Kefir Diyeti Nedir? Zayıflamak İçin Kefir Tüketimi Faydalı Mıdır?

Son zamanların gözde zayıflama diyeti olarak bilinen kefir diyeti pek çok faydası ile de dikkat çekmektedir. Kefir, zayıflatmanın yanı sıra sağlıklı bir besin olma özelliğine de sahiptir. Bu nedenle kefir ile yapılan diyetin sağlıklı olduğundan da bahsedilmektedir.

Kefir Diyeti

Kefirin sağlık açısından pek çok faydası bulunduğu doğrudur. Kefir, sütün içerisinde bulunan kaloriden daha az bir kalori miktarına sahiptir. Vücuttaki besinlerin sindirilmesinde kefirin faydaları göz ardı edilmemelidir.

Kefir Nedir? Kefir Diyeti Nasıl Yapılır?

Kefir diyeti sırasında kullanılan kefir, süt asidi ile alkol fermantasyonunun kullanılması ile yapılan, yoğurt kıvamında ve ekşimsi bir tada sahip olan bir süt ürünüdür. Kefir genellikle köpüklü bir yapıya sahiptir.

Kefir Diyeti

Kefirin sahip olduğu renk, beyaza çok yakındır. Kefirin içerisinde bezelye büyüklüğüne sahip tanecikler bulunmaktadır. Kefirin içerisinde bulunan bu mayalar, canlı bir durumdadır. Mayalar uygun ortamı bulduklarında çoğalmaktadır. Mayalar için uygun ortam oluşmadığında da mayalar ölmektedir.

Kefir Diyeti

Kefirin içerisinde mikroorganizmalar faaliyet göstermektedir. Gösterdikleri faaliyet sonucunda süt şekeri parçalanmaktadır. Süt şekerinin parçalanması sonucunda süt asidi meydana çıkmaktadır. Mikroorganizmaların karbondioksit ve etil alkol meydana getirdikleri de bilinmektedir.

Kefir Diyeti

Kefir Diyeti Nedir? Kefir Hangi Yörede Ortaya Çıkmıştır?

Kefir diyeti temel besini olan kefir, Kuzey Kafkasya bölgesinde kullanılmıştır. Kuzey Kafkasya bölgesinde Çerkezler tarafından yapıldığı ve sonrasında da Çerkezlerden Müslümanlara geçtiği bilinmektedir.

Kefir Diyeti

Bu yayılma sonucunda bugün kefirin, dünyanın hemen her yerinde ticari olarak kullanıldığı görülmektedir. Kefir, Avrupa ve Amerika’da da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Kefir Diyeti İçin Önemli Besin-Kefir Efsanesi Nedir?

Çerkez efsanesine göre kefir, ilk olarak bir sır şeklinde İslam peygamberi Hz. Muhammed tarafından açıklanmıştır. Açıklanan bu sırrın da uzun yıllar Kuzey Kafkasya’da kaldığı söylenmektedir.

Kefir Diyeti

Kefir uzun yıllar boyunca mucize olarak Kuzey Kafkasya’da bir sır olarak saklanmıştır. Avrupa tarafından kefirin sırrının elde edilmesi 18. ve 19.yüzyıla denk gelmektedir.

Kefir Diyeti

Kefirin Avrupa’dan saklanmak istenmesinin nedeni ise, kefirin kafirlerin eline geçmesi ile faydasını kaybedeceğinin düşünülmesidir. Kuzey Kafkasya’dan kefirin Avrupa’ya geç ulaşmasının nedeni de bu olmaktadır.

Kefir Diyeti Nedir?Kefirin Bileşimi Nedir?

Kefir diyeti ham maddesi olan kefirin bileşimi zengindir. Kefir, sahip olduğu pek çok yararlı besin sayesinde insan sağlığına fayda sağlamaktadır. Mucize bir besin olan kefirin zengin bileşimi şöyledir:

Kefir Diyeti

 • Süt %89,
 • Süt asidi oranı %0,8,
 • Etil alkol oranı %0,6-1,
 • Laktoz oranı %1,8-2,8,
 • Kazein oranı %2,5-3,

Kefir Diyeti

 • Mineral oranı %0,8,
 • Albümin oranı %0,1-0,3,
 • Yağ oranı %2,8-3,5,

Kefir Diyeti İçin Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefir diyeti için olmazsa olmaz olan taze bir kefirin pek çok fazlası bulunmaktadır. Kefirin insan sağlığına sunduğu faydaların önemi yadsınamaz.

