Kilo Aldırmayan Yiyecekler

Kilo problemi olan kişilerin yedikleri besinlerin kaç kalori olduğunu bilmeleri zayıflamayı kolaylaştırır. Kilo vermeyi ya da aynı kilo kalmayı hedefleyen kişiler besleyici değeri yüksek ancak kalori bakımından düşük besinler tüketmesi oldukça önemlidir.

Yumurta
Protein bakımından zengin olan yumurta tüketmek sizi uzun süre tok tutar ve bir sonraki öğünde daha az yemek yemenize yardımcı olur. Sabah kahvaltıda 2 yumurta ile omlet yaparak güne enerjik başlayabilirsiniz. Gün içinde çok acıktığınızda 1 tane haşlanmış yumurta yiyerek açlığını bastırabilirsiniz.

Salata
Hacim olarak geniş kalori bakımından az olan salata tüketmek oldukça faydalıdır. Ana öğünlerde özellikle et yemeklerinin yanında mutlaka bulunması gereken salata vitamin, mineral ve enzimlerin kolay sindirilmesine yardımcı oluyor. Hacim olarak geniş olduğu için midenizi doldurur ve kısa süre de doymanızı sağlar. Öğle ve akşam yemeklerinde bir tabak salata tüketebilirsiniz. Marul, maydanoz, dereotu, tere otu, roka, fesleğen gibi yeşilliklerden yapacağınız bir tabak salata içerisine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı koymak sindirimi hızlandıracaktır.

Yeşil Çay
Güçlü bir antioksidan özelliğinde olan yeşil çay bölgesel yağlarınızdan kurtulmanızı sağlar. Vücuttaki toksinleri atarak ödem oluşumunu engeller. Sabahları ya da ara öğünlerde olmak üzere günde 3 fincan yeşil çay tüketmek yağ yakışını hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.

Çorba
Öğünlerde sık sık çorba tüketmek acıktığınızı anlamadan kilo verebilmenizi sağlar. Vücudun su ihtiyacını karşılayan bir kase çorba midede dolgunluk yaratır ve daha fazla yemenizi önler. Hem açlığınızı bastırır hem de sindirimi kolay olduğu için kilo yapmaz. Terbiyeli ve yağlı çorbaların kalorisi oldukça fazla olduğu için bu çorbalardan uzak durulmalıdır. Yerine kelle paça, tavuk suyu, domates , şehriye çorbası ve sebze çorbaları tercih edilmelidir. Vitamin bakımından zengin olan bu çorbalar içilirken yanında ekmek tüketilmemelidir.

Brokoli
C vitamini bakımından zengin olan brokoli kalorisi en düşük besinlerdendir. Sınırsız ölçüde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz brokoli lif bakımından zengindir. Sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırarak kısa zamanda kilo verebilmenize yardımcı olur.

Kırmızı Üzüm
Vitamin, mineral ve enzim bakımından zengin olan kırmızı üzüm içerdiği antioksidan sayesinde kilo verebilmenizi sağlar. Vücuttaki yağ asitlerini parçalayarak yağların yakışını hızlandırır.

Fasulye
Safra kesesinin kasılmasını önleyerek kilo verdirici kolesistokinin hormonunun çalışmasını sağlayan fasulye vitamin ve lif bakımından zengindir. Sindirim sistemini düzenler, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olarak toksinlerden arınmanızı sağlar. Kolesterol ve tansiyon problemine iyi gelen fasulye sayesinde uzun süre tok kalabilirsiniz. Hem taze hem de kuru fasulye olarak tüketebileceğiniz bu besin sayesinde daha az yersiniz.

Tarçın
İnsülin direncini sağlayarak ani tatlı krizlerini engeller. Kokusu iştah kesicidir. Sabahları bir bardak ılık suyun içine bir adet çubuk tarçın ve bir dilim limon atıp içerseniz metabolizmanız hızlanarak kilo vermeye başlarsınız.

Yoruma kapalı.