı hakkına detaylı bilgi için yazımızdan faydalanabilirsiniz!

Makrome Modelleri Nelerdir?

Günümüzde çok fazla kullanılmaya başlanan makrome sanatının birçok farklı alanda kullanımı mevcuttur. Makrome sanatının en belirgin özelliği bulunduğu yere etnik ve bohem bir stil getirmesidir. Geliştiği alana göre kasnakta makrome yapımı değişiklik gösterecektir. Makrome sanat dalının çok fazla modeli geliştirilmiş olup artık günümüzde de çok fazla kişiye gelir kapısı haline gelmiştir. Makrome modelleri ile ilgili birkaç örnek vermek gerekirse:

 • Makrome kapı süsü modelleri
 • Makrome çanta modelleri
 • Makrome duvar süsü modelleri
 • Makrome anahtarlıklar
 • Makrome bluz modelleri
 • Makrome ayna modelleri
 • Makrome bileklik gibi birçok alanda kullanımı mevcuttur.

Makrome Kapı Süsü Yapımı Aşamaları ve Modelleri

Makromenin kullanım alanı olarak en fazla tercih edilen yerler duvarlar ve kapılardır. Makrome kapı süsü yapımı kişinin tercihine göre çeşitlenmekte olup, kasnakta makrome yapımı ile en çok yapılanlar arasında kapı süsleri bulunmaktadır. Kapı süslerini yaparken seçtiğiniz kasnağın boyundan materyaline kadar hepsi büyük önem göstermektedir. Bunun yanında elbette ki kasnağı belirledikten sonra aklınızdaki modele uygun ip, boncuk ve başka aksesuarları da belirlemelisiniz.

kasnakta-makrome-yapimi-nedir

Makrome kapı süsü modelleri pek çok şekilde kullanılmaktadır. Örneğin; hastanelerde yeni doğan odalarında, genelde üzerinde bebeğin cinsiyetini anlayabileceğiniz renklerde ve tercihen isminin olduğu makrome kapı süsü çeşitleri artık çok tercih edilmektedir. Ya da ev içerisinde çocuk odalarının kapılarına asılı, yine çocuğun adının olduğu ve odasının renklerine uydurularak yapılan makromeden çocuk odası kapı süsü çeşitleri de sıkça tercih edilenler arasındadır. Son olarak dış kapılara da tercih edilen makromeden kapı süsü çeşitleri oldukça fazladır. Dilediğiniz alana göre kasnakta makrome yapımı deneyebilir ya da hazır satın alabilirsiniz.

1- Kasnak Makrome Kapı Süsü Yapımı | Kasnakta Makrome Yapımı

Kasnakta makrome yapımı ile en çok yapılan modellerden biri şüphesiz ki kasnak makrome kapı süsü modelidir. Makrome kapı süsleri genel olarak kasnak üzerinde yapılır. Kasnaklar kişilerin tercihine göre genellikle geometrik şekillerde tercih edilir. Bunların başında da çeşitli boylarda, farklı çaplarda tercih edilen yuvarlak kasnaklar gelmektedir. Yuvarlak kasnaklar dışında daha çok bebek odası kapıları için tercih edilen gökkuşağı, bulut, hilal ve yıldız şeklinde kasnaklar da oldukça sık tercih edilenler arasındadır.

2- Makrome Dış Kapı Süsü Yapımı

En fazla çeşide sahip kapı süsü şekillerinden biri de makromeden dış kapı süsleridir. Makrome dış kapı süsü yapımı çok zevkli ve az maliyetlidir. Artık günümüzde o kadar çok kasnaktan makrome yapımı arttı ki üzerinde ‘’Hoş geldiniz’’ yazan hazır kasnaklar bulunmaktadır. Sizin yapacağınız tek şey hazır kasnağı alıp, istediğiniz makrome modelini uygulamaktır. Makromeden kapı süsleri için en sık tercih edilen malzemeler kasnak dışında taranabilir makrome ipleri ve kasnağınıza uygun boncuk, aksesuarlardır.