Kefir Diyeti

Sahip olduğu 77 probiyotik sayesinde bağırsak sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kefirin sağladığı faydalar genel olarak şöyledir:

 • Kas kasılmalarını yok eder, damar sertliklerini düzeltici etkisi bulunur,
 • Sinir sistemi için vazgeçilmezdir,
 • Bağışıklık sisteminin en büyük dostudur,
 • Enfeksiyonlara karşı dayanıklılık katar,

Kefir Diyeti

 • Sindirim sistemini kolaylıkla düzenler,
 • Kolesterolü düşürür,
 • Kansızlığa iyi gelir,
 • Karaciğer dostu bir besindir,
 • Şekerin enerjiye dönüştürmesini sağlar,
 • Ülser hastalığına iyi gelir,
 • Zeka gelişimine yardımcı olmaktadır,
 • Kanser hücrelerinin büyümesini önler.

Kefir Diyeti

Ayrıca böbrek taşı rahatsızlıkları olanların kısa sürede iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kefir, diş eti ve ağız içi rahatsızlıkları için de etkili olmaktadır. Kefirin pek çok olumlu etkisi bilindiği gibi bir o kadar faydasının da bilinmediği tahmin edilmektedir.

Kefir Diyeti İle Alınan Kefir Oranı Zarar Verirmi?

Kefir Diyeti

Kefir diyeti denemek isteyenlerin en fazla sordukları sorulardan biri de kefirin zararının olup olmadığıdır. Kefir gün içerisinde tüketilebilen bir içecektir. Kefirin herhangi bir rahatsızlığa yol açtığı bilinmemektedir.

Kefir Diyeti

Fazla tüketiminden kaçınmak tedbir amaçlı tavsiye edilebilir. Diyet yapanların haricinde, günde 2 kere tüketilmesi yeterlidir.

Yatmadan Önce Kefir İçmek Zayıflatırmı?Kefir Diyeti Nedir?

Yatmadan önce kefir içmek zayıflatırmı sorusu sıkça sorulmaktadır. Kefir diyetinin uygulanması sırasında kefir tüketimi aç karnına yapılmaktadır.

Kefir Diyeti

Diyetin ikinci haftasında ekstra olarak kefirin öğle ve akşam öğünlerinden önce de tüketilmesi önerilmektedir. Yatmadan önce kefir içmeye ilişkin herhangi bir öneri, diyet sırasında bulunmamaktadır.

Kefir diyeti nasıl yapılır? Kilo verdiren kefir diyeti haftada kaç kilo verdirir?kefir diyetinde yasaklı yiyecekler dışında ramazan ayı listesi uygulanabilir mi? youtube videolarda da kefİr dİyetİ ile takip yapmak mümkündür.

Kefir Diyeti Nedir?

Kefir Diyeti

Kefir diyeti vücudu temizleyerek insan sağlığına sayısız katkı sunmaktadır. Kefir ile kilo vermek mümkündür. Kefir ile yapılan diyetin doğru ve kararlı bir şekilde uygulanması sonucunda, kefirin ayda 5 kilo zayıflattığı söylenmektedir.

Kefir Diyeti

Kefir ile yapılan diyetin ilk haftasında ishal rahatsızlığının görülebileceği belirtilmektedir. Kefir diyetini yaparken, bazı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulması önerilmektedir. Diyet sırasında uzak durulması gereken yiyecekler şunlardır:

 • Bezelye,
 • Muz,
 • Patates,
 • Kavun,
 • Karpuz,
 • Tarhana,

Kefir Diyeti

 • Ekmek,
 • Mercimek,
 • Tatlı,
 • Şeker,
 • Tüm unlu gıdalar.

Kefir Diyeti İlk Haftası

Kefir diyeti ilk hafta, sıkı bir yeme içme düzeni ile başlamaktadır. Diyetin birinci haftası boyunca, her sabah aç karnına 2 bardak kefir içmek gerekmektedir.

Kefir Diyeti

Öğünlerde, yasaklı besinler dışında normal yeme düzenine devam edilmelidir. Ancak öğünler sırasında da ölçülü yemeye dikkat edilmelidir. Akşam yemeği öğünlerinde; her gün farklı olmak üzere bir gün balık, bir gün salata, bir gün et, bir gün tavuk şeklinde ayarlamalar faydalı olacaktır.

Kefir Diyeti

Meyve suyu ve asitli içeceklerin de diyet boyunca tüketilmemesi gerekmektedir. Akşam saat 8’den sonra hiçbir şey tüketmemeye dikkat edilmelidir.

Kefir Diyeti İkinci Haftası

Kefir diyeti ilk haftanın atlatılmasından sonra rutin bir düzene girmeye başlayacaktır. Artık daha kolay bir şekilde diyet kurallarını uyguladığınızı fark edeceksiniz.

Kefir Diyeti

İkinci hafta, ilk hafta olduğu gibi sabahları aç karnına 2 bardak kefir tüketmelisiniz. Kahvaltı sırasında ölçülü yemeye dikkat edilmelidir. Yasaklı yiyecekler tüketilmemelidir. Sofradan hafif aç kalkmak yararlı olacaktır. İkinci hafta programında, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce kefir tüketilmesi gerekmektedir. Akşam öğünlerinde yeterli protein almak için et ürünleri tercih edilebilir.

