Kestane Kilo Aldırır Mı?

Kestane

Kayıngiller bitki familyasına ait bodur çalı topluluğudur. Kestane nemli ve kurak iklim şartlarına sahip bölgelerde yetişmektedir. Antik Yunan medeniyetindeki Castanea kentinden adını aldığı üzerinde bilgilere rastlanmaktadır. Ana vatanı Güney Avrupa’dır.

Doğal Özellikleri

  • Kestane yazın nemli ve kurak iklim koşullarında doğal olarak yetişmektedir.
  • Kabukları çatlak olup yaprakları tomurcuk tomurcuk sarmal olarak dizilmiştir.
  • Yaprakları kalınsı ve damarlı yapıda olup bazı bölgelerde dikenlidir.

İklimsel Özellikleri

  • Nemli iklim bölgelerinde doğal olarak yetişir.
  • Yazın kurağına karşı son derece dayanıklı olduğundan ötürü kestane kilo aldırır mı bakımından öne çıkmaktadır. İşte bu ortada duran nitelikleri baz alındığı zaman gerçekten de farkını bir kere daha meydana getirmeye devam ettiğini dikkate almamız gerekmektedir.

Fonksiyonel Özellikleri

Kestane odunu da meşe odunu gibi dayanıklı ve dekoratif şekil alabilen yapısı nedeniyle mobilya sektöründe ve ahşap imalat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra ısınmada rahatlıkla kullanılabilir ve her yönden kestane odunu da önde gelen bir nitelik olarak kendini göstermeye devam etmektedir.

Besin Değeri

100 gr porsiyon bir kestane kilo aldırır mı toplam 1,4 g yağ barındırmaktadır. 27 mg sodyum, 715 mg potasyum, 28 gr karbonhidrat ve 2 gr da protein bulunmaktadır. Bunun yanı sıra magnezyum, demir ve de kalsiyum yönünden de oldukça zengindir. İşte bu nitelikleri ışığında değerlendirildiği zaman gerçekten de önde gelmektedir.

Kalorisi

131 kalori olan kestane her yönden dikkat çekmektedir. Bu açıdan kestane kaç kalori olarak değerlendirildiği zaman her yönden karşımıza çıkmaktadır. Bu özellikleri ışığında kestanenin kilo aldırmaya yönelik aslında çok zengin içeriklerinin bulunduğunu dikkate almamız gerekmektedir. Üstelik közlenen kestanenin hem tadı hem de kalorisi daha da artmış olacağından ötürü kilo alımına doğrudan katkı sağladığını kesinlikle dikkate almamız gerekmektedir.

Ortada duran tüm bu yaklaşımlar esas alındığı zaman kestanenin dikkat çeken yönleri bulunmaktadır. Ülkemizde Aydın ilk sırada gelmekle birlikte İzmir ili hemen arkasında takip etmektedir. Bu özelliklerine yer verildiği zaman tarımsal gelir kaynaklarımız arasında ilk sırada gelmektedir.

Yoruma kapalı.