Kereviz Sapı Suyu Faydaları Nelerdir?

Kereviz Sapı Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kereviz sapı suyu faydaları son zamanların yeni trendi olarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Pek çok sosyal medya fenomeni ve model tarafından bitki sapı suyunun diyet programlarında yer aldığı belirtilmiştir.

Miranda Kerr ve Kim Kardashian gibi önemli isimlerin beslenme programlarında bile bitki sapının suyu bulunmaktadır. Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre de bitki sapı suyunun her derde deva olduğu kanıtlanmıştır.

Kerevizin bitkisinin saplarında çok yüksek miktarda su bulunmaktadır. Bitki sapının %95 oranında suya sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca sapta bulunan suyun sıkılması ile pek çok fayda elde edilmektedir.

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre kilo vermek amaçlı olarak bitki sapının suyu içildiğinde, mevcut diyet programı, düzenli spor ile desteklenmelidir. Kürün tek başına mucizevi bir etkisi bulunmamaktadır.

Kereviz Sapı Suyu Organik Üretim Şeklinde Mi Olmalıdır?

Kereviz sapı suyu, organik olarak yapılan üretim sonucu elde edilen kerevizden daha sağlıklı bir şekilde elde edilmektedir. Avrupa ve Amerika’da üretilen kereviz saplarının organik bir üretim biçimine sahip olduğu bilinmektedir.

Türkiye’de kereviz sapının organik üretimi az sayıda firma tarafından kısıtlı miktarda yapılmaktadır. Organik üretim olmayan ya da daha az organik olan kerevizin sapında yer alan su miktarı da daha az olmaktadır. Ayrıca doğal üretimden ziyade diğer üretimlerde toksin oranı yüksek olabilmektedir. Bu nedenle organik üretim yapan firmaların bulunması ve kereviz sapının bu firmalardan alınması gerekmektedir.

Kereviz Sapı Suyu Faydaları Nelerdir?

kereviz-sapi-suyu-faydalari

Kereviz sapı suyu faydaları nelerdir sorusunun cevabı merak edilmektedir. Bitki sapının suyu son zamanlarda o kadar tercih edilmektedir ki hangi faydalara sahip olduğu ad ister istemez insanlar tarafından araştırılmaktadır. Kereviz bitkisinin sapından elde edilen suyun insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır. Saptaki besin değerleri önemlidir. Potasyum, çeşitli vitaminler, mineraller ve besin lifi sapta bolca bulunmaktadır. Bitki sapından elde edilen suyun faydaları şunlardır:

 • Kişinin tatlı yeme isteğini azaltıcı bir etki sunmaktadır,
 • Ödem söktürücü bir etkiye sahiptir, şişkinliklerin yok olmasına yardımcı olmaktadır,
 • Kilo vermede çok önemli etkiler sunmaktadır, sağlıklı ve hızlı bir şekilde zayıflamak için tercih edilmektedir,
 • Karaciğeri temizleyici bir özelliği bulunmaktadır,
 • Önemli bir antioksidan özelliği göstererek vücutta yer alan yabancı maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır,
 • Damarların ve kan dolaşımının rahat bir şekilde olmasına etki etmektedir,
 • Kalp ve damar sağlığı için birebir etki sunmaktadır,
 • Cilde iyi gelmektedir, sivilce ve lekelerin yok edilmesinde öncüdür,
 • Yara ve lekelerin ciltten arınmasına yardımcı olmaktadır,
 • Uykusuzluk problemlerinin çözümünde etkilidir,
 • Kişiye enerji sağlamaktadır, kişinin kendisini dinç hissetmesine katkı sağlamaktadır.

Bitki sapı suyunun kansere karşı önemli etkileri bulunmaktadır. Tokluk hissi sağlamada önemli olan bitki sapı suyu, tek başına zayıflatma özelliğine sahip değildir. Kür, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde çok etkili olmaktadır. Vücutta bulunan ödemin atılmasında flavonoidler önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca önemli bir kereviz sapı suyu faydası olarak da kürün, vücuttaki kan şekeri dengelenmesine yardımcı olduğu belirtilmelidir. Bitki sapı suyunun astım rahatsızlıklarında çözüme yönelik etkiler sunduğu da kanıtlanmıştır.