Kasnak Duvar Süsü Yapım Aşamaları | Kasnakta Makrome Modelleri

Ev dekorasyonunu tamamlayan ürünlerin başında duvar süsleri gelmektedir. Mobilyalarınıza ve duvarlarınıza uygun aksesuarlarla evinizin havasını değiştirmek hem size hem de evinizin enerjisine çok iyi gelecektir. Kasnakta makrome yapımı ile hem evinizi dekore etmek hem de kendi el emeğiniz bir ürünü daha az maliyet ile ortaya çıkarmak size de iyi gelebilir.

Makrome sanatı düğüm tekniklerinin birleşmesi ile meydana gelmektedir. İki temel düğüm şekli vardır: kare düğüm ve sarmal düğüm. Yapmak istediğiniz modeli belirledikten sonra birkaç pratik ile çok kolay bir şekilde siz de istediğiniz kasnak duvar süsü modelini yapabilirsiniz. Duvar süslerinizi kasnakta makrome yapımı ile şekillendirebilir, farklı hale getirebilirsiniz.

Makrome İpinden Düş Kapanı Modelleri

kasnakta-makrome-yapimi-nedir

Makrome ipinden düş kapanı modelleri, kasnakta makrome yapımı ile en sık yapılan modellerdir. Düş kapanı; bir Kızılderili inanışı olarak bilinen, adına rüya kapanı veya rüya yakalayan da denilen kasnaklarda işlenen ve örümcek ağına benzeyen bir el yapımı nesnenin adıdır. Yapılan düş kapanı kasnakları mutlaka ahşap boncuklar ve tüylerle süslenir. İnanışlarına göre; gördükleri kötü rüyaları kapan ve yok eden bir nesnedir. Tam da bu sebeple genellikle yataklarının baş ucuna asarlar. Bunun dışında bir de yeni doğan bebeklerin baş ucuna asarlar, bunun sebebi de kötü ruhlar bebekleri rahatsız etmesin diyedir.

Makrome Halka Duvar Süsü Çeşitleri Nelerdir?

Makrome duvar süsü denilince akla ilk gelen şüphesiz ki makrome halka duvar süsü olur. Bu duvar süsü çeşidinden çok, duvarlar ile bütünleşen halkalar dikkat çekmektedir. Çünkü tek düze olmak yerine birçok farklı halka çeşidi bulunmaktadır. Kasnakta makrome yapımında da bu halkaların genellikle ahşap olanları kullanılmaktadır. Makrome için kullanılan duvar süsü çeşitleri şöyledir:

 • Ahşap halka
 • Pirinç kaplama halka
 • Çelik halka
 • Plastik halka gibi birden fazla çeşidi ile kullanıma sunulmuştur.

Kasnakta makrome yapımı bu halkaların malzemesine göre daha dayanıklı olmaktadır.

Makrome Kasnak Ayna Modelleri

Son zamanların en popüler bir diğer ürünü de makrome kasnak ayna modelleridir. Kasnakta makrome yapımı arttıkça, daha fazla çeşitlenmeye başlamıştır. Bunlardan biri de makromeden kasnak aynalardır. Aynaların ev dekorasyonunda çok önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Aynalar; dar alanlara genişlik katmak, karanlık alanlara aydınlık katmak veya oda içerisine derinlik katmak gibi birçok farklı şekillerde kullanılır. Makromede de çok sık tercih edilen, ev içi, balkon veya teras duvarlarına hoş bir görünüm katmak için kullanılan aynalar genellikle rafya iplik ile tercih edilmektedir. Bunun dışında çeşitli aksesuarlar ile ve makrome iplikleri ile de tercih edilirler.

kasnakta-makrome-yapimi-nedir
Kasnakta Makrome Yapımı

Kasnakta makrome yapımı, çoğu zaman hobi olarak ele alınsa da kimiler için bir gelir kaynağı olmaktadır. Siparişler üzerine oluşturulan bu istekler neticesinde para kazanmanın yolları aranabilmektedir. Ev kadını olup çalışmak ve para kazanmak tabii ki mümkündür! 7 Maddede Evde Yapılabilecek Pratik El İşleri yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.