Kefir Diyeti Süresi

Kefir diyeti iki haftalık program sonrasında ilk hafta programı ile tekrar başlamaktadır. Diyet sırasında günde yarım saat aktivite yapmanız zayıflama hızınızı artıracaktır.

kefir diyeti

Yarım saatlik aktivite; yürüyüş, koşu, salon sporu, yüzme gibi aktiviteler olabilir. Bu programa uyduğunuzda, kısa sürede vücudunuzun temizlendiğini ve kilo vermeye başladığınıza tanık olacaksınız.

Kefir Diyeti İle “Kefir İçerek Zayıfladım” Sözleri Gerçeği Yansıtıyor Mu?

Bazı ortamlarda “kefir içerek zayıfladım” sözlerini duymaktayız. Bu sözler üzerine, kefir ile yapılan diyetin gerçekten etkili olup olmadığını merak ederiz. Kefir ile yapılan bu özel diyetinin zayıflamaya herhangi bir etkisi olup olmadığını deneyerek görmeliyiz.

kefir diyeti

Kefirin gerçekten zayıflatıp zayıflatmadığını deneyimlemek için diyet programını sıkı bir şekilde uygulamak gerekmektedir.

Kefir Diyeti İçin Kefir Evde Yapılabilir Mi?

Diyet sırasında kullandığınız kefiri hazır olarak satın almak yerine kendiniz de evde yapabilirsiniz. Evde yapılan kefirin önemi sıklıkla vurgulanmaktadır. En azından kendi ev ortamınızda hazırlandığı için daha bir güvenerek tüketmeniz mümkündür.

kefir diyeti

Evde kefir hazırlamak için gereken malzemeler şunlardır:

 • Bir adet süzgeç,
 • 1 litre süt,
 • Kavanoz,
 • Tahta bir kaşık,
 • 1 yemek kaşığı kadar kefir tanesi.

Kefir Diyeti İçin Kefirin Hazırlanması

Bu güzel diyet sırasında kullanılan kefirin hazırlanması için, 1 litre süt kaynatılmalıdır. Süt kaynadıktan sonra sütün üzerinde oluşan kaymağın, tahta kaşık yardımı ile alınması gerekmektedir. Kefir ve sütün içerisine metal bir cisim sokulmamalıdır.

kefir diyeti

Sağlıklı bir kefir elde etmek için tahta kaşık kullanımına özen gösterilmelidir. Kaynama sonrasında, kaynayan sütün oda sıcaklığına inmesi beklenmelidir. Sonrasında da metal olmayan bir kabın içerisine dökülen süte, kefir taneleri dökülmelidir.

kefir diyeti

Tahta bir kaşık yardımı ile süt ve kefir taneleri güzelce karıştırılmalıdır. Kabın üstü temiz bir bezle örtülür. Kefirin hazırlanması için artık beklemeye alınması gerekmektedir. Karışım karanlık bir odaya alınır ve 48 saatlik bekleme süresinin geçmesi beklenir.

kefir diyeti

Bu süre sonunda süt, pıhtılaşmış bir hale gelecektir. Karışımınızı plastik bir süzgeç yardımı ile süzebilirsiniz. Süzme işleminden sonra kefiriniz hazır hale gelmiştir. Kefiri, kavanozlara dökerek tüketmeniz mümkündür.

Kefir Diyeti İle Kaç Kalori Alınır?

Kefir ile yapılan diyet  için kullanılan kefirin kalorisi çok düşüktür. Kefirin yağ oranı düşüktür ve bu durum kilo kontrolüne ihtiyaç duyan insanlar için önemli olmaktadır.

kefir diyeti

1 bardak kefirin tüketilmesi sonucunda 100 kalori elde edilmektedir. Diyet sırasında kefir günde 2 ya da 3 kez tüketilmektedir.

Sade Kefir Diyeti Nedir?

Sade kefir diyeti de bildiğimiz kefirle yapılan diyettir. Diyet sırasında, kefire herhangi bir besin katılmadan kefir tüketilmektedir. Anlatılan kefir bu oldukça faydalı diyetin, sade kefirle yapılan diyet şeklinde de adlandırıldığı görülmektedir. İkisi arasından herhangi bir fark bulunmamaktadır.

kefir diyeti

Kefir, insan sağlığına olan olumlu etkileri nedeni ile pek çok insanın ilgisini çekmektedir. Adeta bir ilaç etkisine sahip olan kefirin sıklıkla tüketilmesi gerekmektedir. Kefirle zayıflamak isteyenlerin ise kefir diyeti uygulayarak etkili sonuçlar elde edeceği kanıtlanmıştır. Diyet sırasında yemek yerken ölçülü olmak şartıyla dengeli beslenmek gerekmektedir.

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.