Kereviz Sapı Suyu Kürü Nasıl Hazırlanır?

kereviz-sapi-suyu-faydalari
Kereviz Sapı Suyu Faydaları

Kereviz sapı suyu kürü hazırlanışı gayet kolaydır. Kür, kısa sürede yani yaklaşık 20 dakikada hazırlanarak içime hazır hale gelmektedir. Kerevizin sahip olduğu saplar sıkılarak faydalı bir kür elde edilmektedir. Bu suyu isteğe göre farklı lezzetler olarak hazırlamak mümkündür. Katı meyve sıkacağı yardımı ile bitki saplarını sıkarak bitki sapı suyu elde edilebilmektedir. 1 bardak kadar bitki sapı suyu elde edene kadar sıkma işlemine devam edilmelidir.

Tadını bu şekilde beğenmeyecek olanlar için de farklı kür tarifleri bulunmaktadır. Basit bir kür örneği verilecek olursa gerekli malzemeler şunlardır:

 • 1 tam limonun suyu,
 • 1 tutam kadar maydanoz,
 • 3 ya da 4 adet kereviz sapı,
 • 600 ml kadar yani 3 su bardağı kadar da içme suyu.

Kereviz sapı suyu nasıl sıkılır sorusu bu aşamada merak edilebilir. Sahip olunan tüm malzemeler blendardan geçirilmelidir. Blenderda elde edilen su, süzülmelidir. Süzme işleminden sonra kür, içime hazırdır. Bu şekilde faydalı ve sağlıklı olarak elde edilen kür tüketilmelidir.

Ayrıca blenderı kullandıktan sonra, blenderda kalan saplara ait posanın yemeklere katılarak tüketilmesi de mümkündür. Elde edilen kürü aç karnına taze bir şekilde hazırlayarak içmek gerekmektedir. 7 günlük ya da 21 günlük program şeklinde kürü tüketerek pek çok fayda elde etmek mümkündür. Karışım, aç karnına ve mümkünse kahvaltıdan yarım saat önce içilmelidir. 20 dakikada hazırlanan kür, uygulanması hedeflenen süre boyunca düzenli olarak tüketilmelidir.

Kür İle Zayıflamak Mümkün Müdür?

kereviz-sapi-suyu-faydalari

Hazırlanan karışımı tüketerek direkt olarak zayıflamak mümkün değildir. Karışımın kilo ile ilgili olarak sunduğu en önemli avantaj, kişiye tokluk hissi sağlamasıdır. Gün boyunca tokluk hissesine sahip olan birinin günlük yemek tüketimi de azalacaktır.

Bu nedenle kilo kontrolü yapmak da mümkün hale gelecektir. Kürün ödem atıcı özelliği nedeni ile de vücutta bulunan şişkinlikler kısa sürede ortadan yok olacaktır. Kereviz sapı suyu ile zayıflamak konusunda direkt olmasa da dolaylı yoldan bir fayda elde edilmektedir. Kürün tüketimi sırasında günlük yarım saatlik fiziksel aktivite yapmak da kilo vermek isteyenlere olumlu etkiler sunmaktadır.

Kereviz Sapı Suyu Kaynağı Kereviz Kaç Kaloridir?

Kereviz sahip olduğu düşük kalori ile diyet programlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Bitkinin sapının da %95’lik kısmı sudan oluştuğu için kür ile kalori alımı yok denecek kadar az olmaktadır.

YouTube video

Diyet programlarında da bu nedenle kerevize sıklıkla yer verildiği görülmektedir. 64 gram kadar kerevizde 10 kalori bulunmaktadır. 100 gram kerevizde de yaklaşık 16 kalori yer almaktadır. Görüldüğü gibi kerevizin kalorisi çok düşüktür ve bu nedenle diyet yemeklerinin vazgeçilmezi arasında yer almaktadır.

Yoruma kapalı.